بررسی روزنامه های صبح دوشنبه یکم تیرماه

تیترهای اول

"به سخن ‌تظاهركنندگان هم بايد گوش كرد "تیتر اول آفتاب یزد است که نظر رئیس مجلس را نقل کرده است. روزنامه جام جم هم از قول همین مقام نوشته "مطالبات در یک فضای آرام قابل پی گیری است"، دنیای اقتصاد "تحلیل لاریجانی از وقایع اخیر" را در صدر گزارش های خود آورده، حیات نو از همین گزارش نوشته "صدا و سیما به منتقدان فرصت بدهد" و روزنامه صدای عدالت از قول لاریجانی نوشته "کاش اعضای شورای نگهبان از نامزدی خاص حمایت نمی کردند".

"نامه ها و بيانيه های سياسي" عنوان اصلی ابتکار است، و "ملاقات نمایندگان شورای نگهبان با سه مرجع تقلید" تیتر اعتماد، جوان در گزارش اصلی خود نوشته "کودتای مخملی چگونه ناکام ماند"، روزنامه جمهوری اسلامی در تیتر اول خود از "توصیه های مراجع تقلید به حفظ آرامش و رسیدگی به اعتراض های انتخاباتی" خبر داده، رسالت در گزارش اول خود نوشته "مجلس خبرگان همگان را به تبعیت از رهبر فراخواند" و مردم سالاری "دعوت به آرامش و آزادی بازداشت شدگان" را در صدر گزارش های خود آورده است.

"انتشار یک میلیارد یورو اوراق مشارکت نفتی" تیتر ابرار است، سرمایه از "دستگیری فائزه و چهار عضو خانواده رفسنجانی" نوشته، ایران روزنامه خبرگزاری دولتی از "اخطار ایران به انگلیس" خبر داده و کیهان" اعلام انزجار مردم و شخصیت ها از عوامل آشوب" را عنوان اصلی خود آورده است. گزيده مقالات

آرامش در خیابان ها

ایران روزنامه خبرگزاری جمهوری اسلامی در گزارش اصلی خود نوشته هم‌اكنون و پس از روشنگري‌هاي رهبر از التهابات پس از انتخابات كاسته شده و عصر ديروز آرامش به خيابان‌هاي مركزي پايتخت بازگشت.

به نوشته گزارشگر این روزنامه: حالا دیگر شهروندان از توطئه های دشمن آگاهی یافته و مي‌دانند كه بر‌خلاف ادعاي شماري از سياسيون، اين انتخابات به‌صورت كاملاً سالم و آزاد برگزار شده است به همین دلیل عصر شنبه هرچند صحنه‌گردانان آشوب‌هاي اخير سعي بر ادامه تجمعات و كشاندن مردم به خيابان‌ها داشتند، اما به جز آشوبگران و تعداد اندكی كه فريب آنها را خورده بودند، شهروندان با عدم حضور در جمع اغتشاشگران، جواب دندان‌شكني به آنها دادند.

سیر نزولی هواداران

کیهان در سرمقاله خود نوشته مجموعه آنچه اين روزها در تهران ديده مي شود برخلاف آنچه آقاي موسوي همراه و هم صدا با طيف عظيمي از رسانه های بيگانه پی درپي ادعا مي كنند يك حركت كاملاً سازمان يافته است و صفت "مردمي" به آن دادن توهين به خيل عظيم مردم مومني است كه اين روزها همه مطالبه آنها برخورد با اوباش و برقراري امنيت است.

به نوشته این روزنامه دوشنبه هفته گذشته چند ده هزار نفر به دعوت موسوي به ميدان آزادي آمدند چون تصور مي كردند او به واقع حرفي براي گفتن و سندي براي اثبات آن دارد اما وقتي معلوم شد خبري از منطق و قانون نيست و اين تجمعات صرفاً مجالي براي تعرض اوباش به جان و مال مردم فراهم مي كند، ريزش ها آغاز شد. پنجشنبه گذشته در ميدان امام خميني بيش از چند هزار نفر گرد موسوي در تهران جمع نشدند. روز شنبه مجموعه حاضران در حد فاصل خيابان انقلاب و آزادي فقط چند صد نفر آشوبگر سازمان يافته بود كه بخش بزرگي از آنها اكنون در چنگال قانون گرفتارند.

