ایران موضوع اصلی رسانه های خبری آمریکاست

ندا آقا سلطان
Image caption تصاویر ویدویی جان باختن ندا آقاسلطان که بر روی اینترنت منتشر شد، بارها در رسانه های آمریکا پخش شد

ایران و ناآرامی های این کشور موضوع اصلی پوشش خبری رسانه های آمریکا در روزهای گذشته بوده است.

مرکز تحقیقاتی پیو با انتشار گزارشی اعلام کرد در دو سال ونیم گذشته ناآرامی های ایران مهم ترین موضوع بین المللی در پوشش خبری رسانه های آمریکا پس از جنگ عراق بوده است.

بر این اساس، رسانه های آمریکا با اختصاص نزدیک به سی درصد پوشش خبری خود در فاصله روزهای ۱۵ تا ۲۱ ژوئن، ۲۵ تا ۳۱ خرداد، ناآرامی های ایران را در معرض توجه عمومی قرار داد.

این در حالی است که در هفته پیش از این فاصله زمانی، اخبار ایران تنها شش درصد از پوشش خبری رسانه های آمریکا را به خود اختصاص داده بود.

بر این اساس، در مدت گفته شده یک سوم برنامه های خبری شبکه های تلویزیونی، یک چهارم اخبار منتشر شده در سایت های اینترنتی و حدود بیست درصد اخبار رادیو به ایران اختصاص داشته است.

از جمله موضوع های مهم در پوشش خبری رسانه های آمریکا از اوضاع ایران، برخوردهای خشونت آمیز با معترضان، اختلاف ها میان حامیان و منتقدان محمود احمدی نژاد و بحث درگرفته در آمریکا درباره نحوه واکنش باراک اوباما به رخدادهای ایران بوده است. یکی از مورد توجه ترین موضوع ها، کاربرد شبکه های اجتماعی مانند تویتر و فیس بوک به وسیله ایرانی ها در انتشار تصاویر و اخبار ناآرامی های این کشور و توجه رسانه ها به آنها است. به گزارش مرکز تحقیقاتی پیو، از هر بیست گزارش رسانه های اصلی آمریکا در روزهای گذشته، موضوع اصلی حداقل یکی از گزارش ها به کاربرد شبکه های اجتماعی به وسیله معترضان ایرانی اختصاص داشته است. شبکه های تلویزیونی عمده آمریکا به طور دائم تصاویر انتشار یافته در اینترنت از ناآرامی های ایران را پخش می کنند و تصاویر ویدیویی لحظه جان دادن ندا آقا سلطان که در درگیری های روز شنبه ۳۰ خرداد در تهران در اثر اصابت گلوله به قلبش کشته شد، بارها از این شبکه ها پخش شده است. باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی خود در روز سه شنبه به کاربرد اینترنت به وسیله معترضان ایرانی برای انتقال اخبار این کشور در غیاب خبرنگاران بین المللی اشاره کرد و گفت: "ما زنان شجاعی را مشاهده کرده ایم که در برابر سبعیت و تهدیدها ایستادگی کرده اند، و تصویر آزاردهنده زنی را دیده ایم که در خیابان تا حد مرگ خونریزی کرد."

آقای اوباما گفت به رغم تلاش های حکومت ایران برای اخراج روزنامه نگاران، تصاویر قدرتمند و سخنان تلخی از طریق تلفن های همراه و کامپیوتر از این کشور ارسال شده و ما آن چه که مردم این کشور انجام می دهند را مشاهده کرده ایم.

گزارش مرکز تحقیقاتی پیو بر اساس تحلیل محتوای ۵۵ رسانه خبری تهیه شده است.

مطالب مرتبط