اتهامات تازه دولت علیه معترضان ایرانی

محسنی اژه ای
Image caption به گفته آقای محسنی اژه ای مسببان حوادث اخیر کسانی هستند که از مردم برای حضور در خیابانها دعوت می کنند

دو مقام بلندپایه ایرانی در اتهامات تازه ای می گویند که "اغتشاشگران" پس از انتخابات از سازمان اطلاعات جاسوسی آمریکا (سی آی اِی) و سازمان مجاهدین خلق پول می گیرند.

به گزارش منابع خبری ایران صادق محصولی وزیر کشور که وزارتخانه تحت اداره او با اتهام تقلب در آرا روبروست روز چهارشنبه گفت "بسياری از افراد اغتشاشگر با آمریكا، سازمان سيا و منافقين در ارتباط هستند و از منافع پولی آنها تغذيه می‌شوند."

وزیر کشور دولت محمود احمدی نژاد که برنده انتخابات اعلام شده است گفت "انگليس، آمريكا و همچنين رژيم غاصب صهيونيستی (اسرائیل) از عوامل اصلی اغتشاشات اخير تهران" هستند.

به گزارش خبرگزاری فارس غلامحسین محسنی اژه ای، وزیر اطلاعات ایران، نیز روز چهارشنبه اتهامات مشابهی را به گروه هایی از تظاهرکنندگان وارد کرد.

وی گفت بسیاری از آنهایی که در ناآرامی های پس از انتخابات شرکت داشتند از "حمایت مالی" آمریکا، سازمان سیا و سازمان مجاهدین خلق برخوردارند.

او نیز آمریکا، بریتانیا و اسرائیل را به عنوان کشورهایی که "نقشی عمده" در ناآرامی های اخیر ایران بازی می کنند، توصیف کرد.

دولتهای آمریکا و بریتانیا خشونت علیه تظاهرکنندگانی که به نتایج انتخابات ریاست جمهوری اعتراض دارند را محکوم کرده و اتهام دخالت در امور ایران را رد کرده اند.

مقام های جمهوری اسلامی برای توصیف معترضان به نتایج انتخابات 22 خرداد اغلب از اصطلاحاتی چون "اغتشاشگر" و "آشوبگر" استفاده می کنند.

این تازه ترین اتهام امنیتی علیه معترضان است که می تواند مقدمه چینی برای برخورد قضایی با آنها باشد.

یک روز پیشتر خبرگزاری فارس که به دولت ایران نزدیک است مدعی شد چند محموله سلاح که قرار بود "برای مسلح کردن اغتشاشگران به کار گرفته شود" کشف شده است.

'دشمنی با نظام'

وزیر اطلاعات ایران همچنین کسانی را مسئول حوادث بعد از انتخابات دانسته است که مردم را به خیابان ها دعوت و برای آنها بیانیه صادر می کنند.

آقای اژه ای بدون نام بردن از میرحسین موسوی و حامیانش، مسببان اصلی کشته های حوادث بعد از انتخابات را قانون شکنانی معرفی کرده که "با وجود مجوز ندادن وزارت کشور، باز هم بیانیه صادر می کنند و از مردم برای حضور در خیابانها دعوت می کنند."

این موضعگیری در راستای سخنان آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی است که در خطبه های نماز جمعه قبل گفته بود مسئولیت عواقب هر گونه اعتراض و تظاهرات خیابانی به عهده رهبران معترضان است؛ این اشاره ای به میرحسین موسوی و مهدی کروبی نامزدهای اصلاح طلب انتخابات بود.

به گفته وزیر اطلاعات، وقتی مردم به خیابان می آیند کسانی هم که "با نظام دشمنی و عناد دارند با مردم قاطی می شوند و چنین حوادثی پدید می آورند."

آقای اژه ای نیز در سخنان خود بریتانیا را متهم کرد که علیه حکومت ایران تبلیغات سنگین رسانه ای راه انداخته و هم بر خلاف ضوابط دیپلماتیک برخی نیروهایش در ایران و برخی دیگر از نیروهای محلی اش در اغتشاشات دخالت داشته و دستگیر شده اند.

به گفته وزیر اطلاعات، "تعدادی با گذرنامه انگلیسی دستگیر شده اند که در اغتشاشات اخیر بدون نقش هم نبوده اند." اما او از آنها نام نبرد.

در روزهای اخیر روابط ایران و کشورهای غربی به خصوص بریتانیا با دشواریهایی مواجه شده است و برخی مقامات ایرانی بریتانیا را به دست داشتن در بروز ناآرامی های داخلی بعد از انتخابات متهم کرده اند.

روز سه شنبه دوم تیر بعد از اخراج دو نفر از اعضای سفارت بریتانیا در تهران از سوی ایران، بریتانیا نیز اعلام کرد که به تلافی این عمل، به سفارت این کشور در لندن اطلاع داده شده است که دو عضو سفارت ایران در لندن باید این کشور را ترک کنند.

منوچهر متکی وزیر خارجه ایران روز چهارشنبه گفت که ایران ممکن است سطح روابط با بریتانیا را تنزل دهد. او نیز لندن را به دخالت در ناآرامی ها متهم کرد.

بعد از اعلام نتایج انتخابات ایران، اعتراض های گسترده ای در شهرهای بزرگ به خصوص شهر تهران صورت گرفت و در جریان ناآرامی های شهر تهران نیز حداقل 18 نفر کشته و دهها نفر زخمی شدند.

اعتراض به نتایج انتخابات همچنان ادامه دارد و در شهرهای بزرگ و از جمله شهر تهران شهروندان این شهر در اعتراض به نتایج انتخابات هر شب شعار الله اکبر سر می دهند.

آقای اژه ای حساب مردم معترض به نتایج را با گروههای سیاسی و حامیان نامزدها جدا کرده و گفته است ابهام مردم باید رفع شود ولی حساب "کسانی که به صورت تشکیلاتی به خیابان می آیند و نظم عمومی و امنیت را مختل می کنند با عامه مردم جداست."

بعد از اعلام نتایج انتخابات، تعداد زیادی از فعالان سیاسی و روزنامه نگاران که عمدتا از حامیان میرحسین موسوی بودند، دستگیر شده اند.