به نوشته کیهان مطالعه شيب تند نمودار نزولي حمايت از مدعيان متوهم و روز به روز محدودتر شدن آنها در مناطقي خاص از تهران و همچنين وجود آرامش كامل در شهرستان ها و مناطق جنوبي تهران - كه بخش مهمي از راي دهندگان به موسوي در آنها قرار دارند- نشان مي دهد مردم خصوصاً خيل كثير مومناني كه به آقاي موسوي راي داده اند برخلاف خود او صف خويش را از آشوبگران سوا كرده اند و متحيرانه به رفتارهاي مردي مي نگرند كه قبل از انتخابات فغان و فرياد مي كرد كه قانون از دست رفته و حالا نمي توان به او دست يافت و پرسيد منظورش كدام قانون بوده است؟! و كارهايي كه او امروز مي كند اگر «بي قانوني» نيست پس چيست؟!

چرا سنگ اندازی

مردم سالاری در سرمقاله خود در بررسی امکانات تبلیغاتی دولت نوشته علاوه بر امکانات وسیع، خبرگزاري هاي ايرنا و فارس با پشتوانه مالي کافی دائما خوراک خبري- تبليغاتي و تخريبی- به اين روزنامه ها و روزنامه هاي دست چندم هوادار دولت مي دهند. صدا و سيما هم که جانبداري خويش را به اثبات رسانده ، این مجموعه در تازه ترين اقدام حاميان موسوي را هم رديف اراذل واوباش دانسته و به صراحت نوشته اند که روز شنبه، حاميان موسوي به سوي مردم سنگ پرتاب مي کردند و به کتک زدن مردم مي پرداختند.

نویسنده سرمقاله مردم سالاری پرسیده چرا، به چه دليلي حاميان موسوي بايد به مردم سنگ بيندازند و مردم را کتک بزنند؟ شما يک دليل قانع کننده بياوريد تا ما حرفتان را بپذيريم. مگر حاميان موسوي، مردم نيستند؟ مگر 13 ميليون نفري را که به گفته خودتان به موسوي راي داده اند مي توانيد اراذل و اوباش بناميد؟ مشکلي نيست هر گونه که بخواهيد مي تازيد. مردم روز به روز آگاه تر مي شوند و به اطلاع رساني شما وابسته نمي مانند تا شما همه چيز را وارونه نشان دهيد.

قرائت جدید جمهوریت

رسالت در سرمقاله خود برای چندمین روز پی در پی به میرحسین موسوی نامزد ریاست جمهوری تاخته و نوشته: صورت مسئله دعوا اين است كه يك جريان به شرط پيروزي وارد انتخابات شد و قبل از شمارش آرا ، خود را پيروز مي‌دانست و اصلا كاري ندارد مردم به چه كسي راي داده‌اند، او فقط راي خود را حق مي‌داند و راي اكثريت را باطل. اين يك قرائت جديد از جمهوريت است.

در دنباله سرمقاله رسالت آمده: گفتند احمدي‌نژاد قول داده پول نفت را روي سفره مردم ببرد اما نبرده است و به همين دليل شلاق نقد را بر او فرود آوردند. اين بنده خدا دليلي جز چند نمودار اقتصادي نداشت و به خدا واگذار كرد، خدا هم تفضلي كرد و با نتايج درخشان و راي 24/5 ميليوني مردم ثابت شد به هر حال يك نمكي از درآمد نفت روي سفره محرومين و مستضعفين آمده است. آقايان نبايد بروند بر سر برجها فرياد بر سر محرومين و مستضعفين آورند كه چرا به نامزدي غير از ما راي داده‌ايد! احمدي نژاد 60 سفر استاني داشته، بيش از 10 ميليون نامه مردم فقير وبيچاره و مضطر را پاسخ داده است.

