زندگی ایرانیان قبل و بعد از تظاهرات

تظاهرات
Image caption این روزها تهران قبل و بعد از ساعت چهار بعد از ظهر دو چهره متفاوت دارد

این روزها اعتراضات مردمی ایران به نتایج دهمین دوره از انتخابات ریاست جمهوری خبر اول اکثر رسانه ها در سراسر جهان است. اما با وجود آنکه تظاهرات، تجمعات و خشونت های بعد از آن مدام به تلکس های خبری ارسال می شود، کمتر رسانه ای علاقه به پیگیری وضعیت زندگی عادی و روزمره مردم در ایران داشته است.

تهران پایتخت ایران روزهای پرالتهابی را پشت سر می گذارد. موج معترضانی که همه روزه به دنبال آرای شان به خیابان ها می ریزند چهره دیگری از این شهر بزرگ ساخته است.

اما آیا تظاهرات و اعتراضات زندگی عادی مردم در تهران را مختل کرده است؟

حمید از تهران می گوید: "در طول روز وقتی خیابان ها را نگاه می کنید به نسبت روزهای قبل ترافیک تهران کم شده است. اما مغازه ها باز هستند و مردم در رفت و آمد. شرکت ها باز هستند و قرار و مدارهای کاری انجام می شوند. می شود گفت مردم روند عاقلانه ای پیش گرفته اند، یعنی در طول روز اگر شما وارد این شهر شوید باورتان نمی شود که قرار است ۵ بعدازظهر به بعد چنین راه پیمایی صورت بگیرد."

او در ادامه افزود: "از ساعت ۵ به بعد که پایان کار دفاتر و ادارات است، مردم در جاهایی که با هم قرار گذاشته اند جمع می شوند و راه پیمایی های چند صد هزار نفری را راه می اندازند و قبل از تاریک شدن هوا به خانه برمی گردند. وقتی ساعت ۹ شب وارد تهران شوید با یک شهر آرام مواجه هستید. البته در طول سه شب گذشته! شب های قبل این طور نبود."

حسام دیگر شهروند تهرانی می گوید: "چیزی که ما از تهران می بینیم به خصوص ۸ شب به بعد در تمام اتوبان ها و خیابان ها به نشانه اعتراض به وضع موجود صدای بوق ماشین ها بلند می شود. صدای الله اکبر هم طبق روال این شبها در تمام محله های تهران بلند است. البته وضعیت خرید کردن کاملا عادی است و این اتفاقات در این مسئله تاثیری نگذاشته با حداقل تا کنون تاثیر نگذاشته است."

ناظران می گویند بلافاصله پس از اعلام نتایج دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بسیاری از خبرنگاران در ایران با گفت و گو با رسانه های خارجی منع شده اند.

یکی از خبرنگاران حوزه اجتماعی در ایران که نخواست نامی از او برده شود وضعیت زندگی روزمره در تهران را عادی توصیف می کند و می گوید: "در واقع مردم برای گذراندن امور عادی شان و تهیه موارد امرار معاش شان با مشکل مواجه نیستند. البته سعی می کنند زمان را تنظیم کنند که تا قبل از ساعت ۴ بعدازظهر کلیه مایحتاج از جمله اغذیه را تهیه کنند. این تظاهرات تاثیری بر وضعیت معیشت مردم نگذاشته است."

این خبرنگار افزود با توجه به اینکه راهپیمایی ها بعدازظهرها تشکیل می شوند تعدادی از بانک ها بیشتر نیمه وقت کار می کنند.

او در ادامه افزود: "به نظر می رسد تعطیلی زود هنگام بانک ها در نزدیکی مکان های تظاهرات یک دستور و یا یک بخشنامهای از طرف مقامات مسئول نیست. در حقیقت احتیاطی است که بانک ها و موسسات انجام می دهند."

او ضمن تاکید بر این نکته که زندگی عادی در جریان است گفت: "رفتگران شهرداری در حال کار هستند. پلیس های راهنمایی و رانندگی سر پست هایشان هستند. البته من شنیدم که شهرداری تعدادی از سطل های زباله را به دلیل اینکه در تجمعات آتش گرفت از سطح شهر جمع کرد."

در هر حال بنابرشنیده ها از تهران بعد از راهپیمایی روز دوشنبه شرایط و فضای این شهر تغییر کرده است تا جایی که روز گذشته تظاهرکنندگان به نیروهای پلیس گل و شیرینی می دادند.

ناظران می گویند مردم به این نتیجه رسیده اند که اگر شعارهای تندی سر ندهند و نگذارند به تاریکی شب برسد، درگیری پیش نخواهد آمد و شب ها هم می روند در پشت بام شعار می دهند.

اکثر خانواده ها به افراد سالمند توصیه می کنند که بعد از ساعت ۴ بعدازظهر از خانه خارج نشوند. هر چند در اکثر شهرهای ایران زندگی روزمره در جریان است و مردم برای خرید و یا کارهای اداری شان با مشکل خاصی مواجه نیستند اما بسیاری معتقدند این شرایط هر لحظه می تواند تغییر کند.

مطالب مرتبط