وزارت خارجه ایران 'اخراج سفرای اروپایی را بررسی می کند'

قشقاوی
Image caption قشقاوی نظر دولت در مورد ارتباط غرب با اعتراض مردم را تکرار کرده است

ایران در واکنش به موضعگیری کشورهای اروپایی نسبت به تحولات انتخاباتی اخیر موضوع اخراج برخی سفرای اروپایی را بررسی می کند.

روز دوشنبه، 22 ژوئن (1 تیر)، حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با انتقاد از برخورد کشورهای غربی با اعتراضات مربوط به نتایج انتخابات اخیر گفت که رفتار و اظهارات این کشورها در قبال مسایل اخیر ارزیابی و رصد می شود و "اقدامات مقتضی و متناسب با واقعیات در حال بررسی است" و افزود که کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همراه با وزیر خارجه و معاونان این وزارت خانه این موضوع را در دست بررسی دارند.

آقای قشقاوی، که در نشست خبری هفتگی خود گفت که در اجلاس فوق العاده کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، "ابعاد مختلف مداخلات برخی کشورهای غربی در انتخابات در حوزه های سیاسی و رسمی، اطلاعاتی و امنیتی و نیز رسانه ای" در حال بررسی است و مستندات آن به مجلس ارائه شده است.

حسن قشقاوی کشورهای اروپایی و آمریکا را متهم کرد که به جای دعوت از مردم ایران به سازوکارهای دموکراتیک و تاکید بر مجاری قانونی، به گفته وی "از اغتشاش گران" حمایت کرده اند و هواداران کاندیداها را از اغتشاش گران متمایز دانست.

از زمان اعلام نتایج انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در ساعات اولیه شبنه گذشته و اقدام آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، در تایید این نتایج، اعتراضات خیابانی در تهران و چند شهر برگزار شده است.

مقامات دولتی اینگونه تظاهرات را غیرقانونی خوانده و اغتشاش گران را مسبب حمله به اموال مردم معرفی کرده اند اما کاندیداهای معترض و طرفداران آنان برخی عوامل دولتی، به خصوص نیروهای بسیج و گروه موسوم به لباس شخصی ها را که برای مقابله با معترضان به خیابان ها اعزام شده اند مسئول اقدامات خشونت آمیز از جمله قتل تظاهرکنندگان و تخریب اموال عمومی و حمله به خانه ها و محل کسب و کار مردم دانسته اند.

Image caption برخورد با معترضان باعث انتقاداتی در سطح جهانی شده است

آقای قشقاوی با اشاره به مقابله تظاهرکنندگان با تهاجم نیروهای امنیتی از طریق پرتاب سنگ گفت که حضور مردم در انتخابات "برلیان زیبایی است که بر تارک عزت و شرف ایرانی می درخشد و ما به مقامات غربی اجازه نمی دهیم که آن را تبدیل به یک تکه سنگ کنند و در اختیار فرصت طلبان قرار دهند تا شیشه خانه خودی را بشکنند."

در حالیکه دو تن از نامزدهای این انتخابات دولت را به تقلب وسیع در انتخابات متهم کرده و خواستار ابطال این انتخابات شده اند و تظاهراتی نیز در حمایت از این خواست صورت گرفته، آقای قشقاوی اظهارات رئیس جمهوری فرانسه در دفاع از خواست معترضان را دخالت در امور داخلی ایران توصیف کرد و گفت که در سی سال گذشته، ابطال انتخابات در ایران سابقه نداشته و چنین اظهاراتی را "جنگ رسانه ای، امنیتی و سیاسی" خواند.

اتهام علیه رسانه های خبری

سخنگوی وزارت امور خارجه اطلاع رسانی رسانه های خبری بین المللی در مورد تحولات بعد از انتخابات در ایران را محکوم کرد و گفت که "ستاد جنگ روانی در سی ان ان و بی بی سی فعال شده" و بی بی سی و صدای آمریکا را فرزندان نخست وزیر و وزیر امور خارجه اسرائیل توصیف کرد که در صدد تضعیف انسجام ملی ایران هستند.

وی اتهام برخورد خشونت آمیز ماموران دولتی با تظاهرکنندگان را مبالغه آمیز توصیف کرد و گفت که عاملین برپایی تجمعات غیرقانونی صرفا به پرداخت جریمه نقدی محکوم شده اند.

حسن قشقاوی در مورد آمار کشته شدگان حوادث اخیر که رسانه های دولتی جمهوری اسلامی خبر آن را منتشر کرده اند و مورد تایید قرار داده اند اظهار نظر نکرد.

Image caption پیامدهای انتخابات می تواند بر اعتبار جهانی احمدی نژاد اثر بگذارد

همزمان، کاظم جلالی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفته است که اعضای کمیسیون در جلسه با وزیر امور خارجه و معاونان او خواستار تجدید نظر در روابط با بریتانیا شده اند.

مقامات دولتی ایران، از جمله آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، در اظهار نظر های خود در مورد اعتراضات کنونی، کشورهای غربی به خصوص بریتانیا را مورد حمله قرار داده اند هر چند با توجه با درخواست شمار دیگری از کشورها و همچنین دبیرکل سازمان ملل برای احترام به آرای واقعی مردم و رعایت حق برگزاری تجمع مسالمت آمیز، دلیل انتخاب دولت بریتانیا به عنوان مسئول اصلی تحولات اخیر ایران معلوم نیست.

از زمان اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری، تنها معدودی از دولت ها انتخاب محمود احمدی نژاد را تبریک گفته اند و سایر کشورها یا نسبت به قابل قبول بودن این نتایج ابراز تردید کرده اند و در این مورد سکوت کرده اند.

در جدیدترین واکنش نسبت به این انتخابات، دولت استرالیا کشته شدن تظاهرکنندگان به دست ماموران دولتی در تهران را به شدت تقبیح کرده و گفته است که بهیچوجه نمی توان نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ایران را قابل قبول تصور کرد.

همزمان، رسانه های خبری در سرتاسر جهان که به دلیل محدودیت های اعمال شده توسط دولت ایران به منابع خبری غیر رسمی اتکا می کنند، تصاویر و گزارش هایی را در مورد خشونت علیه تظاهرکنندگان انتشار داده اند که برخی از آنها تکان دهنده توصیف شده است.

به گفته ناظران، در حالیکه آقای احمدی نژاد در نظر داشت با اتکای به مشارکت گسترده رای دهندگان و ارائه آماری از حمایت وسیع آنان با اقتدار بیشتری در صحنه جهانی ظاهر شود، نتیجه انتخابات و نحوه برخورد دولت با معترضان می تواند موقعیت و اعتبار دولت کنونی در روابط بین الملل را به شدت تضعیف کرده باشد.

مطالب مرتبط