به روز شده:  15:43 گرينويچ - جمعه 19 ژوئن 2009 - 29 خرداد 1388

هشدار آیت الله خامنه ای در مورد ادامه تظاهرات خیابانی

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

رهبر جمهوری اسلامی در سخنانی در مراسم نماز جمعه تهران نسبت به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری و تحولات بعد از آن اظهار نظر کرده است.

روز جمعه، 19 ژوئن (29 خرداد)، آیت الله علی خامنه ای به عنوان امام جمعه تهران در مراسم نماز جمعه که در صحن دانشگاه تهران برگزار شده بود حضور یافت و در خطبه نماز، ضمن تقدیر از شرکت مردم در انتخابات، خواستار پذیرش نتیجه رای گیری یا پیگیری شکایت های انتخاباتی از طریق شورای نگهبان شد، راهپیمایی های خیابانی را محکوم کرد و ضمن حمایت از رئیس جمهوری، اتهاماتی را که علیه اکبر هاشمی رفسنجانی و علی اکبر ناطق نوری مطرح شده است مورد انتقاد قرار داد.

قبل از آغاز مراسم نماز جمعه، رسانه های دولتی در ایران با پخش برنامه های خاصی از مردم دعوت می کردند تا به منظور ابراز وفاداری نسبت به جمهوری اسلامی و رهبر آن در این مراسم شرکت کنند و به گزارش خبرنگاران، اتوبوس های حامل نمازگزاران از سرتاسر کشور برای شرکت در این مراسم به تهران اعزام شده بودند.

آیت الله خامنه ای

رهبر جمهوری اسلامی رجوع به شورای نگهبان را تنها راه رسیدگی به شکایت های انتخاباتی دانسته است

شبکه تلویزیون ایران تصاویری از رئیس جمهوری، رئیس مجلس و رئیس قوه قضائیه و همچنین محسن رضایی، یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری را در صف نمازگزاران نشان داد اما به نظر نمی رسید که میر حسین موسوی و مهدی کروبی، دو نامزد دیگر انتخابات، در این مراسم حضور داشتد.

پیشتر، اعلام شده بود که هواداران مهدی کروبی در نظر دارند به سوی دانشگاه تهران راهپیمایی و در مراسم نماز جمعه شرکت کنند اما روز گذشته، این برنامه لغو شد.

رهبر جمهوری اسلامی سخنان خود را با تفسیری از آیات قرآن در مورد آرامش الهی برای مومنان در زمان های تشویش آغاز کرد و گفت که امروز جامعه ایران باید در خود آرامش ایجاد کند.

آیت الله خامنه ای خطبه دوم نماز را به موضوع انتخابات ریاست جمهوری اختصاص داد و آن را مساله روز خواند و گفت که مطالبی را خطاب به مردم، نخبگان سیاسی، نامزدهای انتخاباتی و فعالان سیاسی و همچنین "سران استکبار" و بعضی دولت های غربی و "رسانه هایی که آنان اداره می کنند" ایراد خواهد کرد.

آیت الله خامنه ای کوتاه مدتی پس از اعلام نتایج اولیه انتخابات و قبل از طی مراحل قانونی معمول، این نتایج را که از پیروزی چشمگیر محمود احمدی نژاد حکایت داشت مورد تایید قرار داد در حالیکه نامزدهای دیگر انتخابات دولت را به تقلب گسترده در جریان شمارش آرا متهم کردند.

رهبر جمهوری اسلامی در خطبه نماز جمعه گفت که اگرچه مایل به مبالغه گویی نیست، اما لازم است به دلیل شرکت گسترده مردم در این انتخابات، از آنان تشکر کند.

آیت الله خامنه ای انتخابات 22 خرداد را نمایش عظیم احساس مسئولیت ملت در قبال سرنوشت کشور و "مشارکت جویی مردم در اداره کشور و دلبستگی آنان به نظام جمهوری اسلامی" توصیف کرد و گفت که از زمان همه پرسی جمهوری اسلامی در فروردین سال 1358، هیچگاه مردم در چنین تعدادی در رای گیری ها شرکت نکرده بودند.

