مجلس حذف سنگسار را بررسی می کند

قانون مجازات اسلامی
Image caption لایحه مجازات اسلامی باید به به تصویب مجلس ایران برسد

رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی ایران از حذف مجازات سنگسار، ارتداد و قطع دست در لایحه جدید مجازات اسلامی در ایران خبر داده است.

به گفته علی شاهرخی، کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس ایران به این نتیجه رسیده است که برای "رعایت مصلحت نظام" برخی مجازات های اسلامی از جمله سنگسار در قانون بیان نشود.

بخش هایی از لایحه مجازات اسلامی به زودی برای تصویب نهایی در صحن علنی مجلس ایران به رای گذاشته می شود.

آقای شاهرخی در گفت و گو با خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا، گفت:" اسلام در اجرای برخی حدود از جمله سنگسار، سختگیری کرده و شرایطی را تعیین کرده است که اثبات آن به ندرت اتفاق می‌افتد. از این رو اعضای کمیسیون قضایی و حقوقی به این نتیجه رسیدند که ضرورتی به ذکر برخی حدود در قانون نیست."

مجازات سنگسار در قوانین جزایی ایران وجود دارد و در مواردی برای محکومان صادر می شود. اجرای این حکم همواره اعتراض شدید سازمان های داخلی و بین المللی مدافع حقوق بشر را در پی داشته است.

از دیگر مجازات هایی که به گفته رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در لایحه جدید مجازات اسلامی مطرح نشده، ارتداد و قطع دست است.

مجازات قطع دست و پا با استناد به احکام شرع در قوانین کیفری جمهوری اسلامی ایران گنجانده شده، اما به ندرت اجرا می شود.

از جمله موارد دیگری که به گفته علی شاهرخی در لایحه مجازات اسلامی گنجانده شده، تشکیل دادگاه اطفال برای رسیدگی به جرایم اطفال زیر ۱۸ سال است.

۱۸ سال اجرای آزمایشی قانون مجازات اسلامی

بررسی لایحه مجازات اسلامی بر اساس اصل ۸۵ قانون اساسی ایران به کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی واگذار شده و اکنون در دست تصویب و بررسی است.

مرداد ماه سال ۱۳۸۷، مجلس ایران به قوه قضائیه این کشور سه ماه فرصت داد تا لایحه مجازات اسلامی را برای بررسی به مجلس ارائه کند.

با ارسال این لایحه به مجلس، کلیات آن تصویب شده، اما از آن زمان تاکنون، اختلاف نظرهای جدی بر سر مفاد آن، میان حقوقدانان و قانون گذاران، مانع از تصویب نهایی این لایحه شده است.

پس از توقف اجرای قوانین کیفری ایران که پیش از انقلاب اسلامی تصویب شده بود، قانون مجازات اسلامی در مجلس شورای اسلامی تصویب شد تا تعیین مجازات ها در دادگاه های کیفری ایران، مبنای واحدی پیدا کند.

اجرای آزمایشی قانون مجازات اسلامی به مدت پنج سال در سال ‪ ۱۳۷۰‬به تصویب مجلس ایران رسیده بود، اما پس از سپری شدن این تاریخ، به مدت ده سال دیگر هم اجرای آن تمدید شد.

با آزمایشی ماندن این قانون، در سال‪ ۸۵‬ و سپس سال ۸۶‬ نیز دوباره اجرای آن به مدت یک سال دیگر تمدید شده بود. مرداد ماه سال گذشته نیز مجلس ایران، اجرای آزمایشی این قانون را به مدت یک سال دیگر تمدید کرد.

مطالب مرتبط