اعتراض جمعی از هنرمندان ایرانی به نتیجه انتخابات

Image caption عزت الله انتظامی از امضا کنندگان این بیانیه است

جمعی از اهالی هنر و فرهنگ ایران در بیانیه ای انتقادی، از مراجع قانونی و مذهبی خواسته اند که "نقش پناه مردم را در این شرایط خطیر ایفا کنند و برای اعاده حقوق از دست رفته ملت و بازسازی بنای ویران شده عدالت اجتماعی ، اقدام کنند."

در این بیانیه که به امضای صدها نفر از هنرمندان و فعالان فرهنگی در ایران رسیده، آمده است: "جریان های شناخته شده ای با سوءاستفاده از امکانات ملی و دولتی، به کارگردانی آرا و مدیریت آن پرداختند و در یک اقدام ویرانگر تاریخی، ضربه مهلکی به حقوق مدنی مردم وارد کردند و عملاً بخش گسترده ای از جامعه ایران را در آستانه خروج از دایره اعتماد به نظام قرار دادند."

در میان امضا کنندگان این بیانیه نام هایی چون عزت الله انتظامی، رخشان بنی اعتماد، کیومرث پوراحمد، جعفر پناهی، احمدرضا درویش، داریوش مهرجویی و محسن مخملباف به چشم می خورد.

متن کامل بیانیه جمعی از هنرمندان

در این بیانیه همچنین از عملکرد رادیو و تلویزیون دولتی ایران انتقاد شده و آمده است: "متاسفانه رسانه ملی ایران به جای بسترسازی برای رفع نگرانی ها و اعتراضات و تلاش جهت شفاف سازی واقعیت ها، همچنان از مواضع و ادبیاتی دور از شان این ملت بزرگ استفاده می کند."

فاطمه معتمد آریا، از امضا کنندگان این بیانیه در گفتگو با بی بی سی فارسی گفت که حق و وظیفه جامعه هنرمندان است که وقتی نسبت به مردم اجحاف می شود، ابراز وجود و اعتراض کنند.

همچنین روز سه شنبه 16 ژوئن، محسن مخملباف و مرجان ساتراپی دو فیلمساز ایرانی در نشست رسمی پارلمان اتحادیه اروپا در شهر بروکسل، بیانیه ای را در اعتراض به نتایج دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری قرائت کردند.

محسن مخملباف در گفت و گو با بخش فارسی رادیو بی بی سی گفت که در حضور نمایندگان پارلمان اروپا و در مقابل حدود 200 دوربین رسانه های بین المللی، بیانیه ای را از طرف مردمی که در خیابان های ایران کشته می شوند و به دنبال رای شان هستند قرائت کرده اند.

در اقدامی دیگر محمدرضا شجریان، خواننده موسیقی سنتی ایرانی در نامه ای به عزت الله ضرغامی، رئیس صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران از وی خواست که مانع پخش "سرودهای میهنی" که وی خوانده است، شود

آقای شجریان در این نامه نوشته، سرودهایی که خوانده به ویژه سرود "ای ایران ای سرای امید" متعلق به سال های ۱۳۵۷ و ۱۳۵۸ بوده و "هیچ ارتباطی با شرایط کنونی ندارد".

وی در گفتگو با بی بی سی فارسی گفت: "در شرایطی که مردم در بهت و حیرت هستند و به گفته آقای احمدی نژاد، خس و خاشاک به حرکت در آمده اند، صدای من در صدا و سیما جایی ندارد. صدای من صدای خس و خاشاک است و همیشه هم برای خس و خاشاک خواهد بود."

مطالب مرتبط