بررسی روزنامه های صبح؛ چهارشنبه سوم تیر

تیتراول ها

"رای شورای نگهبان درباره انتخابات" عنوان اصلی خبر است، روزنامه جمهوری اسلامی همین خبر را با عنوان "مهلت شورای نگهبان پنج روز تمدید شد" منعکس کرده، مردم سالاری با انعکاس نامه دو وزیر سابق کشور از "پیشنهاد تطبیق اسامی رای دهندگان با اطلاعات ثبت احوال" نوشته، ایران روزنامه دولت "۲۴ دلیل بر صحت ۲۵ میلیون رای" را تیتر اول خود قرار داده است. آفتاب یزد با عنوان "باید صدا و سیما را به بی طرفی وادار کرد" سخنان عماد افروغ را در صدر عنوان های خود آورده، حیات نو در تیتر اول خود از "پی گیری حوادث کوی دانشگاه تهران" خبر داده، جوان "سایت موسوی و بی بی سی فارسی را تحریک کننده مردم در اغتشاشات" دیده، حزب الله نوشته "سفرای مداخله گر اخراج می شوند" و کیهان در تیتر نخست خود از "موج خونخواهی مردم از میرحسین" نوشته است. "دیدگاه متفاوت دو برادر" تیتر اصلی ابتکار است که به بررسی نظریات علی لاریجانی رییس مجلس و جواد لاریجانی مشاور قوه قضاییه پرداخته، رسالت از زبان رییس قوه قضاییه در عنوان اول خود نوشته "عبور از قانون بدترین آفت مردم سالاری است". "اسد با همکاری مشروط با دادگاه ترور حریری موافقت کرد" تیتر نخست ابرار است و "ایران در اجلاس جی هشت شرکت نمی کند" عنوان اصلی اعتماد. "شرکت های هرمی همچنان می فریبند" عنوان اول جام جم است، دنیای اقتصاد از "تغییر در تحویل زمین ۹۹ ساله" نوشته و "بی اعتنائی احمدی نژاد به ضرب الاجل مجلس" تیتر اول سرمایه است.

گزیده مقالات

خونخواهی

کیهان در تیتر اول خود از موج خونخواهی مردم از میرحسین خبر داده و در سرمقاله خود به استناد بندی از گفته های آقای موسوی به مجله تایم ادعا کرده که وی از پیش قصد داشته که آشوب برپا دارد و از جمله اختیارات رهبر جمهوری اسلامی را کاهش دهد و کار ناتمام اصلاح طلبان را به اتمام برساند.

نویسنده سرمقاله کیهان ادعا کرده که اصلاح طلبان بعد از شکست چهارسال قبل در انتظار رهبری تازه بودند که میرحسین را یافتند و انتخابات ریاست جمهوری دهم برای آنان فرصت دوباره ای بود تا پس از گذشت ۴ سال از احتضار اصلاحات، جان تازه ای در کالبد این جنازه غیرمتحرک بدمند. اما این کار از دست چه کسی ساخته بود.

اطاعت از قانون

روزنامه رسالت در سرمقاله خود برای چندمین روز به انتقاد از میرحسین موسوی پرداخته و نوشته جریان اقلیت که در انتخابات باشکوه ۲۲ خرداد رای نیاورده است، ادعاهایی در مورد صیانت از آرای خود دارد که نمی‌خواهد از طریق نهادهای داوری که در قانون اساسی پیش‌بینی شده و نیز قوانین و مقررات مربوط به انتخابات، پیگیری و مطالبه کند و می‌‌خواهد از طریق قشون‌کشی در خیابانها با استناد به اصل ۲۷ قانون اساسی حق خود را پیگیری کند.

به نوشته این روزنامه اگر جریان اکثریت که مستظهر به پشتیبانی ۲۴/۵ میلیون نفر یعنی بیش از ۶۲ درصد آرا است بگوید ما هم برای صیانت از آرای خودمان در همان زمان و در همان مکان برای دفاع از حقوق ملت وفق اصل ۲۷ قانون اساسی تقاضای راهپیمایی اعتراض‌آمیز داریم، تکلیف چیست؟ آیا فکر کرده‌اند که اگر رقیب بخواهد از همین طریق پاسخ آنها را بدهد، چگونه می‌خواهند از این بن‌بست رها شوند؟آیا کسانی که با تمسک به اصل ۲۷ قانون اساسی با دادن شعارهای موهن علیه نظام و ... آن هم با حمل سلاح و شلیک به حافظان نظم و مردم عادی می‌خواهند به مقصود برسند، همین اصل را نقص نکرده‌اند؟

