برنامه ریزی برای تحلیف احمدی نژاد

مجلس
Image caption به گفته هیات رئیس مجلس مراسم تحلیف رئیس جمهوری در مرداد برگزار می شود

نمایندگان مجلس و رئیس جمهوری در جلسه مشترکی شرکت می کنند و هیات رئیسه مجلس از برنامه ریزی برای تحلیف محمود احمدی نژاد خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا - محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری، روز سه شنبه، 23 ژوئن (2 تیر)، با شماری از نمایندگان مجلس دیدار و در مورد مسایل کشور با آنان گفتگو می کند.

در این گزارش، به نقل از فاطمه آلیا، نماینده مجلس، آمده است که اکثریت نمایندگان مجلس از نامزدی محمود احمدی نژاد حمایت کردند و بیش از دویست تن از نمایندگان نیز در نامه ای، اعلام پیروزی او در انتخابات را تبریک گفتند.

نتیجه اعلام شده انتخابات با اعتراض سایر نامزدهای این انتخابات مواجه شده که دولت را به تقلب گسترده در جریان انتخابات متهم کرده و کسب اکثریت آرا توسط محمود احمدی نژاد را غیرقابل قبول دانسته اند.

از زمان اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در ده روز پیش، تهران و شماری دیگر از شهرهای ایران صحنه تظاهرات گسترده معترضان به اعلام انتخاب محمود احمدی نژاد بوده است.

معترضان نتیجه اعلام شده انتخابات را رد کرده و خواستار ابطال آرا و برگزاری دوباره رای گیری شده اند اما شورای نگهبان و آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، این درخواست را رد کرده اند.

تحلیف با وجود اعتراض

اعلام نتایج انتخابات با انتقادهایی در سطح بین المللی نیز مواجه شده و شماری از کشورهای جهان، خواستار احترام به آرای مردم و اجازه برگزاری اعتراضات مسالمت آمیز نسبت به نتبجه ابن انتخابات شده اند.

Image caption لاریجانی از جانبداری شورای نگهبان و منع گردهایی معترضان انتقاد کرده بود

با اینهمه، به نقل از برخی هیات رئیسه مجلس گزارش شده است که مراسم تحلیف محمود احمدی نژاد به عنوان رئیس جمهوری در اوایل مرداد برگزار می شود.

معمولا در پی برگزاری مراسم تحلیف، نمایندگان مجلس به مذاکره در مورد صلاحیت وزیران و رای اعتماد به آنان می پردازند.

در خبری دیگر در مورد مجلس، سخنان یکی از نمایندگان در انتقاد از اظهارات رئیس مجلس پیرامون نحوه برگزاری انتخابات با اعتراض شماری از نمایندگان مواجه شده است.

براساس این گزارش، روز سه شنبه حمید رسایی، از نمایندگان تهران در مجلس، ضمن حمله به میر حسین موسوی، نامزد معترض به انتخابات ریاست جمهوری، علی لاریجانی، رئیس مجلس را هم هدف انتقاد قرار داد.

آقای لاریجانی در مصاحبه ای با تلویزیون دولتی ایران در مورد وضعیت پیش آمده در پی اعلام نتیجه انتخابات، از جانبداری برخی از اعضای شورای نگهبان از یک نامزد خاص و عدم صدور مجوز برای تجمع قانونی معترضان انتقاد کرده بود.

وی گفته بود که باید صدای مردم معترض هم شنیده شود اما آقای رسایی اظهارات رئیس مجلس در این گفتگو را قابل قبول ندانسته و مورد انتقاد قرار داده بود.

مطالب مرتبط