بررسی روزنامه های صبح؛ پنجشنبه 4 تیر

تیترهای اول

"از خطاهای دولت نگذرید اما برخوردتان دوستانه باشد" عنوان روزنامه خبر است که از سخنان تازه رهبر جمهوری اسلامی خطاب به نمایندگان مجلس برگزیده شده، همین گزارش را ابتکار و کیهان با "نظام زیر بار زور نخواهد رفت" منعکس کرده اند، ایران روزنامه دولت تیتر "کار دولت نفسگیر است مجلس همکاری کند" را برگزیده، جام جم "قانونگرائی باید از نخبگان به متن جامعه تسری یابد" روزنامه جمهوری اسلامی "قانون باید در تمام امور کشور فصل الخطاب باشد" ، رسالت "مجلس باید بنا را بر مدارا و روح همکاری با دولت بگذارد" برای عنوان اصلی خود برگزیده و مردم سالاری به تیتر "تحمل حرف مخالف" اکتفا کرده است.

"غیبت اکثر نمایندگان در جشن پیروزی پاستور" تیتر اصلی اعتماد است و "دیدار نمایندگان مجلس با‌‌رئیس‌جمهور ‌باز هم سران مجلس نرفتند" و تیتر اصلی آفتاب یزد است که گزارشی از دیدار عده ای از نمایندگان مجلس را با رییس جمهور منعکس کرده اند. صدای عدالت "انصراف ناگهانی رضائی" را از پی گیری شکایت های انتخاباتی خود با اهمیت دیده است.

حزب الله "اطلاعیه مهم مرکز جرایم سازمان یافته" را در صدر گزارش های خود آورده و حیات نو از "تقلیل روابط با انگلستان" خبر داده است.

"سمت و سوی جدید بازار سهام" تیتر اول دنیای اقتصاد است و "شرکت های بورسی زیر فشار سود سهام عدالت" عنوان اصلی سرمایه.

گزیده مقالات

جنگ رنگی خارجی

حزب الله در سرمقاله خود با عنوان جنگ رنگی خارجی نوشته آنچه در این روزها در کشور ما اتفاق افتاده و آنچه رسانه‌های وابسته به استکبار و استثمار جهانی به راه انداخته‌اند مؤید ظهور پرقدرت جنگ جدید رسانه‌ای علیه منافع ملی ایران است. آنان در تلاش‌اند از اختلافات به وجود آمده در جهت منافع خاص خود که همواره چیزی جز استعمار مجدد وطن‌مان نبوده بهره ببرند اما این‌بار با ترفند و شرایط جدید.

به نوشته این مقاله اینکه این جماعت به‌رغم داشتن پرونده‌های قطور خیانت به ملت ایران چرا مورد اعتماد برخی قرار گرفته‌اند پرسشی است که باید در جای خود و به دور از فضای کنونی بدان پاسخ داد و در مورد آن بهتر قضاوت کرد. اما آنچه در این مرحله بسیار حائز اهمیت می‌نماید آن است که فرزندان انقلاب در هر جناح و از هر طرفی که هستند نباید دعواهای خانگی را به خارج منتقل کنند و عزت استقلال سیاسی خود را که با خون هزاران شهید به دست آمده به راحتی به دشمنان قسم‌خورده ارزانی نمایند.

هوچی گری های بورژوازی

رسالت روزنامه هوادار دولت در سرمقاله خود نوشته سازمان ملل تشکیل شد برای برقراری صلح و امنیت بین کشورها نه ابزار دستی برای عده معدودی که حق وتو دارند و با آن هر اسب وحشی را در سرزمینهای دیگران می تازانند. انقلاب اسلامی پیروز شد تا رای و خواسته ملت مسلمان ایران حاکم شود نه اینکه عده ای با قانون گریزی منافع ملی و مصالح کشور را پای هوچی گری های بورژوازی له کنند.‌

به نوشته این مقاله صرفنظر از برخی واقعیات، الگوی آرمانی مجلس در ایران در صدر نظام تصمیم سازی و سیاستگذاری قرار دارد. بنیانگذار انقلاب اسلامی در این باره فرمودند: مجلس در راس همه امور کشور و تمام نهادهای نظام جمهوری اسلامی است. ایشان در جای دیگر می فرمایند: مجلس بالاترین مقام در این کشور است و اگر به چیزی رای داد و شورای نگهبان هم آن را پذیرفت، هیچ کس حق ندارد یک کلمه راجع به آن بگوید. اما این موضوع مانع تعامل فعال با سایر قوا نیست. اساسا فرایندهای مادون تصمیم گیری های صحیح از گذرگاه همکاری و تعامل مثبت بین قوا می گذرد.

