اتفاقات ایران به چه سویی می رود؟

تطاهرات در تهران(آرشیو)
Image caption آقای موسوی از طرفداران خود خواسته به تظاهرات صلح آمیز در اعتراض به نتیجه انتخابات ادامه دهند

در حالی که میرحسین موسوی نامزد شکست خورده در انتخابات ریاست جمهوری ایران یک بار دیگر از طرفدارانش خواسته به اعتراض صلح آمیز به آنچه که وی آنرا خلافکاری در انتخابات می داند، ادامه دهند، درک این که در میان نخبگان حاکم بر کشور چه می گذرد مشکل تر می شود.

با وجود تمام تجزیه تحلیل ها و تفسیرها در باره اتفاقات شگفت آور در ایران، هیچکس کاملا نمی داند که اتفاقات به چه سویی می رود.

آیت الله خامنه ای رهبر ایران در خطبه های نماز جمعه گذشته در یک سخنرانی مصالحه ناپذیر بر نتیجه انتخابات صحه گذاشت و بر این نکته تاکید کرد که تظاهرکنندگان و رهبرانشان مسئول هر گونه خونریزی که متعاقبا پیش آید، خواهند بود.

شنبه هفته جاری شاهد تظاهرات و خشونت های بیشتری بود که به کشته شدن چند نفر انجامید.

ولی روز شنبه، روزی بود که میرحسین موسوی، شخصی که به طور فزاینده ای به صورت مظهر اعتراض ها در می آید، نامه ای خطاب به مردم ایران انتشار داد. او در این نامه گفت که ایران در یک چهار راه تاریخی قرار گرفته است.

این نامه در حقیقت دعوت از مردم بود برای این که آرمان های انقلاب اسلامی را زنده نگاه دارند و می توان آن را قوی ترین تلاش آقای موسوی به منظور رهبری موج اعتراض ها دانست.

میرحسین موسوی گفت چنانچه به مردم فرصت اعتراض داده نشود در آنصورت "راه های خطرناکی" در پیش خواهد بود.

ایران اکنون در موقعیت خطرناکی قرار گرفته است. روز گذشته تظامرات گسترده ای صورت نگرفت که دلیل آن وجود تعداد قابل توجه پرسنل امنیتی در خیابان های تهران بود.

ولی آقای موسوی تلویحا گفته است که به سرپیچی از رهبر کشور را ادامه خواهد داد.

مبارزه هنوز پایان نیافته است.

مطالب مرتبط