به روز شده:  11:17 گرينويچ - چهارشنبه 24 ژوئن 2009 - 03 تیر 1388

زهرا رهنورد: همچنان در صحنه حاضر هستم

زهرا رهنورد بر ادامه اعتراض به نتایج اعلام شده انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری ادامه می دهد.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

روز چهارشنبه، 24 ژوئن (3 تیر)، زهرا رهنورد، همسر میرحسین موسوی نامزد معترض انتخابات ریاست جمهوری، شایعه دستگیری خود را تکذیب کرد و گفت که به وظایف علمی در دانشگاه و فعالیت برای احقاق حقوق مردم ادامه می دهد.

خانم رهنورد که در جریان مبارزات انتخاباتی میر حسین موسوی در کنار همسرش فعالیت داشت، در مصاحبه با سایت قلم نیوز، متعلق به آقای موسوی، گفته است که "در کنار مردم، ملتزم به قانون و در عین حال معترض هستم."

وی ضمن ابراز تاسف از بازداشت عده زیادی از مردم و شخصیت های سیاسی ایران، خواستار آزادی فوری آنان شده است.

زهرا رهنورد گفته است که تا کنون با ممانعتی در زمینه ادامه کار در دانشگاه مواجه نشده است.

همسر میر حسین موسوی کاربرد خشونت، رفتارهای قانون شکنانه، محدود کردن حقوق مردم، و رفتارهایی را که باعث رو در رویی حکومت با مردم و طرفداران کاندیداها و یا مردم با مردم شود را غیرقابل قبول خوانده است.

رهنورد و موسوی

زهرا رهنورد: حاکمیت باید به حق اعتراض مردم احترام بگذارد

خانم رهنورد در اشاره به شرایطی که در روزهای اخیر در شهرهای ایران برقرار شده گفته است "نباید طوری رفتار شود که گویی در خیابان ها حکومت نظامی حاکم شده است."

زهرا رهنورد افزوده است که حاضر نیست قطره خونی از هیچیک از شهروندان جاری شود و از خشونت و اغتشاش که، به گفته وی کام ملت را تلخ کرده و مصیبت و ناخرسندی خانواده ها را در پی آورده، ابراز تاسف کرده است.

خانم رهنورد گفته است "دغدغه ملی و عواطف میهنی و تعهدی که به سرنوشت ملت و آینده کشور و خونبهای شهیدان دارم ایجاب می کند که همچنان مصمم و هدفمند در صحنه حاضر باشم و ضمن اعتراض به نتیجه انتخابات، در کنار مردم و از طرق قانونی و روش های مسالمت آمیز مدنی، برای استیفای حقوق مردم انجام وظیفه کنم."

زهرا رهنورد یادآور شده است که براساس اصل 27 قانون اساسی، مردم از حق اجتماع و گردهمایی اعتراض آمیز برخوردار هستند و گفته است که برگزاری چنین اجتماعاتی نیازمند کسب مجوز نیست.

وی از "حاکمیت" خواسته است که "به حق اعتراض مردم احترام بگذارد، مجاری اعتراض را به رسمیت بشناسد و از حقوق مردم در این زمینه صیانت کند و از هرگونه اعمال خشونت آمیز خودداری ورزد."

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.