نگاه روزنامه های بریتانیا به بحران سیاسی ایران

Image caption چند تن از نیروهای امنیتی ایران در حال کتک زدن یک شهروند بر زمین افتاده دیده می شوند.

روزنامه تایمز امروز چاپ لندن در صفحه اول خود مطلبی به نوشته مارتین فلچر منتشر کرده با عنوان حکومت ایران رهبران مخالفان را دستگیر می کند.

در این مطلب همچنین به ممنوع کردن خبر انتشار مخالفتها بوسیله خبرنگاران خارجی داخل ایران اشاره شده و آمده است که حکومت ایران از زمان انقلاب 1979 تا کنون، با بزرگترین چالش خود روبروست که در آن دو رئیس جمهوری پیشین محمد خاتمی و اکبر هاشمی رفسنجانی در مقابل محمود احمدی نژاد، رهبر و نیروی انتظامی قرار گرفته اند.

روزنامه تایمز در مقاله دیگری به قلم برونون مادوکس ، تحلیلگر مسائل خارجی این روزنامه ضمن پیچیده خواندن اوضاع ایران، تحلیلی از سلسله مراتب قدرت در ایران ارائه کرده و نوشته است که در راس هرم قدرت در ایران آیت الله علی خامنه ای قرار دارد، رهبری محافظه کار که قبلا هم فعالانه علیه اصلاحات عمل کرده، از برنامه هسته ای حمایت می کند و روابط با حماس و حزب الله را تقویت کرده است.

نویسنده این مقاله می نویسد که چهار سال پیش هم حمایت آیت الله خامنه ای از محمود احمدی نژاد، به انتخاب او به عنوان رئیس جمهوری کمک زیادی کرد و این بار هم بعد از زمان بسیار کوتاهی که از شمارش آراء نگذشته بود با عجله پیروزی اقای احمدی نژاد را به او تبریک گفت.

روزنامه تایمز در این مقاله همچنین نتیجه گیری کرده است که آقای خامنه ای با اعلام اینکه شورای نگهبان، موضوع اعتراض ها به نتیجه انتخابات را بررسی می کند در حقیقت بدنبال آن است که فرصت بیشتری برای ارزیابی اوضاع به او داده شود. اما به اعتقاد این نویسنده با وجود اینکه اکبر هاشمی رفسنجانی چهار سال پیش، در انتخابات ریاست جمهوری از محمود احمدی نژاد شکست خورد اما انتقادهای او از آقای احمدی نژاد کار مهار تنشها را برای رئیس جمهور و رهبر مشکلتر می کند.

روزنامه تایمز در مقاله دیگری با عنوان: "ما جدل نمی خواهیم ما فقط موسوی را می خواهیم" نوشته است که بعد از تظاهرات گسترده روز دوشنبه در ایران در اعتراض به نتیجه آرای ریاست جمهوری، مقرر شده بود که روز گذشته هم تجمعی در مرکز تهران انجام شود، اما دولت هم تجمع همزمانی را برای طرفداران محمود احمدی نژاد در نظر گرفت.

به نوشته تایمز، و با وجود هیجانی که بین جوانان وجود داشت این موضوع می توانست به خونریزی شدید و وحشتناکی منجر شود اما آقای موسوی این توطئه را دریافت و برای جلوگیری از هر گونه رویارویی گفت مراقب باشید که در دام درگیریهای از پیش تعیین شده نیفتید. و به این ترتیب تظاهرات طرفدارانش ، به محل دیگری منتقل شد.

در این مقاله همچنین آمده است که طرفداران آقای موسوی در سکوت به احترام کسانی که در روزهای قبل کشته شدند گرد هم آمدند و هر کس که شروع به شعار دادن می کرد به سکوت فراخوانده می شد.

تایمز ادامه می دهد اغلب آنها لباسهای سیاه رنگ به تن کرده و دو انگشت خود را به نشانه پیروزی حرکت می دادند. و زمانی که در یکی از مناطق ستونی از نیروهای پلیس ضد شورش از راه رسید مردم شروع به دست زدن کردند و حدود صد نفراز آنها در مقابل پلیس بر روی زمین نشستند. نویسنده مقاله از زبان یکی از تظاهرکنندگان می گوید ما نمی خواهیم با رهبر بحث و جدل کنیم ما فقط موسوی را می خواهیم.

