بررسی روزنامه های صبح؛ سه شنبه دوم تیر

تیترهای اول

آفتاب یزد در تیتر اول خود از قول محمدرضا باهنر نایب رییس مجلس نوشته "‌در برابر هر نوع قانون شکنی د‌ولت می‌ایستیم"، صدای عدالت "صدای معترضین باید شنیده شود" را از همین مقام نقل کرده و حیات نو از "سئوال نمایندگان از وزرای کشور، اطلاعات و دادگستری پیرامون حوادث اخیر" خبر داده است. "اخراج سفرای اروپائی از تهران" عنوان اصلی ابتکار است، "با آمریکا و کمیته چهارجانبه برای حل مشکل خاورمیانه همکاری می کنیم" از قول وزیر خارجه، تیتر ابرار است، روزنامه ایران از "پاسخ قاطع تهران به مداخله غرب" خبر داده، جوان "تجدید نظر در روابط با انگلیس" را با اهمیت دیده، رسالت از قول سخنگوی وزارت خارجه نوشته "ستاد جنگ روانی در بی بی سی و سی ان ان فعال است"، جام جم "سه کشور اروپائی در فهرست سیاه ایران" را در صدر اخبار خود آورده و کیهان گزارشی دارد درباره "بودجه چهار صد میلیون دلاری سیا برای آشوب پس از انتخابات". اعتماد سخن سخنگوی شورای نگهبان را با تیتر "در ۵۰ شهر بیش از صد در صد مردم رای داده اند" منعکس کرده، فرهیختگان با "آرای پنجاه حوزه بیشتر از واجدین شرایط است" و مردم سالاری هم با جمله "آرای بیش از پنجاه شهرستان بیش از تعداد واجدین شرایط". حزب الله در تیتر اول خود نوشته "خانه خدا را هم آتش زدند" و روزنامه جمهوری اسلامی از قول یک مقام آمریکائی از "افشای طرح رژیم صهیونیستی برای اشغال بخش هایی از خاک عراق" خبر داده است.

گزیده مقالات

محاسبات ریاضی آرامردم سالاری در سرمقاله خود به محاسبات ریاضی درباره ارای اعلام شده توسط وزارت کشور پرداخته و نوشته فارغ از این موضوع، درباره این ادعای آن که تنها در چهل حوزه مشارکت بالای ۹۵ تا صد در صدی داشته اند آخرین آمار که از سوی خود وزارت کشور انتشار یافته است، رقم ۱۲۵ حوزه را نشان می دهد که بین ۹۵ تا ۱۴۰ درصد مشارکت داشته اند. این روزنامه اضافه کرده استان یزد با داشتن پنج حوزه رای گیری با آرای بالاتر از ۱۰۰ درصد و وجود حوزه «تفت» با میزان مشارکت ۱۴۱ درصد، رکوردار میزان آرای گرفته شده در بین حوزه های رای گیری کل کشور به شمار می رود. مردم سالاری نوشته آقای دانشجو مدعی شده اند که به دلیل فصل بهار و مسافرت پنجشنبه و جمعه، میزان مشارکت در برخی از حوزه ها افزایش داشته است و استان مازندران را به طور مشخص نام برده اند، اما برای آگاهی رئیس ستاد انتخابات کشور، باید گفت که خراسان جنوبی و شمالی و رضوی با همان پراکندگی جمعیتی ۲۳ حوزه آن مشارکت بالای ۹۵ درصد داشته، در صورتی که استان مازندران، تنها ده حوزه رای گیری با مشارکت ۹۵ درصدی دارد و پراکندگی ۱۲۵ حوزه انتخاباتی که مشارکت در آن بین ۹۵ درصد تا ۱۴۱ درصد است، در سرتاسر ایران به نسبت تقسیم شده و جالب اینجاست که حوزه ای مانند شهر اردبیل که اکنون در بین شهرهای ایران، بهترین آب و هوا را داشته و مناسب ترین مکان برای مسافرت است، تنها در یک حوزه دارای مشارکت ۹۷ درصدی بوده است.

