وزارت کشور ایران آرای صندوق ها را اعلام می کند

وبسایت وزارت کشور

وزارت کشور ایران انتشار نتایج شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری این کشور را به تفکیک صندوق ها آغاز کرده است.

سایت رسمی وزارت کشور ایران روز جمعه ۲۹ خرداد (۱۹ ژوئن) در گزارشی نوشت که "برای اولین بار در طول ۳۰ سال برگزاری انتخابات" در جمهوری اسلامی ایران است که "آرای نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری به تفکیک شعب اخذ رأی (صندوق ها)" منتشر می شود.

تا عصر روز جمعه (به وقت تهران) لینک های مربوط به استان های ایلام، کرمانشاه، قم و یزد در وبسایت وزارت کشور قرار گرفته و اعلام شده است که اطلاعات مربوط به سایر استان ها "به تناوب اعلام می شود".

این در حالی است که رئیس ستاد انتخابات وزارت کشور پیش تر در پاسخ به درخواست محسن رضایی برای اطلاع یافتن از نتیجه شمارش آرا به تفکیک صندوق ها گفته بود این کار در قانون پیش بینی نشده است.

کامران دانشجو روز چهارشنبه ۲۷ خرداد در یک برنامه تلویزیونی گفته بود: "چنین چیزی (دسترسی نامزدها به اطلاعات شمارش آرای صندوق ها) را قانون برای نامزدها پیش بینی نکرده است. ما هم مر قانون را اجرا می کنیم. اگر نامزدی به شعب اخذ رأی اعتراض دارد، آن شعب را اعلام می کند، آنها را بازشماری می کنند".

اما اکنون وبسایت وزارت کشور اعلام کرده است که ستاد انتخابات کشور "در جهت شفاف سازی و تنویر افکار عمومی" و "فراتر از وظایف قانونی خود" به انتشار آرای نامزدها به تفکیک صندوق ها می پردازد.

محسن رضایی صبح روز چهارشهبه در نامه ای به وزیر کشور نوشته بود اگر وزارت کشور اطلاعات مربوط به نتایج شمارش آرای صندوق ها را در اختیار او نگذارد، ناچار خواهد شد "درخواستی غیر از بازشماری آرا" به شورای نگهبان ارائه دهد.

آقای رضایی نوشته بود که "تأخیر کم سابقه ستاد انتخابات کشور در ارائه نتایج شمارش آرای صندوق ها... شائبه عددسازی در صندوق ها برای تطبیق با نتایج کلی حوزه های انتخابیه" را ایجاد کرده است.

رئیس ستاد انتخابات کشور، نامزدهای معترض به نتایج انتخابات را به "کلی گویی" متهم کرده و گفته است تا کنون "حتی یک شکایت مستند" به دست وزارت کشور نرسیده است.