سلیقه های متفاوت

راهپیمایی های تهران

آیت الله خامنه ای راهپیمایی های اعتراضی را بی اثر خواند

وی در عین حال گفت که مردم سلیقه های متفاوتی دارند اما شرکت آنان در رای گیری به معنی تلاش همه گروه ها و طبقات جامعه برای حفظ کشور، انقلاب و نظام سیاسی کنونی بوده و این انتخابات را یک زلزله سیاسی برای "دشمنان" و یک جشن تاریخی برای دوستان جمهوری اسلامی و نشانه اعتماد مردم به نظام سیاسی تحت رهبری خود دانست.

رهبر جمهوری اسلامی گفت از آنجا که این انتخابات نشانه اعتماد مردم به نظام سیاسی موجود است، "دشمن" در نظر دارد اعتماد مردم را با شبهه افکنی در مورد نتیجه رای گیری تضعیف کند و با کاهش مشارکت مردمی در انتخابات بعدی، مشروعیت جمهوری اسلامی را متزلزل سازد و اظهار داشت که زیان چنین وضعیتی از آتش زدن بانک ها و سوزاندن اتوبوس بیشتر است.

آیت الله خامنه ای کسانی را که "دشمن" می خواند متهم کرد که پس از مشارکت گسترده مردم در انتخابات اخیر، در صدد برآمد نسبت به نتیجه این انتخابات ایجاد بدبینی کند و افزود که از ماه ها قبل این شایعه پخش شده بود که قرار است در انتخابات تقلب شود و به همین دلیل، خود او پیشاپیش از همه خواسته بود این شایعه را تکرار نکنند.

وی رقابت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری را جدی و شفاف توصیف کرد هرچند گفت که صراحت لهجه در مناظره ها به حدی بود که باعث بروز اعتراضات و التهاباتی شد که آثار آن هنوز دیده می شود.

رهبر جمهوری اسلامی گفت که فرض او این است که رقابت بین چهار نامزد این انتخابات، رقابت بین وفاداران به جمهوری اسلامی بوده است و رسانه های خارجی، از جمله بی بی سی و صدای آمریکا را متهم کرد که می کوشند این رقابت ها را به درگیری بین موافقان و مخالفان نظام نسبت دهند.

وی گفت یکی از نامزدها، رئیس جمهوری "خدوم، صدیق و قابل اعتماد"، دیگری نخست وزیر زمان ریاست جمهوری خود او ، دیگری فرمانده سابق سپاه و نفر چهارم رئیس سابق مجلس بوده که خود او همه آنان را از نزدیک می شناسد.

آیت الله خامنه ای در عین حال گفت که با برخی از نظرات بعضی از این افراد مخالف است اما انتخاب بر عهده مردم بوده و در اشاره به اعلام انتخاب محمود احمدی نژاد، گفت که رای دهندگان بدون اطلاع از خواست رهبری و براساس تشخیص خود، شخصی را که برای نظام جمهوری اسلامی صالح تر می دانستند انتخاب کردند.

احمدی نژاد و خامنه ای

رهبر جمهوری اسلامی از نزدیکی نظرات خود و احمدی نژاد سخن گفت

رهبر جمهوری اسلامی نحوه رقابت های انتخاباتی به خصوص مناظره های تلویزیونی را ابتکاری مهم خواند که نشان داد رقابت های انتخاباتی در جمهوری اسلامی جدی است اما افزود که این مناظره ها جنبه های مثبت و منفی داشت.

در مورد جنبه مثبت مناظره ها، وی از نقد و انتقاد و پاسخگویی و اعلام مواضع افراد و گروه ها برای قضاوت رای دهندگان سخن گفت و افزود که این شیوه، قطعا یکی از عوامل افزایش مشارکت مردم محسوب می شود هر چند هشدار داد که نباید این گفتگوها ادامه یابد و به عاملی برای کینه ورزی و خصومت تبدیل شود.

