مرور روزنامه های صبح تهران: شنبه ۳۰ خرداد

تیترهای اول

تمام روزنامه های صبح شنبه تهران سخنان رهبر جمهوری اسلامی را درباره انتخابات در تیترهای اول خود نقل کرده اند. روزنامه خبر با "اعتماد مردم به نظام نباید متزلزل شود"، ابرار با "بیانات مهم رهبر انقلاب، اعتماد با "راه قانون و محبت و صفا بازست"، ایران روزنامه خبرگزاری جمهوری اسلامی با "مسئوليت عواقب مطالبات غيرقانونی مستقيماً متوجه فرماندهان پشت صحنه است" و جمهوری اسلامی "از همه می خواهم به زورآزمايی های خيابانی خاتمه بدهند و به راه قانون و برادری بروند".

"هاشمی رفسنجانی بارها تا مرز شهادت پیش رفته است" تیتر اول آفتاب یزد است و "زورآزمائی خیابانی به چالش کشیدن مردم سالاری است" عنوان اصلی جام جم. روزنامه جوان نوشته "رهبر انقلاب حجت را تمام کرد"، صدای عدالت با جمله "هاشمی هرگز از انقلاب براي خودش مالی نيندوخته است" و "شایعه تقلب در انتخابات ساخته بیگانگان است در صدر گزارش های کیهان.

دنیای اقتصاد "سیاست نظام درباره انتخابات" را در تیتر اول خود نقل کرده و سرمایه روزنامه دیگر اقتصادی "توقیف شش و یک میلیارد دلار اموال ایران توسط بریتانیا" را با اهمیت دیده است.

گزیده مقالات

قاضی بی طرف

محمد رضا کامیار در سرمقاله صدای عدالت نوشته جمعيت كثيری كه در روزهاي گذشته در خيابانهاي تهران و ديگر شهرهاي ايران راهپيمايي كرده اند و شبها بانگ الله اكبر سر می دهند به اتكای اعتماد به ادعاي نامزد خود نتيجه انتخابات را نپذيرفته اند اما بديهی است اين ادعا زمانی رسما پذيرفته خواهد شد كه شوراي نگهبان آن را بررسی وتاييد نمايد.

به نوشته این مقاله در اختلافات خصوصي افراد، هنگامي كه طرفين نتوانند از راه تفاهم اختلاف خود را حل كنند به قاضي مراجعه مي كنند تا فردی بی طرف و عادل اين اختلاف را بررسی كرده و حق را از باطل تشخيص دهد اما در موضوع انتخابات چگونه است؟ آيا رعايت بی طرفي از سوي مجری و ناظر انتخاباتي لازم است؟ آيا شوراي نگهبان كه نقش قاضي اين اختلاف را بر عهده دارد و حكم نهايي راجع به ادعاها و شكايات معترضين را صادر مي كند، بايد بيطرف باشد؟

بدعت های موسوی

جوان در مقاله ای ادعا کرده که میرحسین موسوی رقیب محمود احمدی نژالد در انتخابات اخیر هفده بدعت گذاشته که از جمله آن ها یکی هم حمله به مراكز نظامى است که تاكنون در انتخابات رياست جمهورى، آن هم در پايتخت، افراد مسلح به مراكز نظامى حمله نكرده اند و اين حركت اولين بار بعد از انقلاب اسلامى اتفاق افتاد. در ادامه راه پيمايى غيرقانونى به مراكز بسيج حمله شد و تعدادى كشته شدند. اين بسيج همان بسيج است كه ميرحسين آن را مدرسه حق مى ناميد.

از موارد دیگری که سرمقاله جوان بدان اشاره کرده ايجاد زمينه براى جولان ضد انقلاب، ايجاد زمينه براى به سخره گرفتن نظام توسط غرب، ايجاد خانه هاى تيمى براى طراحى اعمال غيرقانونى و مكاتبه و مراجعه بى ربط به رهبرى به جاى مراجعه به كانال هاى قانونى چرا که ميرحسين در اول انتخابات، دو نامه به رهبرى نوشت؛ حتى براى تمديد ساعت راى گيرى بعد از ساعت ۲۲ از طريق رهبرى اقدام كرد. اين رفتار از دو حالت خارج نيست؛ يا ايشان هيچ نهادى را شايسته و واجد صلاحيت نمى داند يا آنقدر روحيه استكبارى بر خود حاكم كرده است كه خود را شايسته تماس با كمتر از رهبرى نمى بيند.

خواص آلوده

کیهان در سرمقاله خود نوشته بهانه هاي خواص آلوده- و نه مردمي كه اكثراً بی خبر از اصل ماجرا بودند- به اندازه اي سخيف و مسخره بود كه جرأت در ميان گذاشتن آن با مردم را نيز نداشتند. در انتخابات تقلب شده است! خب! در كدام صندوق؟ كدام حوزه؟ مگر نمايندگان شما در تمامي حوزه ها و صندوق ها از آغاز تا پايان شمارش آراء حضور نداشتند؟! پاسخ به همه اين پرسش هاي منطقي، فقط هو و جنجال هماهنگ داخلي و خارجي بود و تكرار اين خواسته غيرقانوني و دشمن پسند كه انتخابات بايد باطل شود!! چرا؟! چون به نفع ما نبوده است!! حق مردم چه مي شود

به نوشته این مقاله ديروز رهبر انقلاب ضمن تاكيد بر اين واقعيت كه تمام 40 ميليون رأي دهنده صاحب نظام هستند و رقابت سليقه هاي سياسي، از يكسو طبيعي و از سوي ديگر بعد از پايان انتخابات، بايستي به رفاقت تبديل شود، آب پاكي را روي دست هاي ناپاك آمريكا و اسرائيل ريختند! و با صلابتي مثال زدني از ايستادگي در برابر خواسته هاي غيرقانوني خبر داده و جناح هاي سياسي را به برادري و دوستي دعوت فرمودند.

