احضار سفرای ایران در سه کشور اروپایی؛ سایر واکنش ها

ضرب و شتم رهگذران توسط پلیس ضدشورش ایران - عکس آرشیوی
Image caption اتحادیه اروپا خشونت علیه تظاهرکنندگان ایرانی را محکوم کرده است

فرانسه روز سه شنبه سفیر ایران را برای دومین بار طی هشت روز گذشته احضار کرد تا نگرانی های خود در مورد انتخابات مورد مناقشه ریاست جمهوری را منتقل و به "سرکوب بی رحمانه" تظاهرکنندگان اعتراض کند.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه فرانسه یک مقام ارشد این وزارتخانه ضمن ابراز "نگرانی شدید نسبت به تحولات ایران" بار دیگر تقاضا کرد که از انتخابات ریاست جمهوری ایران رفع ابهام شود.

فردریک دساگنو سخنگوی وزارت خارجه فرانسه گفت: "او بار دیگر سرکوب بی رحمانه تظاهراتی که تعداد زیادی کشته به جا گذاشته است را محکوم کرد."

سید مهدی میرابوطالبی دوشنبه هفته گذشته نیز در ارتباط با انتخابات از سوی وزارت خارجه فرانسه احضار شده بود.

میرحسین موسوی و مهدی کروبی نامزدهای اصلاح طلب انتخابات ایران که رقبای محمود احمدی نژاد بودند مدعی تقلب گسترده در انتخابات و خواستار ابطال نتایج آن هستند. آقای احمدی نژاد با 63 درصد آرا برنده اعلام شده است که به تظاهرات مخالفان در تهران و برخی شهرهای دیگر دامن زد.

از سوی دیگر فنلاند روز سه شنبه سفیر ایران را برای ابراز نگرانی نسبت به خشونت های پس از انتخابات و درخواست بازشماری آرا احضار کرد.

الکساندر استاب وزیر خارجه فنلاند به رضا نظرآهاری گفت که "فنلاند قویا استفاده مقام ها از خشونت" را محکوم می کند و اینکه آرا باید به دلیل ادعاهای تخلف بازشماری شود.

این پیام یک روز پس از آن منتقل شد که دولت چک که هم اکنون ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را به عهده دارد سفیر ایران در پراگ را احضار کرد و از سایر کشورهای اتحادیه اروپا خواست چنین کنند.

روز سه شنبه همچنین سوئد سفیر ایران در استکهلم را احضار کرد تا نگرانی های مشابهی را منتقل کند و سوئیس نیز از ایران خواست در برابر تظاهرکنندگان از خود خویشتن داری نشان دهد.

میشل کالمی-ری وزیر خارجه سوئیس در شهر برن به خبرنگاران گفت که کشورش تا این لحظه عمدا از صدور بیانیه علنی خودداری می کرد تا موقعیت مخالفان در ایران را تضعیف نکند و همچنین به این علت که سوئیس نماینده منافع آمریکا در ایران است.

خاویر سولانا مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در این روز خشونت ها علیه معترضان ایرانی را محکوم کرد اما گفت که اتحادیه اروپا در تغییر این وضع ناتوان است.

'شروع تغییر'

کاخ سفید روز سه شنبه گفت که تظاهرات پس از انتخابات در ایران نقطه آغاز تغییر در این کشور است.

رابرت گیبز سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به این سوال شبکه "ان بی سی" که آیا معترضان علیه اعلام پیروزی محمود احمدی نژاد هیچ دستاوردی داشته یا نه گفت: "فکر می کنم جهان در حال نظاره است. فکر می کنم دستاوردی داشته اند. باعث جلب توجه به آنچه در ایران می گذرد شده اند."

او افزود: "من کاملا فکر می کنم که ما شاهد شروع تغییر در ایران هستیم."

باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده نیز سه شنبه گفت که کشورش و جامعه جهانی از خشونت به کار گرفته شده برای سرکوب معترضان در ایران "وحشت زده و منزجر" شده است.

آقای اوباما که در یک جلسه مطبوعاتی در واشنگتن صحبت می کرد، "ارعاب، ضرب و شتم و بازداشت های چند روز گذشته" در ایران را محکوم کرد.

اما روسیه بدون موضعگیری در مورد خشونت ها گفته است که نتایج انتخابات را می پذیرد.

وزارت خارجه روسیه روز دوشنبه گفته بود "اختلاف هایی که پس از انتخابات بروز کرده باید در پیروی دقیق از قانون اساسی و قوانین این کشور حل شود" و آن را "مساله داخلی ایران" دانسته بود.

همزمان به گزارش خبرگزاری فرانسه بهمن قبادی، کارگردان ایرانی که به تازگی از ایران خارج شده است، روز سه شنبه جهانیان را ترغیب کرد در حمایت از تظاهرکنندگان جوان ایرانی دست به کار شوند.

وی گفت: "جوانان ایرانی به خیابان ها ریخته اند زیرا حقوق اولیه آنها نقض می شود.... ما مستحق چیزی بیش از این هستیم. برای همین است که حالا که در خیابان ها هستند، عقب نمی نشینند. جامعه بین المللی باید از این جنبش حمایت کند."

وی افزود: "فکر نمی کنم جمهوری اسلامی سقوط کند اما زمام امور کشور باید به جوان ها سپرده شود، ما نیازمند فکر تازه هستیم، باید به جوانان ایران کمک کرد تا اوضاع را از درون عوض کنند."