کروبی برنامه سوگواری اعلام می کند؛ اعتراض به 'پادگانی شدن' فضای تهران

تعقیب و گریز نیروهای امنیتی و تظاهرکنندگان در تهران - دوشنبه 22 ژوئن
Image caption نیروهای امنیتی روز دوشنبه با شدت با تجمع معترضان برخورد کردند

مهدی کروبی از ایرانیان خواسته است به یادبود کسانی که در خشونت های ناشی از سرکوب تظاهرکنندگان روزهای اخیر کشته شده اند در یک مراسم سوگواری عمومی شرکت کنند.

با این حال این نامزد انتخابات که دولت را به تقلب در انتخابات متهم کرده است می گوید مکان و زمان این مراسم بعدا اعلام خواهد شد زیرا به گفته وی "علیرغم تلاش های مکرر تاکنون موفق به گرفتن مکان خاص برای برگزاری این مراسم نشده ایم."

از آنجا که نهادهای حکومتی ایران تاکنون به هیچ یک از درخواست های معترضان به نتایج انتخابات 22 خرداد پاسخ مثبت نداده اند، دادن اجازه برگزاری مراسم سوگواری برای کشته ها بسیار بعید به نظر می رسد و آقای کروبی اشاره ای نکرده است که در آن صورت چه راهی در پیش خواهد گرفت.

به گفته منابع خبری جمهوری اسلامی در خشونت های روز شنبه حداقل 10 نفر کشته شده اند که البته صدا و سیمای ایران آن را به "تروریست ها" نسبت داد. معترضان می گویند این افراد به دست نیروهای حکومتی کشته شده اند.

در این میان به خصوص مرگ یک دختر 27 ساله به نام ندا آقا سلطان در جریان تظاهرات شنبه که ویدئوی آن به وسعت منتشر شد با واکنش های زیادی مواجه شد و او را به سمبل اعتراضات بدل کرده است. نامزد ندا آقاسلطان می گوید حادثه احتمالا ناشی از تیراندازی نیروهای لباس شخصی یا بسیجی بوده است.

آقای کروبی، رئیس حزب اعتماد ملی، در بیانیه ای که در وبسایت این حزب منتشر شده همچنین با زبانی تند به سرکوب مخالفان اعتراض کرد.

در بیانیه آقای کروبی آمده است: "متاسفم که اعتراض مسالمت آمیز هموطنان عزیزمان در قبال تقلب و تخلف گسترده و نادیده گرفتن حق آنان در انتخابات بالاترین مقام اجرایی کشور، با سرکوب و خشونت غیرقابل وصف مواجه شد. صحنه های دلخراش و تکان دهنده شهادت تعدادی از زنان و مردان این سرزمین که مطابق نص صریح قانون اساسی و در جهت نشان دادن اعتراض خود به خیابان ها رفته بودند، دل هر انسان آزاده ای را به درد آورد."

این بیانیه با اشاره به اصل 27 قانون اساسی دایر بر آزاد بودن تشکیل اجتماعات و راهپیمایی ها بدون حمل سلاح و به شرط آنکه مخل مبانی اسلام نباشد می نویسد "آنانکه حرمت رای را پاس نداشتند باید مورد مواخذه و بازخواست قرار گیرند."

او دولت را متهم کرد که با ایجاد "فضای رعب و وحشت و ایجاد فضای امنیتی آزاردهنده" به دنبال "تحمیل اراده اقلیت بر اکثریت است."

این موضع گیری چالشی مستقیم برای آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی است که در خطبه های نماز جمعه به تظاهرکنندگان هشدار داده بود حق ادامه تجمعات را ندارند چرا که با این کار اصل "دموکراسی" را که به گفته وی انتخابات اخیر مظهر آن است زیر سوال می برند.

'شهر پادگان نظامی شده'

از سوی دیگر مجمع روحانیون مبارز، جبهه مشارکت ایران اسلامی و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی از تشکل های اصلی اصلاح طلب در ایران که در جریان انتخابات ریاست جمهوری از میرحسین موسوی حمایت کردند، در بیانیه هایی جداگانه که روز دوشنبه، 22 ژوئن منتشر کردند، بروز خشونت در اعتراضهای خیابانی روزهای گذشته را محکوم کردند.

مجمع روحانیون مبارز در بیانیه جدیدی با اعتراض شدید به برخورد با معترضان خواسته تا هیاتی متشکل از افراد بی طرف برای بررسی نتایج انتخابات ریاست جمهوری تشکیل شود. در این بیانیه گفته شده که شورای نگهبان مرجع عادلی نیست چون خودش در معرض اتهام است.

