مهدی کروبی: با ابطال انتخابات آرامش را به جامعه بازگردانید

مهدی کروبی در نامه ای سر گشاده به شورای نگهبان نسبت به اظهارات اخیر سخنگوی این شورا اعتراض کرد.

به گزارش سحام نیوز، پایگاه اینترنتی حزب اعتماد ملی، آقای کروبی در این نامه به آنچه عباسعلی کدخدایی در مورد تعداد شهرستانهایی که تعداد آرای آنها بیش از 100 درصد بوده، گفته اعتراض کرده است.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران در نامه خود بار دیگربه شورای نگهبان پیشنهاد کرده انتخابات را ابطال کند و "با این کار مردم را خشنود کرده ، آرامش را به جامعه بازگرداند و کشور را از خطری عظیم برهاند."

مهدی کروبی در این نامه "باز شماری آرایی که در ده روز گذشته در اختیار وزارت کشور بوده و هر کاری خواسته با آن انجام داده" را "اتلاف وقت" خوانده است.

آقای کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان روز یکشنبه در یک گفتگوی تلویزیونی اعلام کرده بود، در 50 شهرستان تعداد تعرفه های اخذ شده، بیش از 100 درصد افرادی بوده که در آن مناطق واجد شرایط رای دادن بوده اند.

این در حالیست که کامران دانشجو، رییس ستاد انتخابات وزارت کشور، چند روز پیش در یک برنامه تلویزیونی این امر را طبیعی عنوان کرده و دلیل آن را وجود "جمعیت شناور" خوانده و گفته بود دلیل آن مسافرت مردم به آن مناطق و رای دادن آنها در شهرستان های مذکور است.

این در حالیست که مهدی کروبی در نامه سرگشاده خود به شورای نگهبان، تعداد مناطقی که آرای ماخوذه در آنها بیشتر از 100 درصد بوده را بیش از 50 شهرستان عنوان کرده و نوشته این روند در "اغلب مناطق" جریان داشته است.

به گفته آقای کروبی" شورای نگهبان قبلا با همین استدلال كه مجموع آرا در برخي حوزه‌هاي راي‌گيري بيشتر از واجدين حق راي بوده، آن حوزه را باطل اعلان كرده است."

مهدی کروبی سپس از شورای نگهبان سوال کرده که آیا همین دلیل برای بطلان کل انتخابات کافی نیست؟

هشدار سپاه به سایت ها و وبلاگ ها در باره اعتراضات به انتخابات

بخش جرایم سازمان یافته اینترنتی سپاه پاسداران در اطلاعیه ای به سایت ها و وبلاگ هایی هشدار داده است که مطالبی در باره اعتراضات به نتایج انتخابات منتشر می کنند.

در اطلاعیه گفته شده است که " مرکز بررسی جرایم سازمان یافته سایبری با به موارد متعددی از سایت های خبری منحرفی برخورده که با تغییر رویکرد و ایجاد سایت ها وو وبلاگ ها متعدد به تشویش اذهان عمومی و تبلیغ اغتشاشگری و ایجاد آشوب های خیابانی پرداخته و از سوی سازمان های اطلاعاتی آمریکا و انگلیس مورد حمایت واقع می شوند."

سپاه در اطلاعیه خود به افرادی که وبلاگ ها و سایت های حاوی مطالبی در باره اعتراضات را هشدار داده است که مطالب خود را از صفحه های سایت یا وبلاگ بردارند وگرنه به طور قانونی و جدی با آن ها برخورد خواهد شد.

گزارش رسمی از خسارت های درگیری در تهران

سخنگوی شهرداری تهران میزان خسارت درگیری های ناشی از اعتراضات پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری را چهار میلیارد تومان برآورد کرده است.

محمد هادی ایازی از پاکسازی شهر طی 48 ساعت خبر داده است.

به گفته آقای ایازی هزینه پاکسازی 2 میلیارد تومان بوده است. آتش گرفتن 10 دستگاه اتوبوس ، تخریب ایستگاه های اتوبوس و آتش زدن سطل های زباله در شمار خسارت ها اعلام شده است.

ادامه بازداشت ها

دستگیری فعالان سیاسی و خبرنگاران در ایران همچنان ادامه دارد. عبدالله مومنی، سخنگوی سازمان ادوار تحکیم وحدت، یکشنبه شب در محل یکی از ستادهای حامیان مهدی کروبی در تهران بازداشت شد.

صدای معترضان شنیده شود

محمدرضا باهنر نایب رئیس مجلس در گفتگو با تلویزیون دولتی ایران گفته است:"باید مفری برای صدای قانونی معترضین گذاشته شده و صدای آنها شنیده شود."

