واکنش های بین المللی به سخنان آیت الله خامنه ای

مرکل، براون، سارکوزی

مقامات ارشد بریتانیا، فرانسه و آلمان به حوادث روزهای اخیر ایران و اظهارات آیت الله خامنه ای در نمازجمعه تهران واکنش نشان داده اند.

گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا روز جمعه ۲۹ خرداد (۱۹ ژوئن) در شدیدترین اظهار نظر خود درباره نا آرامی های بعد از انتخابات در ایران، خشونت و کنترل مطبوعات را در این کشور محکوم کرد.

وزارت امور خارجه بریتانیا نیز سفیر ایران در بریتانیا را در اعتراض به سخنان آیت الله علی خامنه ای درباره این کشور فرا خواند.

بریتانیا تا کنون در واکنش به حوادث پس از انتخابات در ایران بسیار محتاطانه عمل می کرد تا به دخالت در امور داخلی این کشور متهم نشود، اما پس از آنکه رهبر جمهوری اسلامی در سخنان خود در نماز جمعه تهران بریتانیا را "خبیث" خواند، گوردون براون انتقادات خود را صریح تر بیان کرد.

گوردون براون امروز بعد از اجلاس اتحادیه اروپا در بروکسل در یک کنفرانس خبری گفت: "ما هم به همراه سایرین، از جمله همه کشورهای اتحادیه اروپا، متفق القول، استفاده از خشونت و توقیف مطبوعات را محکوم می کنیم".

آقای براون گفت که بریتانیا از حق ایرانی ها برای انتخاب کسی که می خواهند، حمایت می کند.

نخست وزیر بریتانیا همچنین گفت: "حالا نوبت ایران است که به دنیا نشان دهد که این انتخابات سالم بوده و سرکوب و بی رحمی که در روزهای اخیر شاهد آن بودیم تکرار نخواهد شد".

گوردون بروان گفته است: "ما می خواهیم ایران عضو جامعه بین المللی باشد و منزوی نباشد اما حالا نوبت ایران است که ثابت کند به حقوق اولیه انسان ها احترام می گذارد."

این در حالی است که وزارت امور خارجه ایران، به دلیل سخنان مقامات رسمی بریتانیا و پوشش خبری مطبوعات این کشور از اعتراض ها در ایران، سفیر بریتانیا در تهران را دو بار در هفته گذشته فراخوانده است.

واکنش سارکوزی و مرکل

نیکلا سارکوزی ، رییس جمهوری فرانسه هم در یک کنفرانس خبری در بروکسل که در پایان نشست دو روزه اتحادیه اروپا برگزار شد، گفت که امیدوار است که رهبران فعلی ایران باعث بروز خسارات جبران ناپذیری نشوند.

آقای سارکوزی گفت: "ما همیشه موافق گفتگو با ایران بوده ایم. اما زمانی که باید سیاستی را محکوم کرد، راهی جز محکوم کردن وجود ندارد. اما نکته مهم تر برای ما این است که تمامی این اعتراضات خیابانی برای شفافیت بیشتر در جریانات و آینده بهتر، خبر خوبی است و امیدوارم رهبران ایران واکنشی نامناسب از خود نشان ندهند."

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان هم گفته است که ایران باید ادعاهای مبنی بر بروز تقلب در انتخابات ریاست جمهوری را بررسی کند. سازمان عفو بین الملل، یک سازمان مدافع حقوق بشر مستقر در لندن هم اعلام کرده است که به نظر می رسد سخنان آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، چراغ سبزی است برای نیروهای امنیتی ایران در سرکوب اعتراض های بیشتر.

در پی اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری در ایران و اعلام پیروزی محمود احمدی نژاد در آن از سوی وزارت کشور، اعتراضات گسترده ای در خیابان های تهران و چند شهر دیگر ایران بر پا شده و ادامه یافته است.

گزارش های رسمی مقامات ایران، کشته شدن دست کم هفت نفر را در این حوادث تأیید می کند.

دهها نفر از فعالان سیاسی اصلاح طلب در این مدت دستگیر شده اند و خبرنگاران رسانه های خارجی و داخلی از تهیه و ارسال گزارش از نا آرامی ها منع شده اند.

آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران در نماز جمعه تهران ضمن رد احتمال تقلب در انتخابات، خواستار خاتمه دادن به این اعتراض ها شد.

آیت الله خامنه ای همچنین به آنچه دخالت دولت های خارجی در وقایع اخیر خواند اعتراض کرد.