آیت الله خامنه ای سپس به جنبه منفی مناظره های تلویزیونی اشاره کرد و گفت که در برخی از مناظره ها، در مورد وضع کشور در حال حاضر و در گذشته سیاه نمایی شد و همچنین، اتهامات اثبات نشده ای علیه افراد مطرح شد.

دفاع از هاشمی رفسنجانی، همفکری با احمدی نژاد

آیت الله خامنه ای "هر دو طرف" را در معایب و نواقص مناظره ها مقصر دانست و افزود که در جریان این مناظره ها، اهانت های مستقیمی نسبت به رئیس جمهوری قانونی صورت گرفت و "کسی را که مورد اعتماد مردم است به دروغگویی، خرافه گویی و رمالی متهم کردند."

رهبر جمهوری اسلامی، در اشاره تلویحی به نحوه برخورد محمودی احمدی نژاد در مناظره ها، گفت که از "طرف دیگر" هم اتهاماتی صورت گرفت و کارنامه درخشان سی ساله انقلاب کم رنگ جلوه داده شد و اسم افرادی مطرح شد که شخصیت های نظام هستند و عمر خود را صرف نظام کرده اند.

آیت الله خامنه ای مشخصا از اکبر هاشمی رفسنجانی و علی اکبر ناطق نوری، که هدف اتهاماتی از سوی محمود احمدی نژاد قرار گرفته بودند، نام برد و گفت که اگرچه کسی این دو نفر را به فساد مالی متهم نکرده، اما در مورد وابستگان آنان اتهاماتی مطرح شد که فقط می تواند در مراجع قانونی به آنها رسیدگی شود و نباید بدون اثبات قانونی، مورد استناد قرار گیرد.

رهبر جمهوری اسلامی گفت که آقای هاشمی رفسنجانی را از پنجاه و دو سال پیش از نزدیک می شناخته و او را از اصلی ترین ارکان انقلاب و از مبارزان جدی قبل از انقلاب و از شخصیت های موثر جمهوری اسلامی توصیف کرد که در کنار آیت الله خمینی و رهبری کنونی بوده است.

رفسنجانی و خامنه ای

آیت الله خامنه ای ضمن دفاع از هاشمی گفت که با او اختلاف نظر دارد

آیت الله خامنه ای گفت که اکبر هاشمی رفسنجانی قبل از انقلاب اموال خود را برای کمک به انقلابیون صرف کرد و افزود که پس از انقلاب نیز موردی را سراغ ندارد که وی در صدد سودجویی برای خود برآمده باشد.

رهبر جمهوری اسلامی گفت که در عین حال، در مورد مسایل متعدد با آقای هاشمی اختلاف نظر دارد اما مردم نباید در این زمینه دچار ابهام شوند و افزود که بین آقای هاشمی و محمود احمدی نژاد در زمینه های سیاست خارجی،عدالت اجتماعی و مسایل فرهنگی اختلاف نظر وجود دارد هر چند نظر رئیس جمهوری به نظر خود او نزدیک تر است.

آیت الله خامنه ای در بخش دیگری از سخنان خود از آقای ناطق نوری، رئیس پیشین مجلس که فرزندش از سوی محمود احمدی نژاد به ثروت اندوزی متهم شده بود هم دفاع کرد.

وی گفت که در مورد مساله فساد مالی و عدالت اجتماعی موضع نظام مشخص است و افزود که اگرچه نمی توان منکر وجود فساد مالی در جمهوری اسلامی شد، اما این نظام یکی از سالم ترین نظام های سیاسی جهان است و نباید با استناد به گزارش های مراکز خارجی، این نظام را به فساد گسترده متهم ساخت.

در جریان مبارزات انتخاباتی، اعلام شد که براساس ارزیابی سازمان های بین المللی، از زمان تصدی محمود احمدی نژاد در چهار سال پیش، وضعیت ایران در رده بندی جهانی از لحاظ فساد دولتی به مراتب بدتر شده است.

