آمریکا: سیاست مذاکره با ایران تصمیم استراتژیک است

Image caption وزارت خارجه آمریکا می گوید هیلاری کلینتون اوضاع ایران را از نزدیک دنبال می کند

دولت آمریکا بار دیگر تاکید کرده است که بحران انتخاباتی ایران بر سیاست آن کشور برای "تعامل" و مذاکره با ایران تاثیری نگذاشته است.

ایان کلی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز دوشنبه (22 ژوئن) گفت که آمریکا برای تعامل با ایران تصمیم استراتژیکی اتخاذ کرده است.

او گفت که برنامه دولت آمریکا برای دعوت دیپلمات های ایرانی در سراسر جهان برای شرکت در جشن چهارم ژوئیه (روز استقلال آمریکا) در سفارتخانه های آمریکا همچنان به قوت خود باقیست.

وزارت امور خارجه آمریکا در یادداشتی که در اواخر ماه مه امسال به سفارتخانه ها و کنسولگری های این کشور در جهان فرستاد به آن ها اجازه داد که دیپلماتهای ایرانی در محل ماموریت خود را به جشن های روز استقلال آمریکا دعوت کنند.

هنوز معلوم نیست که دیپلمات های ایرانی این دعوت را بپذیرند.

این در حالیست که سناتور ریچارد لوگر، یکی از سناتورهای ارشد جمهوریخواه، انجام مذاکره اتمی آمریکا و ایران را "کاملا بعید" دانسته است.

Image caption سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تصویر مرگ ندا آقا سلطان را دردناک ترین تصویر دانست

این سناتور جمهوریخواه که رئیس سابق کمیسیون روابط خارجه مجلس سنای آمریکاست، بارها خواهان مذاکره مستقیم دولت آمریکا با ایران در مورد برنامه اتمی این کشور شده است.

سناتور لوگر یکشنبه (21 ژوئن) پیش بینی کرد که حکومت ایران به دلیل بی ثباتی در این کشور قادر به مذاکره سریع با آمریکا نباشد.

در همین رابطه، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز دوشنبه گفت کشورش بعد از سال ها تلاش برای منزوی کردن ایران، هم اکنون مسیر جدیدی را در مقابل ایران را دنبال می کند.

دولت باراک اوباما در جدیدترین بیانیه خود مورد در مورد ناآرامی های جاری در ایران از دولت ایران خواسته است: "تمام اقدامات خشونت بار و غیرعادلانه خود علیه مردم خود را متوقف کند،" اما به طور صریح دولت ایران را به خاطر توسل به خشونت ها علیه معترضین محکوم نکرده است.

منتقدان دولت آمریکا در واشنگتن واکنش رئیس جمهوری آمریکا به تحولات اخیر ایران را منفعل و ضعیف ارزیابی کرده اند، هرچند خود او تاکید دارد که نمی خواهد آمریکا را مانند توپ فوتبالی وارد عرصه سیاسی ایران بکند.

با این همه، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفته است که هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، به شدت در مورد اوضاع ایران نگران است و تحولات در ایران را زیر نظر دارد.

ایان کلی گفت که وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه با وزیران امور خارجه چند کشور متحد آمریکا در مورد اوضاع ایران تماس گرفته و مشورت کرده است.

او تصاویری که از اعتراضات مردم ایران منتشر شده را بسیار دردناک خواند.

این مقام آمریکایی به ویژه تصویر مرگ ندا آقا سلطان که در درگیری های روز شنبه 30 خرداد در اثر اصابت گلوله به قلبش جان داد را دردناک ترین دانست.

مطالب مرتبط