واکنش مطبوعات بریتانیا به سخنان رهبر ایران

آقایان موسوی و خامنه ای
Image caption مطبوعات بریتانیا می گویند بعد از سخنرانی آیت الله خامنه ای حالا نگاه ها به آقای موسوی معطوف است

مطبوعات بریتانیا اکثرا در روز شنبه سخنان آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی در نماز جمعه دیروز تهران و پاسخ رهبران غرب به آن را بازتاب داده اند.

روزنامه فایننشال تایمز نوشت که آقای خامنه ای "با پیامی سازش ناپذیر به مصاف مخالفان خود رفت: اعتراضها را همین حالا متوقف کنید وگرنه عواقب آن برعهده شما خواهد بود."

این روزنامه چاپ لندن عقیده دارد لحن تند رهبر ایران فشار زیادی بر میرحسین موسوی وارد می کند، چرا که ایران و بسیاری از دولتهای جهان از نزدیک واکنش این رهبر اصلاح طلبان را زیر نظر دارند.

فایننشال تایمز در مطلبی دیگر از قول برخی از معترضان به نتایج انتخابات ۲۲ خرداد می نویسد که آیت الله خامنه ای با این حرفها "مقابل مردم ایستاد."

یک شهروند تهرانی به این روزنامه گفته است هر چند امکان دارد رهبر ایران برای سرکوب اعتراضها به نیروی نظامی متوسل شود، ولی وضعیت به جایی رسیده که ناراضیان دیگر تاب تحمل ندارند.

فایننشال تایمز در تحلیلی درباره ناآرامی های ایران می نویسد که معترضان با وجود کشتار و بازداشتهای گسترده هفته گذشته همچنان لبخند بر لب دارند و دست خود را به نشانه پیروزی بالا می برند.

'فروریختن ترس'

این روزنامه می نویسد: "برای جمعیت جوان و تحصیلکرده (معترضان)، دیوار ترس فروریخته و سرخوردگی انباشته شده آنها رها شده است. هیچ کس تردیدی ندارد که بحران ایران به نقطه عطف رسیده است."

فایننشال تایمز از قول گری سیک، کارشناس برجسته امور ایران در دانشگاه کلمبیا، نقل می کند ایران "وارد مرحله کاملا تازه ای از تاریخ پس از انقلاب شده است."

به عقیده این تحلیلگر، یکی از ویژگی هایی که حکومت ایران را از سایر حکومتهای خاورمیانه متمایز می کرد، "احترامش به ندای مردم بود، حتی زمانی که این ندا چیزی می گفت که رهبری ایران دلش نمی خواست آن را بشنود."

آینده موسوی

فایننشال تایمز نتیجه می گیرد این نقطه عطف برای حکومت ایران پرتلاطم خواهد بود.

این روزنامه می نویسد از آنجا که سنجش میزان حمایت از آقای موسوی ناممکن است، نمی توان قضاوت کرد که آیا بحران اخیر به یک نهضت اعتراض آمیز بزرگتر تبدیل خواهد شد یا به استحکام کامل قدرت تندروها.

فایننشال تایمز بخشی از پاسخ به این سوال را توانایی میرحسین موسوی برای هدایت معترضان عنوان می کند. یک دیپلمات غربی به این روزنامه بریتانیایی گفته است: "آیا آقای موسوی در نهایت جانب حکومت را می گیرد و به غائله پایان می دهد یا همراه نیروهایش می رود و در کنارشان می ماند؟ آیا او رادیکال تر خواهد شد و رژیم را بیشتر به چالش خواهد کشید."

واکنش مردم

روزنامه گاردین نیز شنبه بیش از سه صفحه را به پوشش تحولات ایران اختصاص داده است.

این روزنامه ضمن تحلیل و تفسیر سخنان دیروز آقای خامنه ای، از قول عیسی سحرخیز، فعال سیاسی اصلاح طلب، نوشته است که این سخنرانی، بحران را از مناقشه بر سر نتایج انتخابات به محکی برای اقتدار سیاسی رهبر جمهوری اسلامی تبدیل کرد.

گاردین همچنین واکنش چند شهروند ایرانی به حرفهای آیت الله خامنه ای را نقل کرده، از جمله مونا، آرایشگر ۲۷ ساله که گفته است: "رهبر امروز با حمایت نامنصفانه از آقای احمدی نژاد و نادیده گرفتن مردم در خیابانها، اعتبارش را از دست داد و این برای او پیامد خوبی نخواهد داشت."

در مقابل لاله زن خانه دار ۴۶ ساله به گاردین گفته است: "رهبر معظم ما همیشه در این کشور حرف اول و آخر را زده است. اطمینان دارم به این یک مشت تظاهرکننده ضد انقلاب اجازه نمی دهد به خشونت خود ادامه دهند."

روزنامه گاردین در ادامه به برنامه تظاهرات امروز در تهران اشاره می کند و می نویسد آیت الله خامنه ای اکنون راه خود را بسته است، زیرا از تظاهرکنندگان توقع دارد از فرمانش برای نیامدن به خیابان اطاعت کنند.

این روزنامه می نویسد: "اگر حکومت نتواند ناآرامی را متوقف کند، بحران توانکاه مشروعیت که از زمان انتخابات گریبانگیر نظام شده، مهلک خواهد شد."

'بدنبال اوبامای ایران'

گاردین همچنین مقاله ای از محسن مخملباف، کارگردان که از آقای موسوی حمایت می کند، چاپ کرده است.

در حالی که آقای خامنه ای در خطبه های نماز جمعه گفت از شورای نگهبان خواسته است آرای برخی از صندوقها را در حضور نمایندگان نامزدها بازشماری کند، آقای مخملباف نوشته است که مردم در خیابانها خواهان بازشماری آرا نیستند، بلکه می خواهند نتایج انتخابات کل ابطال شود.

او افزوده است: "چرا ایرانیان احمدی نژاد را به عنوان رییس جمهوری قبول ندارند؟ زیرا او چیزی نیست جز سخنگوی خامنه ای. دنیا ما را مملکتی تروریست می داند که بدنبال جنگ می گردد. ما اوبامایی می خواهیم که بتواند برای مشکلات ایران راه حل بیابد. هرچند قدرت در دست خامنه ای باقی خواهد ماند، اما رییس جمهوری مانند موسوی می تواند رهبر را تضعیف کند."

روزنامه های تایمز و ایندیپندنت هم هر کدام دو صفحه به تفسیر سخنان آقای خامنه ای و واکنشها به آن اختصاص داده اند.

رابرت فیسک، تحلیلگر ارشد خاورمیانه در ایندیپندنت با لحنی کنایه آمیز حرفهای رهبر جمهوری اسلامی را نقد کرده و نوشته که با این حرفها، حامیان آقای موسوی به "دشمن مردم و دشمن انقلاب" بدل خواهند شد.

آقای فیسک همچنین علت حمایت صریح آقای خامنه ای از محمود احمدی نژاد را جنگ قدرت بین روحانیون عالیرتبه ایران دانسته است.

مطالب مرتبط