پاسخ به مردم

آفتاب یزد در سرمقاله خود به مساله انصراف محسن رضائی از تعقیب شکایت خود از شورای نگهبان اشااره کره و نوشته محسن رضایی بایستی همین امروز، به شفاف سازی بپردازد. این شفاف سازی قاعدتاً برای بازسازی اعتماد ضربه خورده بسیاری از مردم و یا تغییر احساس »گروه عمده‌ای از مردم« نسبت به نتایج انتخابات - که علی لاریجانی از حق آنها دفاع کرد - کمکی نمی نماید اما اولاً می تواند تغییر ناگهانی موضع رضایی را برای عده ای از مردم که به او اعتماد کرده‌اند »توجیه پذیر« نماید.

به نوشته سردبیر این روزنامه کسی که حدود یک ماه قبل ادامه برنامه‌های دولت نهم را به معنای »حرکت به سوی پرتگاه« دانسته است بایستی به مردم ثابت کند که تصمیم اخیر او کشور را از پرتگاه دور می سازد. در غیر این صورت برای کسانی که سخن یک ماه قبل رضایی را باور کرده‌اند حتی تصور شرایطی که ممکن است »بدتر از پرتگاه« بوده و لذا این کاندیدای ظاهراً جدی را به پذیرش ادامه راه دولت نهم قانع ساخته است بسیار آزار دهنده خواهد بود.

بی طرفی صدا و سیما

حیات نو در سرمقاله خود با نقل این خبر که میرحسین موسوى به درخواست صدا و سیما جهت مصاحبه با خبرنگاران این رسانه پاسخ مثبت نداده نوشته مهندس موسوى از اولین ساعات اعلام نتایج انتخابات رسما خواستار حضور در تلویزیون و گفت‌وگو با مردم شده که با این درخواست تاکنون موافقت نشده است.

رضا سماواتی نویسنده سرمقاله این روزنامه ضمن اشاره به فرصت های نابرابری که صدا و سیما در اختیار نامزدهای انتخابات گذاشته نوشته اگر رسانه ملى متعلق به همه ملت است چرا فقط به جریان مدعى پیروزى توجه دارد و جریانى که طبق نظر وزارت کشور حداقل ۱۳ میلیون رأى در کشور دارد را تا این اندازه مورد بى‌مهرى قرار مى‌دهد؟ اگر این عده در چارچوب قانون اساسى به نامزدى رأى داده و اکنون اعتراضاتى دارند چرا سهمى از رسانه ملى ندارند؟

در ادامه این مقاله با یادآوری سخن رهبر جمهوری اسلامی که هر چهار نامزد ریاست جمهوری را نیروهاى درون نظام دانستند و رقابت آنها را نیز در همین چارچوب ارزیابى کردند نوشته بر این اساس طبیعى است که از سهمى برابر در رسانه ملى برخوردار شده و بتوانند به طرح نظرات خود و اقناع افکار عمومى و آرام سازى هواداران خویش بپردازند.

غیبت بزرگان

اعتماد در گزارشی پیرامون جلسه دیدار نمایندگان مجلس و رییس جمهور که در آن هیچ یک از چهره های اصلی مجلس شرکت نداشتند نوشته هم احمدی نژاد و هم حامیانش از اینکه برخلاف انتظار، اکثریت مجلس هشتم حامی او نیست ناراحت هستند خصوصاً اینکه آنها تصور می کردند میهمانی سه شنبه شب بتواند روزنه یی برای جلب آرای از دست رفته محمود احمدی نژاد باشد.

