به روز شده:  15:20 گرينويچ - چهارشنبه 24 ژوئن 2009 - 03 تیر 1388

آیت الله خامنه ای: نظام و مردم زیر بار زور نخواهند رفت

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران در دیدار با نمایندگان مجلس بار دیگر از روند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری دفاع کرده و گفته است: "نظام اسلامی و مردم به هیچ قیمتی زیر بار زور نخواهند رفت."

آقای خامنه ای همچنین گفت:"من در مسائل اخیر مربوط به انتخابات ریاست جمهوری، مصر به اجرای قانون بوده و خواهم بود."

رهبر ایران قانون گرایی را نقطه مقابله دیکتاتوری دانسته و گفته است: "اگر انقیاد به قانون نباشد، روح دیکتاتوری بروز خواهد کرد."

رهبر ایران گفت:"اصرار بر رعایت نکردن قانون موجب گره خوردن کارها خواهد شد بنابر این همه باید قانون را محترم بشمارند."

آقای خامنه ای پیش از این دو بار به صورت علنی از انتخابات و نتایج آن دفاع کرده و اعلام کرده بود زیر بار "بدعت های غیر قانونی" نخواهد رفت چرا که به عقیده وی اگر چارچوب های قانونی شکسته شود، انتخابات آینده مصونیتی نخواهد داشت.

بعد از انتشار نتایج انتخابات ریاست جمهوری، اعتراض های گسترده ای به آن صورت گرفت و میرحسین موسوی و مهدی کروبی با اعتراض به روند برگزاری انتخابات، خواهان ابطال انتخابات شدند.

بنابر قانون، شورای نگهبان باید علاوه بر نظارت بر انتخابات، نتایج آن را تائید کند تا شکل قانونی به خود بگیرد. اما نامزدهای معترض به نتیجه انتخابات به دلیل طرفداری بعضی از اعضای شورای نگهبان از نامزدی خاص، صلاحیت این شورا را زیر سئوال برده اند.

رهبر ایران روز جمعه، 19 ژوئن (29 خرداد) در نماز جمعه گفته بود که سازوکار های قانونی انتخابات امکان دست بردن در نتیجه رای گیری را نمی دهد و با اشاره تلویحی به اتهام انتساب آرای نامزدهای مختلف به محمود احمدی نژاد، گفت که امکان تقلب در حد جابجایی یازده میلیون رای وجود ندارد.

با وجود مخالفت آیت الله خامنه ای با نظر معترضان به نتیجه انتخابات، اعتراض ها همچنان ادامه دارد اگرچه از میزان ناآرامی های خیابانی در شهرهای بزرگ به خصوص تهران کم شده است.

به گفته رهبر ایران "فرهنگ قانون گرایی همانند مسائل دیگر باید از نخبگان به بدنه جامعه سرریز شود زیرا اگر نخبگان جامعه قانون را رعایت نکنند نمی توان از مردم انتظار عمل به قانون داشت."

آیت الله خامنه ای از نمایندگان مجلس خواست که برای پیشبرد امور جامعه "بنا را بر مماشات، مدارا و روح همکاری با دولت بگذارند" چون کار اجرایی سخت و دشوار است و "باید به دولت در این مسیر ناهموار و نفس گیر کمک کرد و به آن سخت نگرفت.

در عین حال رهبر ایران تاکید کرده که "این موضوع به معنای اغماض از خطاها نیست بلکه نوع برخوردها باید مهربانانه و صمیمی باشد."

آقای خامنه ای تاکید کرده که نمایندگان باید مصلحت منطقه خود را در داخل مصلحت کشور در نظر بگیرند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.