به روز شده:  22:26 گرينويچ - چهارشنبه 24 ژوئن 2009 - 03 تیر 1388

واشنگتن تایمز: اوباما به خامنه ای نامه داده بود

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

روزنامه واشنگتن تایمز در گزارشی از ارسال نامه ای از سوی دولت باراک اوباما به آیت الله خامنه ای رهبر ایران خبر داده است.

به گزارش این روزنامه این نامه ماه گذشته میلادی و با هدف تلاش برای بهبود روابط دو کشور ارسال شده است.

این روزنامه به نقل از یک ایرانی مطلع که نامی از او نبرده، نوشته است نامه دولت ایالات متحده در فاصله زمانی چهارم تا دهم مه، بیشتر از یک ماه قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران، ارسال شده و حاوی پیشنهادهایی برای همکاری های دوجانبه و منطقه ای و گفتگو درباره برنامه اتمی این کشور بوده است.

کاخ سفید و وزارت امورخارجه آمریکا در واکنش به انتشار این گزارش از تایید یا تکذیب آن خوددداری کرده اند.

ایان کلی، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا در پاسخ به سوال خبرنگاران گفت: "ما با ایرانی ها از طرق مختلفی ارتباط برقرار می کنیم. در این مورد، وارد جزئیات مکاتبات دیپلماتیک خصوصی نمی شویم."

در این حال، به گفته رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید، دولت آمریکا از زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران با حکومت این کشور ارتباطی برقرار نکرده است.

به گفته آقای گیبز سیاست دولت آمریکا برای برقراری گفتگوی مستقیم با ایران همچنان برقرار است.

به گزارش واشنگتن تایمز، نامه دولت اوباما به وسیله سفارت سوئیس که حافظ منافع آمریکا در ایران است، تحویل وزارت امورخارجه این کشور شده است.

به نوشته این روزنامه، رهبر ایران هفته گذشته در یک سخنرانی به طور مبهمی به وجود چنین نامه ای اشاره کرده بود.

باراک اوباما در زمان مبارزات انتخاباتی در سال گذشته و سپس پس از آغاز ریاست جمهوری در چندین مورد به این موضوع اشاره کرده بود که محمود احمدی نژاد فرد اول ایران نیست و از تمایل به گفتگو با رهبران این کشور صحبت کرده بود.

دولت آقای اوباما تاکنون در چند اقدام برای برگزاری گفتگوی مستقیم با ایران تلاش کرده است ولی در روز سه شنبه در واکنش به سرکوب معترضان به نتیجه انتخابات ایران، این خشونت ها را به شدت محکوم کرد و به دولت ایران درباره عواقب آن هشدار داد.

البته آقای اوباما در سخنان خود به طور مشخص از این عواقب نام نبرد ولی در اولین اقدام اعتراضی، کاخ سفید از لغو دعوت از دیپلمات های ایرانی برای شرکت در مراسم جشن سالگرد استقلال آمریکا که چهارم ژوئیه در سفارتخانه های این کشور برگزار می شود، خبر داد.

وزارت امور خارجه آمریکا امسال برای نخستین بار در سی سال گذشته به سفارتخانه های این کشور اجازه داد نمایندگان سیاسی ایران را به این مراسم دعوت کنند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.