اعتراضات مردم ایران در روزنامه های بریتانیا

Image caption عکس از روزنامه تایمز

روزنامه های اصلی بریتانیا در روز پنجشنبه 28 خرداد (18 ژوئن)، مانند چند روز گذشته، حوادث ایران را با چاپ تیترها و عکسهای بزرگ در صفحات متعددی پوشش داده اند.

روزنامه تایمز در صفحه اول خود با تیتر بزرگ "شورش ساکت" می نویسد که اعتراض سبز مردم ایران در عزای کشته شدگان رنگ سیاه به خود گرفته است. این روزنامه می نویسد که یکصد هزار نفر برای اعتراض به نتیجه اعلام شده انتخابات دیروز در تهران به خیابانها رفتند.

تایمز به نقل از یک خانم خانه دار در راهپیمایی آرام دیروز تهران نوشته است که او معمولا سیاه نمی پوشد اما در عزای جوانان کشته شده حجاب سیاه بر تن کرده است.

روزنامه تایمز همچنین می نویسد که مردم مانند دوران انقلاب هر شب ساعت ده به پشت بامهای خود می روند و در اعتراض به حکومت، فریاد الله اکبر سر می دهند.

این روزنامه می نویسد که اعتراضات به تهران محدود نبوده و مردم شهرهای مختلفی، از جمله تبریز، شیراز، مشهد، قم، اصفهان، رشت، زنجان و زاهدان هم به خیابانها رفته اند. به نوشته تایمز تنها در استان خراسان رضوی حد اقل 88 نفر بازداشت شده اند.

تایمز در سرمقاله خود می نویسد دولت ایران خبرنگاران خارجی را که برای تهیه گزارش از انتخابات به آن کشور سفر کرده بودند به طور مرتب از کشور اخراج می کند و سانسور رسانه ها به این ترتیب منافع ایران و مردمش را تامین نمی کند.

روزنامه گاردین با تیتر "موج سبز طرفداران موسوی بی اعتنا به سرکوب باز راهپیمایی می کنند" در صفحه اول، می نویسد حکومت ایران تعداد بیشتری از اصلاح طلبان را بازداشت کرده است.

این روزنامه می نویسد علاوه بر بازداشتها در استان خراسان رضوی، حدود 60 نفر هم در تبریز بازداشت شده اند. گاردین رقم بازداشتها در سراسر ایران را 500 نفر گزارش کرده است.

به نوشته گاردین هر چند که مردم در روز تجمع و راهپیمایی می کنند، اما شبها به بسیج تعلق دارد. بسیجیان شب هنگام در جستجوی مخالفان دولت به خیابانها می ریزند.

گاردین می نویسد هر چند بسیجی ها لباس یا نشان رسمی بر تن نمی کنند، شناسایی آنها کار سختی نیست. بسیجیها با باتوم، چاقو، میله آهنی و زنجیر "نیروی ضربت" حکومت محسوب می شوند و در طول هفته گذشته فعالانه در ملا عام به ضرب و جرح معترضین پرداخته اند.

روزنامه ایندیپندنت در مقاله ای از رابرت فیسک در تهران می نویسد نامه منتسب به وزارت کشور که آمار "واقعی" آرا را به رهبر ایران اعلام کرده بود و در این آمار آقای احمدی نژاد از میان چهار کاندیدا سوم شده بود، احتمالا می تواند نامه ای مجعول باشد.

با این حال، به نوشته ایندیپندنت این نامه به نحو نسبتا گسترده ای در میان معترضین در تهران پخش شده است.

ایندیپندنت می نویسد که دنیای خارج می تواند از اعتراضها حمایت کند و برای دموکراسی امیدوار باشد، اما نباید در امور ایران دخالت کند. این ایرانیان هستند که باید سرنوشت خود را تعیین کنند.

روزنامه دیلی تلگراف در صفحه اول خود تیتر زده است که "بازداشتها در ایران نتوانست معترضین را ساکت کند". این روزنامه عکسی را از علی کریمی، هاف بک تیم ملی ایران، با دو بازوبند سبز در صفحه اول خود چاپ کرده و نوشته که یک فوتبالیست ایرانی بازوبند سبز مخالفان دولت را در دست دارد.

این روزنامه که در صفحات داخلی خود هم عکسها و کاریکاتورهای متعددی از ایران منتشر کرده، می نویسد کسانی که دیروز برای عدالت و آرا خود راهپیمایی کردند می خواهند در مقابل تهدیدهای حکومت و شبه نظامیان حکومتی تصویری متشخص و شرافتمندانه از خود ارائه کنند.

به نوشته دیلی تلگراف، هیچ کسی نمی داند حکومت ایران به این تجمعات چگونه واکنش نشان خواهد داد، اما شرکت کنندگان در معرض خطر هستند.

روزنامه فایننشال تایمز نیز در صفحه اول خود عکسی از اعضای تیم ملی فوتبال ایران در کره جنوبی چاپ کرده و نوشته است که تعداد زیادی از بازیکنان، از جمله کاپیتان تیم ملی، با پوشیدن دست بند سبز از حرکت مخالفان دولت ایران حمایت کرده اند.

این روزنامه به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران نوشته است که علاوه بر 88 بازداشت در مشهد، 200 نفر هم در اصفهان دستگیر شده اند.

به نوشته فایننشال تایمز، در روزهای اخیر، به دلیل محدودیت دستیابی به اینترنت و رسانه های داخلی، کانالهای تلویزیونی فارسی زبان صدای آمریکا و بی بی سی در خبررسانی نقش محوری دارند و این سبب شده که دولت ایران آنها را به تحریک کردن شورشهامتهم کند.

این روزنامه در مقاله ای دیگر می نویسد که حرکت مردم ایران یک انقلاب مخملین و یا انقلابی به هر رنگ دیگر برای نابودی حکومت ایران نیست. مردم با این حرکت فریاد می زنند که تنها جنبه دموکراتیک نظام سیاسی ایران - یعنی صدای مردم - در خطر خاموش شدن است.

مطالب مرتبط