سخنان لاریجانی

جواد كارگزاری در سرمقاله صدای عدالت تحسین سخنان رییس مجلس پرداخته و نوشته هفته گذشته حدادعادل رییس سابق مجلس آداب گفتگو را رعايت نکرد و به صورت يک‌طرفه بر موسوي تاخت و هر آنچه خواست گفت، اما لاريجاني به عنوان يک سياستمدار چشم خود را بر واقعيت‌‌ها نبست و آگاهانه براي عبور از بحران به جاي پافشاري نادرست و يک سويه بر تکليف موسوي و طرفداران وي از حقوق آنها نيز سخن گفت.

به نوشته این مقاله علی لاريجاني به جاي داوری در مورد نتيجه انتخابات به درستي به داوري درباره داور-شوراي نگهبان- پرداخت و با روشني تمام اندوه و افسوس خويش را از عدم بي‌طرفي اعضاي شوراي نگهبان و حمايت آشکار آنها از احمدي‌نژاد اعلام نمود! به راستي آقاي حداد عادل و ديگر کساني که پيوسته شوراي نگهبان را به عنوان مرجع قانوني رسيدگي به شکايت‌ها اعلام مي‌دارند از عدم بي‌طرفي بيشتر اعضاي شوراي مزبور آگاه نيستند؟ آيا آنها نمي‌دانند شرط لازم، و نه کافي، داوري بي‌طرفی داور است.

اتوبان یک طرفه

روزنامه ها در اتوبان یک طرفه اطلاع رسانیعنوان مقاله داوود محمدی است در سرمایه، که در آن آمده: تحلیل های "رسمی" به دفعات و با قوت بر این نکته تاکید دارند که در تنش های اخیر، رسانه های بیگانه، نقش مخرب داشته اند و با بمباران تبلیغات غلط، ایرانیان را به بیراهه اغتشاش کشانده اند. اما با فرض صحت چنین تحلیلی راه چاره چیست؟ در حالی که تردیدی نیست که رسانه ملی، اطلاع رسانی کاملاً یک جانبه دارد. صداوسیما خط تبلیغی واحدی را در پیش گرفته و می کوشد یک حرف را از صدها زبان و یک روایت را با میلیون ها عبارت و تصویر به زور وارد افکار عمومی نماید.

به نوشته این مقاله مخاطب اگر روزها چشم و گوش خود را بر روی صدا و سیما ببندد، خبر و نکته مهمی را از دست نخواهد داد و باز هم از این روست که طیفی از افکار عمومی به این نتیجه رسیده اند که قید رسانه ملی را بزنند و در عوض ساعت ها، چشم و گوش به کانال های متهم بیگانه بسپارند تا شاید دقیقه ای یا ساعتی، مشکل پارازیت حل شود و کلامی خش دار یا تصویری کج و معوج را تجربه کنند تا تصویر یا عکسی متفاوت را مشاهده کنند.

اخبار دقیق

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته رسانه ملي بايد علاوه بر انتشار دقيق و شفاف اخبار از لحن ملايم استفاده كند و حساب اغتشاش گران را از طرفداران نامزدها و خود نامزدها جدا نمايد. خودداري از خبررساني دقيق و شفاف مردم را به مراجعه به رسانه هاي بيگانه تشويق مي كند و اين بهيچوجه به صلاح جامعه نيست . استفاده از لحن تند و پرخاشگرانه نسبت به نامزدها و طرفداران آنها و نسبت دادن اغتشاش ها به آنها نيز اقدامي خطرناك و تحريك آميز است كه رسانه ملي و ساير رسانه هاي دولتي و حامي دولت بايد از آن پرهيز نمايند.