به گفته نایب رئیس مجلس، صدا و سیما نباید تنها تریبون اکثریت جامعه باشد و باید زمانی برای حضور نمایندگان اقلیت جامعه نیز در نظر گرفته شود.

نماینده مردم تهران تاکید کرده که رسانه ملی باید باید تریبون را در اختیار کسانی که نسبت به مسائل اخیر جامعه اعتراض دارند، بگذارد.

دستگیری عوامل آتش سوزی مسجد لولا گر

سایت های خبری نزدیک به دولت از دستگیری گروهی به اتهام دخالت در آتش سوزی مسجد لولاگر در جریان اعتراضات روز شنبه در تهران خبر داده اند.

بنا بر گزارش پایگاه خبری اینترنتی الف که از سایت های نزدیک به دولت است 12 نفر در پی اقدامی که این سایت آن را هماهنگی مردم و پلیس خوانده است دستگیر شده اند.

مسجد لولاگر در خیابان آذربایجان در نزدیکی خیابان انقلاب واقع است و در روز شنبه وبلاگ های خبری نزدیک به دولت از آتش سوزی در این مسجد خبر دادند و اقدام به آتش سوزی را به هواداران میرحسین موسوی کاندیدای اصلاح طلب نسبت دادند.

مسجد لولاگر یکی از پایگاه های فعال بسیج در منطقه خیابان آذربایجان است و پایگاه های خبری نزدیک به دولت عکس هایی از آتش سوزی این مسجد را منتشر کرده اند.

در گزارش سایت الف همچنین از کوی دانشگاه تهران ،خیابان فاطمی، خیابان های فرعی در ضلع غربی بزرگراه چمران، میدان ونک ، میدان امام خمینی، خیابان های نواب، کمیل، جیحون، ستارخان، میدان صادقیه، کوی نصر (گیشا) و منطقه پونک به عنوان مناطقی نام برده شده که درگیری معترضان و پلیس وجود داشته است.

دیدار شورای نگهبان با آیت الله صافی گلپایگانی

آیت الله صافی گلپایگانی از مراجع شیعه در قم در دیداری با اعضای شورای نگهبان گفته است: " ماباید از همان ابتدا کاری می کردیم که جلو این مطالب گرفته می شد. مواضع و اظهار نظر ها را تعدیل می کردیم و به هر حال الان باید با صفا و صمیمیت و مهربانی موضوع را خاتمه دهیم."

به گفته آیت الله صافی گلپایگانی، "حتی اگر بشود یک طرف برای حفظ مصالح اسلام از حق خود کوتاه بیاید جا دارد."

آیت الله صافی گلپایگانی همچنین گفته است عقلای قوم و بزرگان کشور و انقلاب باید در این مقطع حساس با درایت کامل این نزاع ها و خصومت ها را رفع کنند و نباید اختلاف سلیقه ها موجب تضعیف اصل نظام شود.

خسارت اعتراضات در شیراز

محمد رضا رضازاده استاندار فارس گفته است که در جریان نا آرامی ها ی پس از اعلام نتایج انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری درشیراز به 44 شعبه بانک آسیب رسیده است.

به گفته آقای رضازاده که خبرگزاری مهر منتشر کرده است به 16 مغازه و 4 ساختمان دولتی خساراتی وارد شده است.

استاندار فارس معترضان را با واژه مگس توصیف کرده است.

امیر محبیان: قوه قضائیه ساکت مانده است

امیر محبیان عضو شورای سردبیری روزنامه رسالت که به جناح اصولگرا وابسته است از نحوه عملکرد قوه قضاییه در جریان انتخابات ریاست جمهوری انتقاد کرده است.

به گفته آقای محبیان، "در خصوص حوادث اخیردر جامعه قوه قضاییه بیش از حد ساکت مانده است. در حالی که انتظار می رفت مدعی العموم از حقوق اجتماعی افراد دفاع کند و اجازه ندهد هرکس در هر مقامی که هست برای پیشبرد اهداف خود مرز های قانونی را بشکند."

آقای محبیان به خبرگزاری ایلنا گفته است که امروز نخبگان سیاسی که فکر می کردند هوادارانشان تحت کنترل آن ها هستند کنترل اوضاع را از دست داده اند.

به گفته آقای محبیان" نخبگان سیاسی جامعه ما اکنون از روی هیجان و احساس تصمیم می گیرند ولی باید در نظر داشته باشند که ادامه آشوب ها به نفع هیچکس نیست."

مطالب مرتبط