ایران: دبیر کل سازمان ملل حقایق انتخابات ما را نادیده می گیرد

حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران، در واکنش به اظهارات دبیرکل سازمان ملل متحد که خواستار پایان استفاده از قوه قهریه علیه مخالفان سیاسی ایران بود، گفته است او حقایق انتخابات ایران را نادیده می گیرد.

آقای قشقاوی روز سه شنبه دوم تیر گفت که موضع گیری سازمان ملل دخالت در امور داخلی ایران است و آن را محکوم کرد.

سخنگوی وزرات امور خارجه ایران گفته است که اظهارات آقای بان کی مون در تناقض با وظایف دبیر کل سازمان ملل و قواعد پذیرفته شده بین المللی است.

همزمان با ادامه برخورد نیروهای امنیتی ایران با کسانی که به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری اعتراض دارند، دبیر کل سازمان ملل از مقام های این کشور خواسته بود بازداشت، تهدید و استفاده از قوه قهریه علیه مخالفان سیاسی را متوقف کنند.

بان کی مون در بیانیه ای گفت: "وضعیت در ایران موجب نگرانی جامعه بین المللی است" و خواستار "توقف فوری بازداشت ها، تهدیدها و استفاده از زور شد."

براساس این بیانیه آقای بان "اوضاع در جمهوری اسلامی ایران را با نگرانی فزاینده دنبال می کند و از خشونت های پس از انتخابات به خصوص استفاده از زور علیه غیرنظامیان که باعث مرگ و جراحت می شود، مایوس است."

وی مقام های ایران را ترغیب کرد "به حقوق بنیادی شهروندی و سیاسی به خصوص آزادی بیان و آزادی تجمع و آزادی اطلاعات احترام بگذارند."

Image caption بسیاری از کشورها خشونت علیه تظاهرکنندگان ایرانی را محکوم کرده اند

او از دولت و مخالفان خواست برای حل اختلافات خود به "گفتگو و شیوه های حقوقی توسل جویند."

کاخ سفید نیز دوشنبه از فقدان "عدالتی" که تظاهرکنندگان در ایران تجربه می کنند ابراز تاسف کرد و گفت باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا از دیدن صحنه های جسارت تظاهرکنندگان ایرانی به خصوص زنان "تحت تاثیر" قرار گرفته است.

تحادیه اروپا نیز روز دوشنبه اظهارات ایران دایر بر دخالت این کشورها در انتخابات ریاست جمهوری ایران را "بی پایه و غیرقابل قبول" خواند.

ایران کشورهای غربی را به خاطر آنچه "مداخله جویی" در امور داخلی خود می داند به باد حمله گرفته و رسانه های خارجی را که با محدودیت های شدیدی در ایران روبرو هستند به دامن زدن به ناآرامی ها از زمان انتخابات 22 خرداد متهم کرده است.

در این انتخابات محمود احمدی نژاد برنده اعلام شد که فریاد تقلب برخی از رقبای وی و بسیاری از هواداران آنها را به دنبال داشت و به اعتراضات بی سابقه ای در تاریخ جمهوری اسلامی دامن زد.

در حالی که عمده کشورهای غربی خواستار به رسمیت شناخته شدن حق اعتراض مسالمت آمیز معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران شده اند، روسیه روز دوشنبه خواستار حل بحران سیاسی ایران با تکیه بر قانون اساسی این کشور شد: "اختلاف هایی که پس از انتخابات بروز کرده باید در پیروی دقیق از قانون اساسی و قوانین این کشور حل شود."

ولید معلم وزیر خارجه سوریه، کشوری که به ایران نزدیک است، از تظاهرات خیابانی که پایتخت این کشور را به لرزه درآورده انتقاد کرد و گفت که رژیم ایران سقوط نخواهد کرد.