تحت تاثیر بیگانه

جوان در گزارشی نوشته "عذرا سادات م س" از عوامل اغتشاشات اخیر تهران که به اغتشاشگران کمک مى کرد، اعتراف کرده که من تحت تاثیر سایت قلم نیوز که براى آقاى میرحسین موسوى است قرار گرفتم و بسیارى از این افراد از سوى این سایت و رسانه هاى غربى حمایت مى شدند. من در راهپیمایى به سمت نیروى انتظامى سنگ پرتاب مى کردم و به افراد حاضر هم سنگ مى رساندم تا به سمت اموال عمومى و نیروى انتظامى پرتاب کنند و شعار هایى مانند الله اکبر و یاحسین، احمدى ریاستو پس بده، را تحت تاثیر برنامه هاى صداى آمریکا VOA و بى بى سى فارسى قرار گرفتم. به نوشته این روزنامه متهم پرونده اغتشاشات اخیر در تهران گفت: من بیشتر تحت تاثیر اخبار و حرف هایى که توسط رسانه هاى بیگانه مطرح مى شد قرار گرفتم ولى زمانى که در خیابان ها آمدم خلاف حرف هاى آنها را مشاهده کردم. این رسانه ها از کشتار مردم توسط نیروى انتظامى و بسیج خبر مى دادند در حالى که دروغ بود و از همه مى خواهم که تحت تاثیر این جوسازى ها قرار نگیرند. چند نفر از دوستان و مادرم مخالف حضور من در این اغتشاشات بودند، اما من شرکت کردم و به اموال عمومى آسیب رساندم و به سمت نیروى انتظامى سنگ پرتاب کردم.

تطبیق تعرفه ها

مردم سالاری که در عنوان اصلی خود از نامه دو وزیر سابق کشور به دبیر شورای نگهبان خبر داده که در آن پیشنهاد کرده اند برای کشف رای واقعی مردم، نام رای دهندگان با اطلاعات سازمان ثبت احول تطبیق داده شود.

به نوشته مردم سالاری محتشمی پور و موسوی لاری در نامه خود به آیت الله جنتی پیشنهاد کرده اند به عنوان روشی منطقی قانونی و اقناعی، و راهگشائی برا ی برون رفت از وضعیت موجود ته برگ تعرفه های مصرف شده در شعب در اختیار کمیته ای مورد اعتماد قرار گیرد که آن را با نتایج اعلام شده تطبیق دهند.

روش علمی کشف تقلب

سینا اسماعیلی نیر در سرمقاله صدای عدالت از شورای نگهبان خواسته با استفاده از روش‌های علمی تقلب سازمان‌دهی شده در انتخابات را کشف کند که یکی از راه‌های آن توجه به نسبت میان تعداد افراد رأی‌دهنده در هر صندوق و مدت زمان انتخابات است. برای نمونه، اگر مدت زمان صرف شده برای هر نفر رأی‌دهنده در یک صندوق ۱ دقیقه و مدت زمان اخذ رأی ۱۳ ساعت در نظر گرفته شود، آن گاه تعداد آرای هر صندوق نمی‌تواند از ۷۸۰ رأی بیشتر شود (هر ساعت ۶۰ دقیقه که ضرب در ۱۳ ساعت می‌شود ۷۸۰ دقیقه). حال اگر مدت مزبور برای هر نفر رأی‌دهنده به ۳۰ ثانیه کاهش یابد تعداد آرای هر صندوق دو برابر گردیده و باز نمی‌تواند از ۱۵۶۰ رأی بیشتر گردد!

به نوشته این مقاله بررسی موردی صندوق‌های اخذ رأی در شهر ارومیه نشان می‌دهد دست‌کم ۱۳۰ صندوق از ۲۵۰ صندوق اخذ رأی در شهر مزبور (بخش مرکزی) بیش از تعداد مزبور رأی اخذ نموده است (بیشتر صندوق‌ها بالای ۲۰۰۰ رأی)! نکته جالب توجه این که در تمام ۱۳۰ صندوق مورد بررسی آرای احمدی‌نژاد یا بیشتر از موسوی یا نزدیک به آن بوده است. در مورد کوتوله ها

آفتاب یزد در سرمقاله خود با عنوان "در مورد کوتوله‌ها" از منوچهر متکی وزیر خارجه به خاطر آن چه درباره رییس جمهور فرانسه گفت انتقاد کرده و نوشته مقامات ایرانی حق دارند در برابر مداخله‌جویی‌های مقامات غربی، از جایگاه ایران دفاع کنند اما لزومی ندارد این دفاع، در قالب حمله به مردمی بیان شود که در یک انتخابات آزاد، افرادی را - کوتوله یا غیر کوتوله - برای اداره امور کشور خویش، برگزیده‌اند.

به نوشته سردبیر این روزنامه دو سال قبل یک مسئول بلندمرتبه اجرایی در ایران، از تظاهرات مردم لبنان در مخالفت با دولت آن کشور حمایت کرد و آزادی اجرای تظاهرات را نشانه دموکراسی دانست. مقام ایرانی با سخن آن روز خود در واقع بهانه به دست دیگران داد تا امروز مسئولی از آن طرف دنیا با فراموش کردن صدها بحران، کمبود و حق کشی در کشور خود، به دخالت در امور داخلی ایران بپردازد.