جواب به موسوی

امیرمحبیان در سرمقاله رسالت به اعتراض های میرحسین موسوی پاسخ داده و نوشته اگر اعتراض به نحوه اجرای مناظره هاست؛ چرا همان زمان رسما و بصورت جدی اعلام نشده است؟ و آیا اگر امروز مهندس موسوی پیروز انتخابات بود آیا باز هم شاهد اعتراض به مناظره می بودیم؟ و اگر اعتراض به نحوه برگزاری انتخابات است در قانون نظارت بر اجرای انتخابات به شورای نگهبان سپرده شده است. نویسنده سرمقاله رسالت با فرض این که معترضین نه به جایگاه قانونی شورای نگهبان بلکه به بی طرفی شورای نگهبان اعتراض داشته باشند چند پرسش جدید را پیش گرفته از جمله این که اگر اعضا یا منش شورای نگهبان را قبول نداشتند ؛ چرا وارد روندی شدند که آن را اساسا قبول نداشتند؟ از سوی دیگر چرا هنگامی که آقای خاتمی از همین مسیر دو دوره رئیس جمهور ایران شدند اعتراضی صورت نگرفت؟ اگر در آن زمان آقای ناطق نوری اعتراض می کرد و انتخابات را زیر سوال می برد ؛ واکنش رقبا چه می بود؟ جوهره میرحسینآفتاب یزد در سرمقاله خود جملات دو روز پیش آیت الله یزدی را نقل کرده که گفته بود با رویدادهای اخیر میرحسین جوهره خود را نشان داد، و به حوادث سال های نخست جمهوری اسلامی اشاره کرده که جناح راست به مقاومت در برابر دولت موسوی پرداخت و برکناری وی را خواستار شد اما آیت الله خمینی نوشت تغییر نخست وزیر را در این شرایط به مصجلت نمی داند و بعد از این تاکید جناح راست نشان داد که خود را همیشه ملزم به اطاعت از ولایت فقیه نمی دیده است.

سردبیر آفتاب یزد با اشاره به دیگر مقاطعی که جناح راست و همفکران آیت الله یزدی رفتارشان در مقابل دستورات رهبری تغییر کرده نتیجه گرفته که جوهره میرحسین موسوی همان است که سی سال قبل بود اما این دیگرانند که جوهره شان در هر زمان به گونه ای دیگر شده است. در انتهای این مقاله آمده بهتر است به جای "جوهره" شناسی که انجام بی خطای آن تنها با علم غیب الهی امکان‌پذیر است، هر کس به فکر انجام وظایف امروزین خود باشد؛ برای کسانی که مسئولیتی در امر انتخابات دارند یکی از وظایف حتمی آن است که از هرگونه اظهارنظری که مردم را نسبت به عدم بی طرفی آنها ناامید می‌کند، خودداری نمایند. اگر این توصیه مورد توجه قرار گیرد جوهره قانون‌پذیری همه افراد کشف خواهد گردید. آتش زدن به مسجدحزب الله که در تیتر اول خود از به آتش کشیده شدن مسجد در جریان تظاهرات اخیر خبر داده در سرمقاله امروز خود نوشته قطعا تاریخ ایران این روز را همچون نقطه سیاهی بر تارک خود خواهد داشت زیرا به آب صد اقیانوس نیز نمی‌توان این سیاهی و پلیدی را شست و پاک کرد. اکنون کار به آنجا رسیده که پناهگاه مومنین به پناه و امنیت نیاز دارد تا مورد هجوم و غارت واقع نشود و این حادثه‌ای غریب است. ما را چه شده است که نفس‌های ما چنین سرکش و وحشی شده که حتی بزرگ‌ترین و گرانبهاترین مکان مقدس‌مان که معبدی همیشگی برای دلهای بی‌پناه است اینگونه به خاکستر تبدیل می‌کنیم.

