بازداشت خبرنگار هفته نامه نیوزویک در ایران

مازیار بهاری- عکس از صفحه فیسبوک آقای بهاری
Image caption مازیار بهاری انتخابات ریاست جمهوری ایران را برای نیوزویک پوشش داد

بر اساس گزارش ها، مازیار بهاری خبرنگار هفته نامه نیوزویک در تهران بازداشت شده است. هم زمان، سازمان گزارشگران بدون مرز، بازداشت روزنامه نگاران در ایران را محکوم کرده است.

خبرگزاری ها از بازداشت مازیار بهاری، فیلمساز و خبرنگار هفته نامه آمریکایی نیوزویک در تهران خبر دادند. آقای بهاری داری تابعیت دوگانه ایرانی و کانادایی است.

هفته نامه نیوزویک در بیانیه ای ضمن تایید این خبر، بازداشت "بدون حکم قضایی" آقای بهاری را به شدت محکوم کرده و خواهان آزادی فوری او شده است.

این در حالیست که انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران در بیانیه ای، محدودیت ها و فشار ها بر خبرنگاران را فاقد وجاهت قانونی دانسته است.

به نوشته این بیانیه، پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، موارد متعددی از اقدامات غیر قانونی در مورد رسانه ها صورت گرفته است که از جمله آن ها: "توقیف و ممنوعیت انتشار برخی روزنامه ها، دستگیری روزنامه نگاران در تهران و شهرستان ها، حضور ماموران امنیتی در چاپخانه برای اعمال سانسور و نامه های مکرر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای اعمال خود سانسوری" است.

Image caption گزارشگران بدون مرز ایران را بزرگترین زندان جهان برای روزنامه نگاران خوانده

دولت ایران بارها با رد چنین اتهام هایی گفته است که به آزادی مطبوعات احترام می گذارد.

گزارشگران بدون مرز

در پی دستگیری تعدادی از روزنامه نگاران طی روز های گذشته در ایران، سازمان گزارشگران بدون مرز در بیانیه ای درباره این وضعیت ابراز نگرانی کرده است.

این بیانیه با عنوان "ایران بزرگترین زندان جهان برای روزنامه نگاران" منتشر شده و در آن آمده است جامعه جهانی نباید چشمان خود را بر این وضع ببندد.

این بیانیه همچنین خواهان واکنشی درخور، روشن و جمعی به آنچه که شرایط وخیم کنونی می خواند، شده است.

در این بیانیه به تعدادی از روزنامه نگاران بازداشت شده از جمله محمد قوچانی، علی مزروعی، ژیلا بنی یعقوب، بهمن احمدی امویی و شیوا نظرآهاری اشاره شده و آمده است که از وضعیت ده ها روزنامه نگار ایرانی اطلاعی در دست نیست.

سازمان گزارشگران بدون مرز از اعمال فشار بر خبرگزاری های خارجی انتقاد کرده است.

این نهاد گفته است که دولت ایران از یک سو این خبرگزاری ها را وادار به انتشار اخبار دروغ می کند و از سوی دیگر اجازه انتشار اطلاعیه های مخالفان را به آنها نمی دهد.

ده ها خبرنگار و همچنین گروه خبرنگاران بدون مرز روز پنجشنبه با برگزاری تجمعی اعتراضی در برابر سفارت ایران در پاریس خواستار پایان محدودیت رسانه ها در ایران شدند.

مطالب مرتبط