به روز شده:  11:45 گرينويچ - سه شنبه 23 ژوئن 2009 - 02 تیر 1388

انتقاد تند محمد جواد لاریجانی از موسوی و حامیانش

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

محمد جواد لاریجانی، نماینده سابق مجلس در یک گفتگوی تلویزیونی از میرحسین موسوی و حامیان وی به شدت انتقاد کرده و گفته است که حرفهای دشمن شاد کن نزنند زیرا به زودی پشیمان خواهند شد.

آقای لاریجانی که زمانی معاون وزیر خارجه بوده و اکنون دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه است گفته کسی که شورای نگهبان را صالح نمی داند و به قوانین پایبند نیست و هیچ کس را قبول ندارد چرا وارد انتخابات می شود.

این نماینده سابق مجلس پرسیده، "چرا وارد مسابقه ای شده اید که پائین و بالای آن را قبول ندارید."

این سخنان انتقاد به سخنان و موضع گیریهای آقای موسوی نامزد معترض به نتایج انتخابات است که از حضور در جلسه شورای نگهبان امتناع کرد و در بیانیه ای نوشت: "از ما خواسته می شود که در این شرایط شکایت خود را از طریق شورای نگهبان پیگیری کنیم، حال آنکه این شورا در عملکرد خود چه قبل، چه حین و چه بعد از انتخابات عدم بی طرفی خود را به اثبات رسانده است."

خانواده آقای لاریجانی سمت های مهمی در جمهوری اسلامی بر عهده دارند، علی لاریجانی رئیس مجلس و صادق لاریجانی عضو فقهای شورای نگهبان است.

گفته های محمد جواد لاریجانی مغایر نظرات برادرش علی لاریجانی رئیس مجلس است که در مورد وضعیت پیش آمده در پی اعلام نتیجه انتخابات، از جانبداری برخی از اعضای شورای نگهبان از یک نامزد خاص و عدم صدور مجوز برای تجمع قانونی معترضان انتقاد کرده بود.

محمد جواد لاریجانی

به گفته آقای لاریجانی، الله اکبر گفتن های اخیر مثل نماز جمعه ای است که آن را روز چهارشنبه بخوانند

اشاره رئیس مجلس به آیت الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان و غلامحسین الهام عضو حقوقدان شورای نگهبان و وزیر دادگستری بود که در انتخابات از محمود احمدی نژاد حمایت کردند.

رئیس مجلس ایران گفته بود :"بخش عمده ای از مردم تصورشان در باره نتیجه انتخابات با نتیجه رسمی متفاوت است. باید به این تصور احترام گذاشت و حساب این جمعیت زیاد را با گروهی اغتشاش گر مخلوط نکرد."

برخلاف نظر رئیس مجلس، برادرش آقای موسوی و حامیان او را متهم کرده که "برخلاف قانون بسیاری از مردمی را که از روی علاقه به آنان رای داده اند، گمراه کرده و فضا را به سوی التهاب و تشنج پیش می برند."

آقای لاریجانی تاکید کرده:"ما مسئولیم منافع ملی را حفظ کنیم و حتی اگر جایی دیدیم به ما ظلمی روا شده است، به خاطر منافع ملی از حق خود بگذریم."

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه به آقای موسوی هشدار داده که بر اساس دستور آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران عمل کند و گرنه به سرنوشت ابوالحسن بنی صدر - اولین رئیس جمهور ایران- دچار خواهد شد که در سال 1360 از مقام ریاست جمهوری خلع و اول تیر همان سال از کشور گریخت.

تجمع های خیابانی

نتیجه اعلام شده انتخابات با اعتراض سایر نامزدهای این انتخابات مواجه شده که دولت را به تقلب گسترده در جریان انتخابات متهم کرده و کسب اکثریت آرا توسط محمود احمدی نژاد را غیرقابل قبول دانسته اند.

از زمان اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در ده روز پیش، تهران و شماری دیگر از شهرهای ایران صحنه تظاهرات گسترده معترضان به اعلام انتخاب محمود احمدی نژاد بوده است.

معترضان نتیجه اعلام شده انتخابات را رد کرده و خواستار ابطال آرا و برگزاری دوباره رای گیری شده اند اما شورای نگهبان و آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، این درخواست را رد کرده اند.

بعد از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری، معترضان به نتیجه انتخابات تجمع های مختلفی را در شهرهای بزرگ ایران به خصوص تهران برگزار کرده اند و در جریان این تجمع ها بنابر اخبار رسمی حداقل 18 نفر کشته و دهها نفر زخمی شده اند.

اما محمدجواد لاریجانی تجمعات خیابانی را کاری نادرست خوانده و گفته است که "این دیگر تجمع نیست بلکه یک حرکت علیه امنیت ملی است و مردم باید در این زمینه هوشیار باشند."

به گفته آقای لاریجانی "مگر می شود انتخابات را با لشکر کشی در خیابان حل و فصل کرد."

ما مسئولیم منافع ملی را حفظ کنیم و حتی اگر جایی دیدیم به ما ظلمی روا شده است، به خاطر منافع ملی از حق خود بگذریم.

محمدجواد لاریجانی

آقای لاریجانی از سیاستمداران "با سابقه انقلابی که دچار کهولت سن شده اند" انتقاد کرده و گفته است:" ما فرهنگ بالا رفتن از نردبان را یاد گرفته ایم اما متاسفانه پائین آمدن از آن را بلد نیستیم و نمی توانیم بگوئیم دوران ما تمام شده است و حالا باید کمک کنیم چند نفر دیگر بیایند جای ما را بگیرند."

اعتراض به الله اکبر شبانه

بعد از اعلام نتایج انتخابات و برخوردهای نیروی های دولتی با تجمع کنندگان، معترضان در شهرهای بزرگ هر شب شعار الله اکبر سر می دهند ولی سر دادن این شعار مخالفت هایی را برانگیخته است.

آقای لاریجانی یکی از مخالفان این کار است که می گوید: "هیچ ذکری زیباتر از الله اکبر نیست اما آنچه این روزها گفته می شود غیر از الله اکبری است که مکتب اهل بیت به ما یاد داده است."

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه، الله اکبر گفتن شبهای اخیر حامیان آقای موسوی را با "قران بر سر نیزه کردن" مشابه دانسته و گفته است:"این مثل نماز جمعه ای است که آن را روز چهارشنبه بخوانند."

به گفته آقای لاریجانی، "ایران کشور مکتب اهل بیت است و هیچکس حق ندارد با نمادهای دینی مردم بازی کند."

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.