در ادامه این مقاله آمده هر چه باشد رئیس جمهور فرانسه در موضوعی دخالت کرده که حتی بسیاری از اصولگرایان در داخل کشور نسبت به آن سوال دارند. به عبارت دیگر می‌توان حدس زد رئیس جمهور فرانسه و سایر هم پیمانان غربی او، به دنبال جلب اعتماد گروه‌های عمده‌ای از مردم ایـران بـوده‌انـد که به تعبیر رئیس مجلس ایران "احساس آنها نـسبت به نتیجه انتخابات، ‌با نتیجه رسمی اعلام شده،‌ متفاوت است."

سردرگمی آمریکا

حامد خبیری در سرمقاله جوان نوشته پرزیدنت اوباما در نخستین واکنش‌ها در مقابل ناآرامی‌های ایران تلاش کرد که رویکردی بسیار محتاطانه در پیش بگیرد و گفت که به خاطر سابقه تاریخی که ایران و آمریکا با یکدیگر داشته‌اند این بار نمی‌خواهد ایالات متحده به عنوان یک نیروی مداخله کننده در امور داخلی ایران پنداشته شود.

به نظر نویسنده این مقاله روند تند و تیز تحولات ایران و فشار لابی اسراییلی و جمهوری‌خواهان در آمریکا، خیلی زود او را به این نتیجه رساند که باید درباره تحولات ایران موضع روشن‌تری در پیش بگیرد. اوباما از مقامات ایران خواست خشونت علیه تظاهرکنندگان را متوقف کنند و از سوگواری آمریکا برای اغتشاشگران سخن گفت. با این حال، هنوز هم آمریکایی‌ها در این باره که واقعاً باید چه رهیافتی در قبال تحولات ایران در پیش بگیرند، دچار نوعی سردرگمی هستند.

سیاست های عربی

ابتکار در سرمقاله خود از تغییر در سیاست برخی از کشورهای عربی در مورد ایران نوشته و تاکید کرده در حال حاضر سران دولت های عربی در ظاهر نهایت تلاش خود را می کنند که اتفاقات ایران را نادیده بگیرند تا مبادا این وضعیت به کشور آنها نیز تسری پیدا کند اما مقامات این دولت ها در باطن آرزو می کنند بحران ایران به تضعیف گروهای اسلامی بیانجامد.

به نظر این روزنامه پس از اعتراض برخی نامزدهای انتخابات اخیر ریاست جمهوری در ایران و به دنبال آن به وجود آمدن برخی ناآرامی ها در تهران و چند شهر دیگر، اعراب منطقه خلیج فارس واکنش های متفاوتی بروز دادند که حکایتگر نگرش آنها به ایران بود. در واقع واکنش ها به انتخابات ایران از سوی اعراب را می توان به دو دسته تقسیم کرد، کشورهای عربی نزدیک به ایران و کشورهای عربی متحد آمریکا که ایران را برای خود تهدید به شمار می آورند.

زمین های نود ونه ساله

دنیای اقتصاد در گزارش اصلی خود خبر داده تفکیک زمین‌های ۹۹ ساله به قطعات کوچک و تحویل مستقیم آن به مردم با تصویب شورای عالی مسکن، تعاونی‌های مسکن مهر فقط تا مرحله معرفی اعضا به ادارات تعاون پیش‌می‌روند و زمین دیگر به تعاونی تحویل داده نمی‌شود.

علی میرزا خانی در سرمقاله همین روزنامه به معضلات مسکن در سال های اخیر پرداخته و نوشته رای رهایی از وضعیت موجود، به نظر می‌رسد که تنها راهکار «مسکن مهر» است که گویا تمام مراحل آن تا مرحله ساخت به خوبی پیش می‌رود؛ اما در این مرحله تقریبا در اکثریت موارد متوقف می‌شود؛ معضلی که ظاهرا خود متولیان نیز به آن پی‌برده و با ابزار کوچک‌سازی گروه‌ها سعی در حل آن دارند.

این کارشناس اقتصادی ضمن تحسین از طرح مسکن مهر نوشته نباید حل بحران در بازار مسکن را که فعلا به صورت رکود متجلی شده و چه بسا در آینده‌ای نه چندان دور به صورتی دیگر تجلی یابد، به همین راهکار محدود کرد. به نظر می‌رسد دستگاه‌های اجرایی هنوز قادر به درک سهم انبوه‌سازی به ویژه در بافت‌های فرسوده در اندازه واقعی آن نیستند، چرا که در غیر این صورت باید به این ابزار نقشی فراتر از وضعیت فعلی قایل می‌شدند.