اوباما خواستار پایان خشونت علیه مردم ایران شد

اوباما
Image caption اوباما گفت که آمریکا برای کشته های خشونت های ایران سوگواری می کند

باراک اوباما روز شنبه از دولت ایران خواسته است "کلیه اقدامات ناعادلانه و خشونت بار علیه مردم خود را متوقف کند."

رئیس جمهوری آمریکا همزمان با ناآرامی ها و برخورد شدید پلیس با تظاهرکنندگان در تهران گفت: "دولت ایران باید بفهمد که جهان در حال نظاره است. ما برای هر شخص بیگناهی که جان می بازد سوگوار خواهیم بود."

این شدیدترین لحنی است که تاکنون آقای اوباما در قبال بحران سیاسی ایران اتخاذ کرده است. وی روز جمعه در مصاحبه ای با یک شبکه آمریکایی تاکید کرد که نمی خواهد بهانه ای به دست دولت ایران برای سرکوب مخالفان دهد.

آقای اوباما امروز گفت "حق تجمع و بیان به شکلی آزادانه که یک حق جهانی است باید محترم شمرده شود و آمریکا در کنار کسانی است که در پی استفاده از چنین حقوقی هستند."

وی همچنین تاکید کرد که رهبران ایران "باید به حیثیت مردم خود احترام بگذارند و براساس اجماع حکومت کنند نه زور."

یک مقام دولت آمریکا گفت که اوباما روز شنبه "مکررا" با مشاوران ارشد خود برای بحث درباره اوضاع ایران ملاقات کرد.

در این روز هزاران نفر از معترضان به نتایج انتخابات که خواهان تظاهرات در میدان انقلاب بودند با مقاومت و برخورد شدید پلیس مواجه شدند و در برخی موارد صدای تیراندازی شنیده شده که گفته می شود زخمی و کشته به جا گذاشته است. بی بی سی مستقلا گزارش تیراندازی به سوی معترضان را تایید نکرده است.

این اعتراضات در سرکشی از دستور رهبر ایران برای پایان اعتراضات خیابانی انجام می شود.

در واشنگتن نیز صدها ایرانی بار دیگر از مقابل دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی به سوی کاخ سفید تظاهرات کردند.

آقای اوباما در بیانیه خود از مارتین لوتر کینگ، رهبر جنبش مدنی سیاهان آمریکا، نقل قول کرد که گفته است "قوس جهان اخلاقی خیلی بلند است اما به سمت عدالت خم می شود."

وی گفت: "من به این اعتقاد دارم. جامعه بین المللی به این اعتقاد دارد. و هم اکنون شاهد اعتقاد ملت ایران به این حقیقت هستیم و همچنان شاهد آن خواهیم بود."

در این بیانیه آمده است که سرکوب افکار باعث نابودی آنها نمی شود. به گفته وی مردم ایران در نهایت در مورد اقدام های دولت این کشور قضاوت خواهند کرد.

مطالب مرتبط