پیروزی نظام

آیت الله خامنه ای از شرکت مردم در انتخابات 22 خرداد به عنوان یک پیروزی بزرگ برای جمهوری اسلامی یاد کرد و گفت که اینک رقابت های انتخاباتی تمام شده و چهل میلیون نفر به نفع انقلاب رای داده اند.

رهبر جمهوری اسلامی گفت که مردم ایران نسبت به نظام سیاسی اعتماد دارند اما برخی نامزدهای انتخاباتی هم باید اعتماد داشته باشند که جمهوری اسلامی اهل دست بردن در آرای مردم نیست.

وی افزود که سازوکار های قانونی انتخابات امکان دست بردن در نتیجه رای گیری را نمی دهد و با اشاره تلویحی به اتهام انتساب آرای نامزدهای مختلف به محمود احمدی نژاد، گفت که امکان تقلب در حد جابجایی یازده میلیون رای وجود ندارد.

آیت الله خامنه ای گفت که با وجود اینکه به نحوه انتخابات اعتماد کافی وجود دارد، بازهم اگر کسانی که شکایت هایی دارند باید از مجرای قانونی شورای نگهبان اقدام کنند و ظاهرا در اشاره به درخواست ابطال و برگزاری مجدد انتخابات که از سوی برخی نامزدهای انتخاباتی درخواست شده، افزود که "زیر بار بدعت های غیرقانونی" نمی رود و اظهار داشت که اگر چارچوب های قانونی شکسته شود، انتخابات آینده مصونیتی نخواهد داشت.

وی گفت که اگر شبهه ای وجود دارد باید از طریق قانون پیگیری شود و قوانین مربوطه را کامل دانست و گفت که همین قوانین به نامزدها اجازه شکایت را داده است و گفت که از شورای نگهبان خواسته اگر تصمیم به بازشماری بعضی از صندوق ها گرفته شد، این کار با حضور نمایندگان نامزدها صورت گیرد.

رای دهنده ایران

آیت الله خامنه ای شرکت در انتخابات را نشانه حمایت مردم از نظام دانست

رهبر جمهوری اسلامی در ادامه سخنان خود شخصیت های سیاسی و رهبران احزاب را مخاطب قرار داد و گفت که باید به وضعیت سایر کشورها، مانند عراق، افغانستان و پاکستان توجه کنند و در حالیکه مردم به وظیفه خود، که آمدن پای صندوق های رای بوده، عمل کرده اند لازم است رهبران سیاسی هم به مسئولیت خود عمل کنند.

آیت الله خامنه ای گفت که "عده ای هستند که از رهبران احزاب و شخصیت های سیاسی حرف شنوی دارند" و گفت که این شخصیت ها باید مراقبت کنند که شرایط به جایی نرسد که به اقدامات افراط گرایانه منجر شود.

او به رهبران سیاسی توصیه کرد که بر خود مسلط باشند و اظهار داشت که کشورهای غربی در صدد بهره برداری از اوضاع نا آرام ایران هستند و گفت که دیپلمات های غربی که قبلا با نقاب احترام با نظام جمهوری اسلامی برخورد می کردند، این نقاب را کنار زده اند و به خصوص دولت بریتانیا را به خباثت در این زمینه متهم کرد.

آیت الله خامنه ای با برپایی راهپیمایی های اعتراضی مخالفت کرد و گفت که تروریست ها می توانند از این راهپیمایی ها بهره برداری کنند و گفت چه کسانی باید پاسخگوی کشته شدن چند نفر مردم عادی و افراد بسیجی باشند؟

در حالیکه برخی منابع گفته اند که اعضای بسیج و ماموران لباس شخصی وابسته به نهادهای حکومتی دانشجویان را هدف حمله قرار داده اند، آیت الله خامنه ای گفت که کسانی هم به خوابگاه های دانشجویی حمله کرده و "دانشجویان مومن و حزب اللهی" را هدف قرار داده اند در حالیکه شعار حمایت از رهبری می دادند.