در ادامه این سرمقاله آمده منظور اين نيست كه اغتشاش ها را ناديده بگيريم و اغتشاش گران را از تعقيب و مجازات معاف نمائيم . بلكه منظور اينست كه بپذيريم از شرايط پيش آمده عده اي فرصت طلب كه قطعا از بدخواهان و دشمنان نظام هستند سواستفاده مي كنند و قطعا حساب آنها از مردم معترض جداست .

توقف سیل واردات

سرمقاله دنیای اقتصاد درباره سیل واردات است که در آن آمده: در سال‌های اخیر و به واسطه درآمدهای سرشار نفتی و مدیریت ناصحیح در نحوه هزینه دلارهای نفتی (همان یوروها)، همراه با انگیزه‌هایی مانند کاهش شدت تورم، در نظام تجارت خارجی ایران مجموعه سیاست‌هایی اعمال شد که به واسطه آن سیل واردات به کشور سرازیر شد. به نوشته حمید زمان زاده در این مقاله در طول دو سال حدود 65‌ميليارد دلار از کسری تراز تجاری کشور توسط درآمدهای نفتی پوشش داده شده است اما مساله این است که دوران رونق نفتی پایان یافته است و درآمدهای ارزی ایران دیگر کفاف واردات گسترده مانند سال‌های اخیر را نمی‌دهد؛ بر این اساس جلوگیری از سیل واردات نه تنها به خاطر دفاع از تولید داخلی ضرورت یافته است، بلکه کسری بزرگ تراز تجارت خارجی کشور نیز این امر را گریزناپذیر ساخته است.

برکناری منتقد

اعتماد با عنوان اخراج آخرین منتقد از دولت نوشته: اکبر ترکان معاون برنامه ريزي وزارت نفت که جزء معدود منتقدان دولت نهم در وزارت نفت بود روز گذشته برکنار شد. او زماني متوجه برکناري خود شد که حکم برکناري اش روي تابلوي اعلانات وزارت نفت قرار گرفت. با انتخاب مجدد محمود احمدي نژاد در دهمين دوره رياست جمهوري او بايد منتظر اين برکناري به دليل انتقاد از آمارهاي دولت نهم و حمايت از رقيب مي بود.

در ادامه خبر اعتماد آمده اکبر ترکان که در گرماگرم تبليغات رياست جمهوري دردهاي ناگفته صنعت نفت و آمارهاي واقعی را بر زبان آورد همانند محمدرضا نعمت زاده مورد خشم رئيس دولت نهم قرار گرفت او در روزي که خبرنگاران روزنامه ها حضور نداشتند نخستين واقعيت تلخ را که پذيرش آن براي بسياري از مديران نفت سخت بود عنوان کرد و آن اينکه ميزان فاصله ايران در برداشت از مخزن مشترک پارس جنوبي از رقيبش قطر افزايش يافته و به 11 سال رسيد.

اعراض مراجع از نماز جمعه

سرمایه خبر داده که سه تن از مراجع قم حاضر به علت تحرکات برخی از عناصر تندرو حاضر به حضور در نماز جمعه قم نشدند چرا که در نمازجمعه دو هفته قبل این شهر، به دلیل انتقادات آیت الله جوادی از عملکرد یکی از کاندیداها در مناظره تلویزیونی، عده ای علیه این مرجع عالیقدر تقلید و مفسر و عارف بزرگ شعار دادند.

به نوشته این روزنامه آیات جوادی آملی، امینی و استادی اظهار کرده اند تا پایان یافتن این فضا، در نمازجمعه حاضر نخواهند شد و خطبه های این هفته نماز جمعه قم را نیز حجت الاسلام سعیدی که حدود یک سال است منصوب شده، خوانده است.

در دنباله خبر سرمایه آمده: پس از انتخابات اخیر، اکثر مراجع تقلید با سکوت معنادار، از تبریک به فرد اعلام شده به عنوان رئیس جمهوری منتخب خودداری کرده و آیات موسوی اردبیلی و صانعی هم خواستار رسیدگی به حقوق مردم شده اند.

مطالب مرتبط