توقع از کاندیداها

آفتاب یزد در سرمقاله خود نوشته سخنان رهبري نظام در نماز جمعه، نشان داد كه ايشان از كانديداهايي كه آمار رسمي وزارت كشور، آنها را از لحاظ رتبه‌بندي آرا پس از‌آقاي احمدي نژاد قرار مي‌دهد تـوقعاتي دارند كه مهم‌ترين آنها، نقش آفريني در جهت آرام نگه‌داشتن جامعه است.

سردبیر این روزنامه نوشته: قاعدتاً اين سه كانديدا نيز از تداوم برخي ناآرامي‌ها، نگران هستند. اما قطعاً برخي اقدامات و اظهارات، مي‌تواند اعتماد تمام يا عده‌اي از طرفداران به كانديداها را كاهش دهد و نفوذ كلام ايشان در ميان حاميان خويش را با ترديد اساسي مواجه سازد.

در ادامه سرمقاله آفتاب یزد آمده گروهي از دست اندركاران انتخابات، در ماه‌هاي گذشته، به صراحت روابط متفاوت خود با دو كانديدا و يك كانديدا را آشكار ساخته‌اند و اكنون نيز نمي‌توان برای اصلاح ديدگاه آنها نسبت به دو تن از كانديداها- موسوي و كروبی- توقع زيادي داشت اما آيا آنها مي‌توانند اظهـارات صـريـح محسـن رضايي در برنامه تلويزيوني پنجشنبه شب را نيز ناديده بگيرند؟

صدا و سیمای خصوصی

دنیای اقتصاد در سرمقاله خود به بررسی نتایج انتخابات پرداخته و با اشاره به تب مناظره های انتخاباتی نوشته مشخص می‌‌‌گردد کدام یک از طرفین مناظره به قول مولانا، بیشتر دلایلی قوی و معنوی داشته و طرف دیگر بیشتر از رگ‌‌های گردن قوی بهره برده است. این پتانسیل نهفته در رسانه های سراسری مثل رادیو و تلویزیون را باید هر چه بیشتر از قوه به فعل در آورد و این کار شدنی نیست مگر با اجازه تاسیس رادیو و تلویزیون خصوصی.

نویسنده سرمقاله این روزنامه تاکید کرده که فقط با تاسیس تلویزیون‌‌‌های خصوصی است که امکان نسبی برای همه صاحبان سلیقه و منافع که معمولا در تشکل‌ها و احزاب سیاسی گرد می‌‌‌آیند، فراهم می‌‌‌گردد تا نظرات و خواسته‌‌‌های خود را مطرح نمایند و نه در شرایط کنونی که رسانه به اصطلاح ملی داشته باشیم، اما در اکثریت اوقات گروگان و در انحصار دیدگاه‌های خاص و دیکته شده قرار داشته و به رغم تغذیه از امکانات و اموال ملی، نمایندگی قشری معین را عهده‌‌‌دار شده باشد.

شکست فوتبال

سرمایه در سرمقاله خود به ورزش فوتبال و شکست تیم ملی ایران برای حضور در جام جهانی پرداخته و نوشته در دوران مدیریت نزدیک به چهار ساله مدیران فعلی ورزش، فوتبال ایران دوران نزول را پشت سر گذاشته است. در چنین شرایطی افکار عمومی در انتظار معرفی مقصران این ناکامی های بسیار پرهزینه با تبعات گسترده است و قطعاً راهکارهایی مثل تشکیل کمیته بررسی شکست یا تلاش برای کلید زدن پروژه هایی مثل "امیدواری به درخشش فوتبال ایران در مسابقات جام جهانی 2014" افکار عمومی را راضی نخواهد کرد.

به نوشته امیر صدری در این مقاله نفر اول مدیریت ورزش ایران در تمام چهار سال اخیر در پیروزی ها سهیم بوده است و در شکست ها دیگران را مقصر جلوه داده است یعنی این بار هم ایشان خود را در این ناکامی بدون تقصیر و بدون نقش خواهد دانست آن هم در حالی که نفر اول مدیریت فوتبال ایران تلویحاً اعتراف کرده در برخی مقاطع او در تصمیم گیری های بسیار مهم هیچ کاره بوده است و تصمیمات در سطحی بالاتر از او گرفته می شده است؟

یادی از شریعتی

روزنامه مردم سالاری در سرمقاله خود به یادآورده که دیروز سالروز درگذشت دکتر علی شريعتی بود که در دهه چهل و اوايل دهه پنجاه خواب را برخفتگان پريشان کرد و هزاران سوال مسئوليت آور بر ذهن جوانان و دانشجويان به وجود آورد.

در ادامه مقاله آمده شریعتی اصلا دشمن سکوت و خواب غفلت آفرين بود و هم اوست که مي گويد: پس از مرگم نمي دانم چه خواهد شد؟ نمي خواهم بدانم کوزه گر از خاک اندامم چه خواهد ساخت؟ ولي بسيار مشتاقم، که از خاک گل ام سوتکي سازد، گلويم سوتکي باشد به دست کودکي گستاخ و بازيگوش و او يک ريز و پي در پي، دم گرم خودش را بر گلويم سخت بفشارد و خواب خفتگان آشفته و آشفته تر سازد، تا بدين سان بشکند در من سکوت مرگبارم را.