روزنامه گاردین در صفحه اول خود با چاپ تصویر بزرگی از تظاهرات خیابانی در تهران این تیتر را برای مطلب خود انتخاب کرده: "پیچ ها را سفت تر کرده اند، تهران، مخالفان و رسانه ها را خفه می کند."

در این مقاله هم به وقایع دیروز در تهران اشاره شده که در آن طرفداران میرحسین موسوی در سکوت ، در مقابل دفتر صدا وسیما تجمع کردند و اعتراض خود را نسبت به نتیجه انتخابات ایران نشان دادند. در این مقاله به بروز خشونت در شهرهای اصفهان، رشت و تبریز هم اشاره شده و همچنین نقل قولی از سایت آیت الله حسینعلی منتظری آمده که در آن نتیجه آراء انتخابات را مورد انتقاد قرار داده و گفته که برای هیچ انسان عاقلی این نتیجه مورد قبول نیست.

روزنامه گاردین با چاپ بیش از ده عکس از کسانی که به نتیجه انتخابات اعتراض داشتند و ذکر دلایل آنها برای اعتراضشان ، دو صفحه کامل دیگر ، به تحولات در ایران اختصاص داده است . مقاله ای با عنوان "دو ایران ، در دو قسمت خیابان بزرگ تهران" با جمله ای از قول یک قالی فروش شصت و هشت ساله شروع شده که گفته است: آنچه می بینید ، نتیجه سی سال فشار و خفقان است . ایران مانند سدی است که هر لحظه ممکن است بشکند.

در این مقاله همچنین از قول زنی که عکس آیت الله خامنه ای را در دست دارد نوشته است: پسرم در جنگ ایران و عراق شهید شد نمی خواهم اسلام نابود شود من با آزادی هایی که طرفداران آقای موسوی می خواهند مخالفم.

در مطلب مفصل دیگری در همین روزنامه که با تصویر بزرگی از نقشه ایران همراه است آمده که پیشنهاد حکومت ایران برای شمارش مجدد آراء خواست مخالفان را برآورده نمی کند و میرحسین موسوی خواهان برگزاری مجدد انتخابات شده است.

در این مقاله ، به قلم جولیان بورگر ، نوشته شده که آیت الله خامنه ای و شورای نگهبان با وضعیت دشواری روبرو هستند. از یک طرف پذیرش تقلب می تواند چهره دمکراسی را مخدوش کند و از طرف دیگر انکار کمبودها می تواند آتش مخالفتها را در خیابانها شعله ورتر کند.

روزنامه ایندیپندنت مقاله ای دارد تحت عنوان" در کشوری که مزه آزادی را چشیده ، دیگر ترس از میان رفته". این مقاله به قلم رابرت فیسک در تهران نوشته شده و درآن عکسهای مختلفی از تظاهرات مخالفان نتیجه آرا به چاپ رسیده است. در این مقاله، پیامدهای انتخابات ایران تحلیل شده و صحنه رویارویی مخالفان و موافقان محمود احمدی نژاد هم با جزئیات کامل توصیف شده است.

روزنامه ایندیپندنت همچنین در مقاله دیگری با عنوان "قدرت در ایران نظامی پر پیچ و خم" به نوشته آدریان همیلتون تحلیلی از سلسله مراتب قدرت در ایران آورده است.

در این مقاله نوشته شده که حکومت ایران به شکلی غیرمطمئن تلاش می کند با بدست آوردن زمان و مهلت بیشتر، اوضاع پیش آمده در کشور را ارزیابی کند : شورای نگهبان با بازشماری آرا موافقت کرده ، محمود احمدی نژاد فعلا برای شرکت در اجلاس روسیه از کشور خارج شده و مذاکره با نمایندگان مخالفان انجام شده .مقامات نسبت به برپایی تظاهرات هشدار داده اند اما بنظر می رسد که از سرکوب شدید آنها عقب نشینی کرده باشند.

روزنامه ایندیپندنت نوشته است استقامت مخالفان و کشیده شدن دامنه تظاهرات به شهرهای مختلف ایران ، سران دولت را غافلگیرکرده است.

مطالب مرتبط