" آرای رضایی در بازشماری کاهش هم داشته است"

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان گفته است: "نتایجی که از بازشماری‌های صورت گرفته بدست آمد نشان از افزایش میزان آرای محسن رضایی ندارد و در یکی دو مورد کاهش هم داشته است."

آقای کدخدایی گفته است: "به نظر ما پس گرفتن شکایت از سوی آقای رضایی حرکت خوبی بود و آقای رضایی وضعیت را درک کردند که از این جهت قابل قدردانی است." آقای رضایی، کاندیدای محافظه کار انتخابات ریاست جمهوری، یک روز پیش از این در نامه ای به دبیر شورای نگهبان از پیگیری شکایت خود در خصوص نحوه شمارش آرا، انصراف داده بود.

درخواست برای آزادی دو مستند ساز

انجمن مستند سازان سینمای ایران که می گوید دو عضو آن در جریان دستگیری اعتراض به نتایج دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری دستگیر شده اند، خواستار آزادی این افراد شده است.

این انجمن با انتشار بیانیه ای اعلام کرده است: "جامعه ایران حق دارد از مستندسازان بخواهد و مستندسازان وظیفه دارند که در آثارشان تصویر واقعی رویدادهای اجتماع را ثبت کنند و به نمایش بگذارند. " بیانیه انجمن مستند سازان سینمای ایران می گوید: "ما می خواهیم حق حرفه‌ای ما محترم شمرده شود تا بتوانیم به آنچه جامعه برای ثبت بی‌طرفانهی این دوره از تاریخ خود نیاز دارد، پاسخ شایسته دهیم."

" نباید همه معترضان را اراذل و اوباش حساب کرد" علی مطهری، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرگزاری "مهر "گفته است که نباید همه معترضان به نتایج انتخابات را آشوبگر، اراذل و اوباش به حساب آوریم. آقای مطهری پیشنهاد کرده است که صدا و سیمای جمهوری اسلامی با دعوت از نامزدهای معترض مناظره برگزار کند تا آنها "آزادانه حرفشان را بزنند و در مقابل هم وزارت کشور به این شبهات و حرف ها جواب صحیح بدهد." او گفته باید از امنیتی شدن فضا جلوگیری کنیم. وزیر کشور: دعوت‌کنندگان به راهپیمایی باید جوابگوی خون های ریخته شده باشند صادق محصولی، وزیر کشور ایران گفته است کسانی که دعوت به راهپیمایی غیرقانونی می‌کنند باید در برابر حوادث و خون‌هایی که ریخته شده پاسخگو باشند. آقای محصولی که پس از جلسه هیات دولت ایران سخن می گفت اظهار داشت: "دشمنان ما نظیر آمریکا، انگلستان و رژیم صهیونیستی تلخی شدیدی از رای ۴۰ میلیونی احساس کردند و خواستند شیرینی این پیروزی را در کام ملت ما تلخ کنند، که در این زمینه گروه‌های مختلفی را که به صورت علنی و غیرعلنی حمایت می‌کنند وارد عرصه کردند." اعتراض چهره های آکادمیک ایران به خشونت های اخیر ۳۴ چهره علمی و آکادمیک ایران با انتشار بیانیه ای خواستار پایان یافتن "رفتار خشونت آمیز و اعاده حقوق تضییع شده ملت در جریان انتخابات ریاست جمهوری" شده اند. در این بیانیه آمده است طی روزهای گذشته و از زمان آغاز " تظاهرات مدنی و آرام مردم ایران در اعتراض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری موارد متعدد و تکان دهنده ای از نقض صریح قوانین به وقوع پیوسته است." چهره های دانشگاهی ایران در این بیانیه "استفاده از سلاح گرم و سرد و ضرب و جرح وحشیانه و غیرقانونی تظاهرکنندگان را به بهانه نظم و امنیت عمومی" محکوم کرده اند. تقی آزاد ارمکی، علی پایا، حبیب الله پیمان، سروش دباغ، احمد و محمود صدری، عزیزالله تاجیک اسماعیلی، مقصود فراستخواه و محسن کدیور از جمله امضا کنندگان این بیانیه هستند.

مطالب مرتبط