به نوشته روزنامه حزب الله سکوت در برابر سوختن و سوزاندن مسجد بیش از هم‌دستی و همکاری با منافقان خطرناک است. به همین دلیل تا دیر نشده همه کسانی که این روزها و شب‌ها آشوب‌ها و اغتشاشات به نام آنها پیوند خورده است باید از این واقعه عظما و فاجعه کبرا اعلام برائت کنند و راه خود را از این جماعت جدا سازند. دفاع از موسوی جواد کارگزاری در سرمقاله صدای عدالت نوشته رسانه ملی رسانه حزبی شده است و یک سویه موسوی و طرفدارهای او را به باد حمله می‌گیرد و از سوی دیگر دم از وحدت می‌زند! این بی‌انصافی همه جا به چشم می‌خورد! سخنان مقام رهبری در مورد وحدت از قرار معلوم جور دیگری تعبیر شده است که هیچ کس از خود نمی‌پرسد آیا آنچه که می‌خواهم بگویم وحدت‌بخش است یا وحدت‌شکن! آشوب‌زدا است یا آشوب‌زا؟ نویسنده سرمقاله صدای عدالت با نقل جمله ای از رییس کمیسیون حقوقی مجلس نوشته علی شاهرخی به طور صریح موسوی را متهم به اقدام علیه امنیت ملی و تشویق مردم به اغتشاش و آشوب می‌کند. این در حالی است که نه جایگاه رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس اجازه طرح چنین اتهام‌هایی را می‌دهد و نه وی به عنوان یک شهروند عادی می‌تواند خود را از دربایست‌های قانونی ناظر بر حفظ حقوق شهروندی افراد معاف دانسته و هر چه می‌خواهد بگوید! مجاهدین در تهران بعد از آن که فیلمی از اعترافات یک مجاهد دستگیر شده از تلویزیون ایران پخش شد بر اساس خبری در روزنامه سرمایه فراکسیون اقلیت مجلس نامه ای در اعتراض به سهل انگاری مراجع مسوول برای بروز حوادث ناگوار اخیر با امضای ۴۰ تن از اعضای این فراکسیون فرستاده است.

به نوشته سرمایه در این نامه از غلامحسین محسنی اژه ای و غلامحسین الهام وزرای اطلاعات و دادگستری پرسیده شده که اگر مطابق گزارشات رسانه ملی و برخی دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی، منافقین در حوادث اخیر ایران و اغتشاشات خیابانی دست داشته اند، چرا تا پیش از این حضور آنها شناسایی نشده و با آنها برخورد لازم صورت نگرفته است؟ تخلف از قانون روزنامه های اقتصادی صبح عنوان های اصلی خود را به نظر کمیسیون انرژی مجلس اختصاص داده اند که اعلام داشته دولت قانون عدم عرصه بنزین یارانه ای را زیر پا گذاشته چرا که بر اساس قانون در سال جاری دولت موظف است بنزین تولید داخل را با قیمت لیتری ۱۰۰ تومان سهمیه بندی کند و بنزین وارداتی را با نرخ شناور در اختیار مردم قرار دهد. اما دولت برخلاف این قانون عمل کرده است. در خبر سرمایه آمده براساس محاسبه تعداد خودروها و موتورسیکلت ها و ظرفیت تولید ۴۴ میلیون لیتر بنزین داخلی به هر خودرو ماهانه ۷۰ تا ۸۰ لیتر سهمیه بنزین یارانه ای تعلق می گیرد بر این اساس در صورتی که هر لیتر بنزین وارداتی را ۴۰۰ تومان در نظر بگیریم ـدر طول شش ماه نخست سال دولت باید ۹۰۰ میلیارد تومان معادل ۹۰۰ میلیون دلار یارانه بنزین اختصاص دهد و اگر قیمت نفت افزایش یابد این یارانه بیشتر خواهد شد

دنیای اقتصاد نیز در گزارش اصلی خود نوشته تصمیم دولت برای تداوم بنزین سهمیه‌ای بر مبنای هر ماه ۱۰۰ لیتر به دلیل مباینت با قانون بودجه با اعتراض مجلس مواجه شده است و کمیسیون انرژی مجلس با دو مقام دولتی جلسه‌ای تشکیل داده است و درباره چگونگی تخصیص بنزین سهمیه‌ای سوالاتی را مطرح کرده است به نوشته این روزنامه مجلس می‌گوید دولت از قانون بودجه تخلف کرده است، چرا که محاسبات نشان می‌دهد به هر خودروی شخصی سهمیه‌ای بین ۵۰ تا ۶۰لیتر در ماه تعلق می‌گیرد اما دولت این سهمیه را به ۱۰۰لیتر افزایش داده است و معلوم نیست منبع تامین مالی بنزین وارداتی از کجا است، چرا که مجلس بودجه‌ای برای واردات بنزین تخصیص نداده است