رکسانا صابری خواستار آزادی همبند سابقش شد

سیلوا هاروتونیان
Image caption خانم هارتونیان در ارتباط با تلاش برای "براندازی نرم" مجرم شناخته شده است

رکسانا صابری خبرنگاری که مدتی را به اتهام جاسوسی در زندان اوین گذراند روز چهارشنبه خواستار آزادی سیلوا هاروتونیان، فعالی که سه سال حبس را در ایران می گذراند، شده است.

خانم هاروتونیان یک امدادگر ایرانی است که جزو گردانندگان یک پروژه بهداشتی مادر و کودک برای یک موسسه آمریکایی به نام "هیات تحقیق و مبادله بین المللی" بود.

وی که 34 سال دارد به تلاش برای "براندازی نرم" در ایران متهم بود که در این ارتباط در ماه ژانویه گذشته به سه سال زندان محکوم شد.

رکسانا صابری که ماه گذشته توسط دولت ایران آزاد شد گفت: "من خیلی خوش شانس بودم که آزاد شدم و خوش اقبال بودم چون توجه بین المللی زیادی به پرونده من وجود داشت."

وی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: "وقتی آزاد شدم، خیلی ها را تنها گذاشتم، خیلی آدم های بیگناه را. امیدوارم که بتوانم با استفاده از تجربه ام به افرادی مانند سیلوا، چه در ایران چه سایر کشورها، کمک کنم، حتی اگر این کمک کوچک باشد."

رکسانا صابری، 32 ساله، روز 11 مه پس از گذراندن چهار ماه در زندان به اتهام جاسوسی که آن را رد می کند آزاد شد. مجازات اولیه وی هشت سال حبس بود که بعدا پس از فشارهای شدید بین المللی به دو سال حبس تعلیقی تخفیف داده شد.

وی چند هفته با سیلوا هاروتونیان هم سلولی بود.

وی گفت: "بعضی تندروها در ایران با بازداشت آدم هایی مثل او، در داخل ایران این جو وحشت را به وجود آورده اند که هر کس عملا هر گونه تماسی با خارجی ها دارد... به اقدام علیه امنیت ملی متهم خواهد شد."

وی گفت که خانم هاروتونیان در دوران حبس به او "قوت قلب" زیادی داده بود.

به گزارش آسوشیتدپرس همچنین رابرت پیرسون رئیس "آی آر ای اکس"، کریم لاهیجی رئیس فدراسیون بین المللی لیگ حقوق بشر و هادی قائمی هماهنگ کننده کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، نیز خواستار آزادی خانم هاروتونیان شدند.

خانم صابری همچنین گفت که از ناآرامی های پس از انتخابات در ایران که حداقل 17 کشته به جا گذاشته نگران است.

وی در مورد سرکوب تظاهرکنندگان توسط نیروهای امنیتی گفت که این کار "خیلی غیرانسانی" است و افزود: "از دیدن صحنه های دوستانم، وقتی شاهد خشونت علیه تظاهرات صلح آمیز هستم، یا خیلی ها را که می بینم که در چند روز اخیر بازداشت شده اند، غمگین می شوم."

خانم صابری افزود: "من نگران حال آنها هستم، و فکر می کنم احتمالا وضعیت خیلی بدتری از آنچه من داشتم دارند."

او همچنین گفت که فکر می کند احتمالا بعضی از بازداشتی ها شکنجه می شوند.

در انتخابات 22 خرداد ماه محمود احمدی نژاد با 63 درصد آرا برنده اعلام شد که اتهام تقلب گسترده از سوی دو رقیب وی، میرحسین موسوی و مهدی کروبی، را به دنبال داشت و باعث تظاهرات و ناآرامی گسترده در تهران و برخی دیگر از شهرهای عمده شد. دولت ایران این اتهامات را رد می کند.

گروه کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران که در نیویورک مستقر است روز چهارشنبه اسامی 240 نفر را که می گوید در جریان سرکوب اعتراض ها بازداشت شده اند منتشر کرد.

رسانه های ایران از بازداشت 645 نفر خبر داده اند اما این گروه حقوق بشر گفت که تعداد بازداشتی ها ممکن است به دو هزار نفر برسد.

مطالب مرتبط