ایرانیان، شبکه اجتماعی تویتر و آزادی

سایت تویتر
Image caption انتخابات ایران به یکی از موضوعات داغ در تویتر تبدیل شده است

یکی از راه های اطلاع رسانی در جریان ناآرامی های اخیر ایران، استفاده از سایت تویتر است.

مسدود کردن سرویس اس ام اس، ایجاد اختلال در تلفن های همراه، انداختن پارازیت های شدید روی تلویزیون های ماهواره ای به ویژه تلویزیون فارسی بی بی سی، فیلتر شدن اکثر سایت های خبری خارج از ایران و کند شدن اینترنت در روزهای اخیر همه و همه دست به دست هم داد تا مردم به دنبال راه هایی برای انتشار اخبار به ویژه خبرهای مربوط به تظاهرات معترضان نسبت به نتایج دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بیفتند.

سرویس تویتر تقریبا شبیه شبکه اس ام اس است با این تفاوت که می توانید علاوه بر موبایل، از طریق کامپیوتر هم پیام بفرستید. در حقیقت سرویس تویتر می تواند در کوتاهترین زمان و خلاصه ترین شکل اخبار را پوشش دهد.

آرش آباد پور کارشناس فناوری اطلاعات در گفت و گو با بخش فارسی رادیو بی بی سی گفت تویتر یک شبکه اجتماعی مانند فیس بوک است و ویژگی خاص آن میکرو بلاگینگ بودن است، به این معنا که شما هر پستی که می نویسید حداکثر ۱۴۰ کاراکتر دارد. تویتر در حقیقت پیامک اینترنت است و جذابیت آن سیستم راحت و ساده آن است.

آقای آباد پور در این باره گفت: "به همین دلیل جذابیت زیادی دارد یعنی تولید و مصرف در آن بسیار سریع اتفاق می افتد. افراد هم می توانند به سرعت مطالبی را که می خواهند در آن مرور کنند. یعنی مثل وبلاگ نیست که عکس، ویدئو و یا متن طولانی بتوان در آن قرار داد. در تویتر می توان یک مکانیزم گفتگوی عمومی که برای همگان قابل مشاهده است، می توان در آن ایجاد کرد."

با بسته شدن فضای خبررسانی در ایران بعد از نتایج انتخابات و اعتراضات گسترده مردم به آن، وبلاگ ها، فیس بوک و همچنین تویتر جایگزین سایت های خبری شدند. طوری که بسیاری از این اعتراضات به عنوان انقلاب اینترنتی یا دیجیتالی نام بردند. در حقیقت رسانه دیجیتالی جای خود را به رسانه تصویری و یا چاپی داد.

تب این مطالب یا "تویت" ها روی غیر ایرانی ها نیز تاثیر گذاشته و بسیاری از آنها عکسهای خود در این سرویس را به حمایت از طرفداران میرحسین موسوی سبز کرده اند.

موج سبز حامیان میرحسین موسوی از نامزدهای این دوره از انتخابات در سایت هایی چون فیس بوک و تویتر تا آنجا پیش رفت که آلیسا میلانو بازیگر هالیودی هم رنگ تویترش را سبز کرد.

بسیاری از ناظران از نقش تویتر در این ناآرامی ها ذوق زده شده و برخی می گویند نباید درباره تاثیر آن مبالغه کرد.

Image caption تصویر کلید واژه های مطالب مربوط به ایران در تویتر

محمود عنایت دیگر کارشناس فناوری اطلاعات نیز دلیل رونق گرفتن تویتر در این روزها را استفاده راحت از آن می داند و می گوید: "اگر این سایت فیلتر شود شما خیلی راحت می توانید از راه های مختلف به تویتر پیام بفرستید. از طریق ای میل، تلفن همراه و حتی از خیلی وب سایت های دیگر هم می شود این کار را کرد. دلیل دیگر مهم شدن تویتر در این روزها این بود که این وب سایت پل ارتباطی بین کسانی ایرانیان و خارجی هایی شد که بیرون از ایران تویتر را دنبال می کردند، طوری که از آن به عنوان انقلاب تویتر نام بردند."

آقای عنایت همچنین گفت: "بحث های زیادی درباره تویتر شده است هر چند تعداد کسانی که از ایران خبر می فرستند زیاد نیست اما در حال حاضر به طور متوسط در حدود ۲۵۰۰ در دقیقه در مورد اوضاع ایران در تویتر موجود است. ولی تعداد کمی از اینها پیام های است که از داخل ایران می آید بقیه اطلاعات کم ارزش و پرسروصدایی است که ایجاد شده."

علاوه بر ارسال پیام و عکس، از طریق سایت تویتر می شود به مطالبی که دیگران بر این سایت گذاشته اند و شما علاقه مند هستید نیز لینک داد.

آرش آباد پور در این رابطه گفت: "شخصی مطلبی را منتشر می کند و شما آن را می بینید. بلافاصله این مطلب در کاربران دیگر "ری تویت" یا تکرار می شود. مثلا قبل از انتخابات یک نفر جمله ای با این مضمون نوشت شاید این جمعه برود! این جمله مدام تکرار شد طوری که به یک پدیده تبدیل شد. از طرف دیگر مدام می توان از طریق تویتر خبر رسانی کرد مثلا کسی می نویسد من دارم می رم به میرداماد که تظاهرات است."

در مقابل این خوش بینی ها، برخی از کارشناسان می گویند به دلیل محدودیت های موجود در اینترنت و همچنین اختلال در وسایل ارتباط جمعی چون موبایل نباید قدرت تاثیرگذاری تویتر بر تحولات جاری ایران را زیاد دانست. بعلاوه تحقیقات نشان می دهد که تنها ۱۰ درصد کاربران تویتر، تولیدکننده مطلب هستند.

گروهی هم بر این باورند که سی سال گذشته آیت الله خمینی برای انتشار بیانیه ها و پیام انقلاب به مردم در نوفل لوشاتو از نوارهای کاست، شبنامه ها و بیانیه هایی که کپی آن دست به دست می چرخید انقلاب ایران را رهبری کرد.

برای همین تویتر و سایر شبکه های اجتماعی پدیده ای غریب و بدیع برای ایرانیان نیست، تنها یک تکامل در ابزار اطلاع رسانی ها در راه مبارزه برای آزادی است.

مطالب مرتبط