از دیگر رسانه ها: دفاع شهردار لندن از بی بی سی فارسی

Image caption باریس جانسون، شهردار لندن

باریس جانسون شهردار لندن، و یکی از سیاستمداران ارشد حزب محافظه کار بریتانیا، در مقاله ای در شماره دوشنبه 22 ژوئن (اول تیر) روزنامه دیلی تلگراف از نقش تلویزیون فارسی بی بی سی در ایران دفاع کرده است.

آقای جانسون در مقاله خود می نویسد بخش فارسی بی بی سی تاثیر بزرگی بر تظاهرات داشته وتفسیرهای انتقادی و بی طرفانه ای را ارائه داده است که حکومت ایران در شرایط عادی هرگز اجازه انتشار به آنها نمی داد.

شهردار لندن می گوید که ناسزا گویی رهبر ایران به بریتانیا در مراسم نماز جمعه هفته گذشته، مهر تاییدی است بر بی بی سی و اصل تامین هزینه های سخن پراکنی از طریق بودجه های عمومی.

آقای جانسون پیشنهاد می کند که روسای بی بی سی با کم کردن حقوق سالانه چند میلیون پوندی یکی از مجریان سرشناس شبکه انگلیسی، با پول مازاد، 20 تحلیلگر فارسی زبان دیگر استخدام کنند.

او می گوید بی بی سی فارسی از تکنولوژی چدید استفاده می کند تا بگذارد ملتهای مختلف با یکدیگر سخن بگویند، بنابراین باید کسی را که تصمیم گرفت در بی بی سی بخش فارسی را توسعه دهد، مورد تحسین قرار داد.

به نوشته شهردار لندن، دلیل اینکه آیت الله خامنه ای چنین موضع تندی علیه بریتانیا گرفت این است که آمریکا اکنون تحت رهبری باراک حسین اوباما قرار دارد و ملایان حاکم بر ایران نمی دانند که در خصوص او باید چه موضعی بگیرند. بدین ترتیب نقش شیطان بزرگ بودن را به بریتانیا محول کرده اند.

آقای جانسون می گوید که نمی داند آیا نتیجه انتخابات ایران از پیش تعیین شده بود یا نه، ولی حتی با وجود تقلب در سطحی که معترضان می گویند، این امکان متاسفانه وجود دارد که تعداد آرا محمود احمدی نژاد از دیگر کاندیداها بیشتر بوده باشد، حتی اگر 63% آرا نبوده باشد.

شهردار لندن می نویسد که نمی داند اعتراض های مردم ایران به سرانجام خواهد رسید یا اینکه معترضین در اثر سرکوب حکومت خانه نشین خواهند شد، اما در طول 30 سال گذشته، و از زمان انقلاب تا کنون، حکومت ایران چنین خشم مردم را حس نکرده است.

ایران، به گفته باریس جانسون، در طول چند دهه گذشته تا این حد به مردم سالاری نزدیک نشده است.

او می گوید اگر جان مک کین به جای باراک اوباما رییس جمهور آمریکا می شد، ایران این گونه دچار تحول نمی شد چون او ایران را به حمله نظامی تهدید کرده بود و مردمی که مورد تهدید نظامی قرار گرفته اند دور همدیگر و حکومت خود متحد می شوند.

باریس جانسون ادامه می دهد که باراک اوباما به مردم ایران نشان داده است که آمریکا حاضر است با ایران وارد تعامل شود و با احترام با ایران رفتار کند. مردم امیدوار به این نقش و جایگاه جدید برای کشور خود، در تلاش هستند تا ببینند آیا می توانند حکومت خود را تغییر دهند.

به نوشته شهردار لندن، کسی نمی داند که آیا معترضین موفق خواهند شد یا نه، اما بی بی سی و باراک اوباما برای ایجاد تغییر در ایران از [شبکه تندرو] فاکس نیوز و جرج بوش موثرتر بوده اند.