رهبر جمهوری اسلامی گفت که رهبران سیاسی باید به تظاهرات و راهپیمایی های خیابانی خاتمه دهند و در غیر اینصورت، "فرماندهان پشت صحنه" عواقب آن خواهند بود و افزود که این نظر که راهپیمایی های خیابانی نوعی اهرم فشار بر مسئولان نظام است، تصوری اشتباه آمیز است.

آیت الله خامنه ای گفت که تمامی شخصیت های سیاسی باید به "جشن چند میلیونی" احترام بگذارند و هشدار داد که "اگر کسانی بخواهند راه دیگری انتخاب کنند، بنده بار دیگر با مردم صحبت خواهم کرد."

هشدار به کشورهای خارجی

آیت الله خامنه ای گفت که در هفته های نزدیک به انتخابات، رفتار رهبران آمریکا و چند کشور اروپایی را دنبال کرده است و متوجه شد که در این رفتار و همچنین برخورد رسانه های غربی، تغییر ایجاد شده به این معنی که آنها در صدد ایجاد تردید نسبت به سلامت انتخابات بودند تا مشارکت مردم کاهش یابد.

او گفت که رهبران اروپایی نتیجه انتخابات را پیشاپیش حدس می زدند، اما انتظار مشارکت گسترده مردم در انتخابات را نداشتند و با اعلام این نتایج، متوجه شدند که باید رفتار خود را در زمینه مسایل خاورمیانه، برنامه هسته ای و مسایل بین المللی تغییر دهند.

حمله به دانشگاه ها

آیت الله خامنه ای انتساب مهاجمان دانشگاه به خود را رد کرد

رهبر جمهوری اسلامی گفت که کشورهای اروپایی با مشاهده اختلاف نامزدهای انتخاباتی و اجتماعاتی که به دعوت آنان برگزار شده بود، واقعیت نیات خود را آشکار ساختند.

آیت الله خامنه ای گفت که رهبران چند کشور اروپایی و آمریکا سخنانی گفتند که "ماهیت آنان را نشان می داد" و افزود که رئیس جمهوری آمریکا گفت منتظر روزی بوده است که مردم ایران به خیابان ها بریزند.

وی گفت که کشورهای اروپایی از یک طرف نامه های حاوی ادای احترام به جمهوری اسلامی نوشته بودند و از سوی دیگر، علیه دولت موضعگیری کردند در حالیکه "عوامل آنان" و "دست نشاندگان سرویس های جاسوسی غربی و صهیونیست ها" به ایجاد اغتشاش و تخریب اماکن روی آوردند.

آیت الله خامنه ای گفت که تحولات اخیر ایران، کشورهای غربی را به طمع انداخت و "تصور کردند که ایران هم گرجستان است."

رهبر جمهوری اسلامی به خصوص سخنان رهبران کشورهای غربی در حمایت از حقوق بشر در ایران را باعث ناخرسندی دانست و سیاست آنان در عراق، افغانستان و اسرائیل را هدف حمله قرار داد و جمهوری اسلامی را پرچمدار حقوق بشر در جهان دانست.

برخی ناظران گفته بودند که در حالیکه جمهوری اسلامی امید داشت با اتکا به مشارکت گسترده مردم در انتخابات، از موقعیتی محکم تر در صحنه بین المللی برخوردار شود، تردیدهایی که در مورد نتیجه انتخابات ایجاد شده می تواند موقعیت بین المللی دولت را تضعیف کند.

آیت الله خامنه ای در پایان سخنان خود در حالی که می گریست گفت که حاضر به فداکاری در راه اسلام و انقلاب است.

هنوز مخالفان نتیجه انتخابات ریاست جمهوری نسبت به اظهارات آیت الله خامنه ای واکنشی نشان نداده اند و معلوم نیست که آیا این سخنان در نحوه برخورد نیروهای امنیتی با گردهمایی های اعتراضی مردم تغییری ایجاد خواهد کرد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.