در ادامه این گزارش آمده: رای ۱۹۶ نماینده به کمیته حقیقت یاب و غیبت ۱۸۲ نماینده در ضیافت دو شب پیش حکایتگر میانگینی است از نمایندگانی که به شیوه در پیش گرفته رئیس مجلس خود لبیک گفته و حاضر به خوردن شیرینی محمود احمدی نژاد نیستند و با تعابیری مانند «کار داشتیم»، «وقت نداشتیم» و امثال آن بی میلی خود را نسبت به عدم ملاقات با احمدی نژاد نشان دادند. به نوشته گزارشگر اعتماد آنچه در پشت پرده مجلسی های هشتم را این گونه رودرروی احمدی نژاد قرار داده، رفتارهای رئیس دولت نهم و کابینه منتسب به او در دو هفته گذشته و از سوی دیگر ابهاماتی است که نمایندگان مجلس نسبت به ماجراهای قبل و بعد از انتخابات داشتند و حتی برای رفع آن دو بار وزیر کشور را به مجلس فراخواندند اما به رغم این فراخوانی محصولی به مجلس نرفت.

ام القرای اسلام و اصلاحات آمریکائی

سرمقاله صدای عدالت مقاله ای است از عباس ملکی که در آن به تازه ترین گفته های جواد لاریجانی مشاور قوه قضاییه پاسخ داده شده از جمله آن جا که وی از انقلاب مخملی برای اصلاحات آمریکایی نوشته و نویسنده سرمقاله صدای عدالت تاکید کرده که این برنامه ای است که در چندین کشور با موفقیت هم اجرا شده است اما بحث بر سر قسمتی از مردم است که به گفته علی اردشیر لاریجانی رئیس مجلس "به درست یا غلط احساس می کنند حق شان یا رای شان ضایع شده است و اتفاقا کم هم نیستند".

نویسنده از مشاور رییس قوه قضاییه پرسیده آیا می توان آن ها را هم زمینه سازان انقلاب رنگی برای اصلاحات آمریکایی دانست؟ که اتفاقا در میانشان هم حزب اللهی و مومن و مسلمان و محجبه کم نیستند.

در ادامه این مقاله آمده آقای لاریجانی در این برنامه گفتند که نمادگرایی بی محتوا سوق دادن به سمت اصلاحات آمریکایی است. ضمن موافقت با این ایده که وقتی محتوا نباشد نماد چیزی جز یک شی تو خالی نیست، باید بگویم که شما درست می گویید اما ریشه آن کجاست؟ آیا صد در صد آمریکایی است؟ آیا کسانی که به فرموده رهبر عزیز انقلاب، با استفاده از نام رهبری به کوی دانشگاه حمله می کنند دنباله رو آمریکا هستند.

استمهال یک سال

دنیای اقتصاد در گزارش اصلی خود خبر داده سرانجام با مصوبه استمهال یک ساله بدهی و جرایم دیرکرد ۲۲۸۰ واحد تولیدی که دیون آنها کمتر از ۲میلیارد تومان است، گام جدی را برای پایان دادن به توقیف دارایی برخی از بنگاه‌ها از سوی بانک‌ها برداشته شده است. به نوشته این روزنامه ظاهرا مبلغ وام‌های معوق و جرایم دیرکرد این واحدها از ۱۰۰میلیون تا دومیلیارد تومان برآورد شده و مجموع بدهی این واحدها، حدود یک‌هزار میلیارد تومان عنوان شده است. محسن ایلچی در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته اگرچه دولت این تصمیم را برای حمایت از واحدهای بزرگ یا واحدهایی که به هر شکلی با بحران کمبود نقدینگی دست و پنجه نرم می‌کنند، اتخاذ کرده است؛ اما واقعیت این است که کم‌ توانی در بازپرداخت دیون بانک‌ها و انباشت بدهی‌ها، فقط محدود به ۲۲۸۰ واحد تولیدی که احتمالا شماری از آنها هم بنگاه‌های تحت پوشش دولت، بخش عمومی و شبه‌دولتی هستند، نمی‌شود.