مجمع روحانیون مبارز که چهره هایی چون محمد خاتمی، محمد موسوی خوئینی ها و مجید انصاری از اعضای بلند پایه آن هستند در بیانیه خود نوشته است که "بیش از ده روز است که از انتخابات ریاست جمهوری می‌‌گذرد، مردم نجیب ایران که با هزاران امید و آرزو و شور و شوق به پای صندوق‌های رای آمدند، اکنون باید جنازه جوانان خود را از میان خاک و خون بردارند و به سوگ آنان بنشینند."

این مجمع عامل همه اغتشاش‌ها و زخمی شدن‌ها و دیگر خساراتی را که به مردم وارد شده است، کسانی می‌داند که بی‌جهت شهر را به صورت پادگان نظامی درآورده‌اند.

مجمع روحانیون مبارز در بیانیه اش خواستار آزادی همه دستگیرشدگان چند روز گذشته شده و از فشار بر مراجع قم سخن گفته است.

در بخشی از این نوشته که سومین بیانیه این مجمع پس از انتخابات ریاست جمهوری است که در اعتراض به نتیجه این انتخابات منتشر شده، آمده است: "اگر حضور گسترده مردم در پای صندوق‌های رای آگاهانه بوده و امضاء سند افتخار جمهوری اسلامی است، پس چرا حضور اعتراضی میلیون‌ها نفر از همین مردم به توطئه و دسیسه بیگانگان نسبت داده شده می‌شود مگر رژیم‌های گذشته در ایران و سایر کشورها از این اباطیل چه طرفی بستند که امروز همان نسخه پوسیده را کپی کرده و به مردم اهانت می‌کنند."

سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی نیر در بیانیه خود کشته شدن تعدادی معترضان در روز شنبه را محکو کرده است و آن را "سرکوب" مردمی دانسته است که برای تظاهرات آرام، قانونی و مسالمت آمیز دیگری به خیابان ها آمده بودند.

این تشکل اصلاح طلب در این بیانیه با اشاره به تظاهرات روز شنبه، 20 ژوئن که در جریان آن دست کم ده نفر کشته شدند، نوشته است که "این بی ظرفیتی و نابردباری و فجایع ناشی از آن نشانه آشکار بی اعتقادی دولتمردان حاکم به بدیهی ترین حقوق شهروندی است."

در ادامه این بیانیه آمده است "تأسف بارتر تمسک به روش های کهنه، تکراری و رسوایی نظیر انتساب اغتشاش ها به بیگانگان و گروه های تروریستی است. به این ترتیب باید در روزهای آینده شاهد موج مصاحبه های سازمان یافته با جوانان دستگیر شده در خیابان ها باشیم که به تحریک شدن از سوی عوامل بیگانه و گروه ها و جریان های سیاسی داخلی اعتراف کنند."

جبهه مشارکت ایران اسلامی دیگر تشکل اصلاح طلب نیز در اعتراض به نتیجه انتخابات در بیانیه اش نوشته است" این واقعه عجیب که نه فقط حق مردم را در این انتخابات نادیده انگاشت بلکه اگر به آن رسیدگی نشود و حق مردم به آنها باز نگردد سبب قهر دائمی آنها با صندوق های رای خواهد شد، چرا که مردم صندوق رای را تابوت استبداد و دریچه ای بسوی مردمسالاری می پنداشتند."

جبهه مشارکت که بسیاری از اعضای بلندپایه آن در روزهای اخیر بازداشت شده اند، نسبت به این بازداشتها اعتراض کرده و در این باره نوشته است که " دستگیری اکثر چهره های اصلی، تعطیلی روزنامه یاس نو، فیلتر شدن سایت اطلاع رسانی حزب، بستن دفتر مرکزی حزب و تهدیدهای روزافزون نسبت به تشدید این رفتارها، سبب می شود که متاسفانه حزب ما نیز نظیر سایر نهادهای مدنی در آرام کردن اوضاع و تشویق راه های مدنی توفیق نداشته باشد."

محسن میردامادی، دبیر کل این جبهه، محسن صفایی فراهانی، سعید حجاریان، مصطفی تاج زاده، محسن امین زاده، عبدالله رمضان زاده، داود سلیمانی و علی تاجرنیا از اعضای اصلی جبهه مشارکت هستند که اکنون در بازداشت به سر می برند.

مطالب مرتبط