به روز شده:  17:19 گرينويچ - پنج شنبه 25 ژوئن 2009 - 04 تیر 1388

ابهام در مورد حمله به ساختمانی در میدان هفت تیر

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در حالی که میرحسین موسوی حمله نیروهای امنیتی به ساختمان روزنامه "کلمه سبز" را "قانون شکنی" خوانده و به آن اعتراض کرده، پلیس امنیت تهران از کشف "مرکز فرماندهی جنگ روانی" خبر داده است.

آقای موسوی در بیانیه شماره ۷ خود که روز پنجشنبه ۴ تیر منتشر شد، هجوم مأموران امنیتی به دفتر روزنامه کلمه سبز و بازداشت کارکنان آن را در شبانگاه دوشنبه اول تیر ماه "غیر قابل درک" خواند.

او هشدار داده که با این اقدام، رابطه او با جامعه از پیش محدودتر شده است و "خبرسازی یک سویه رسانه ملی و رسانه های دولتی" جامعه را به سمت دریافت اطلاعات از رسانه های خارجی سوق خواهد داد.

همزمان پلیس اطلاعات و امنیت تهران با صدور اطلاعیه ای از کشف "مرکز فرماندهی جنگ روانی علیه امنیت کشور" در ساختمانی در میدان هفت تیر تهران در دوشنبه شب خبر داده است.

در اطلاعیه پلیس تهران به نام روزنامه کلمه سبز اشاره نشده، اما دفتر این روزنامه هم در میدان هفت تیر قرار دارد و زمان هجوم مأموران به این ساختمان هم دوشنبه شب اعلام شده است.

در اطلاعیه پلیس آمده است که ساختمان مورد اشاره "ستاد انتخاباتی یکی از کاندیداها" بوده است.

پلیس امنیت تهران اعلام کرده که تکثیر "سی دی های جعلی" و "نامه جعلی منتسب به وزارت کشور در مورد انتخابات" در این ساختمان انجام می شده است.

اطلاعیه پلیس می افزاید: "در این ساختمان اسناد و مدارک ارتباط با رسانه های معاند و دخالت بیگانگان و طراحی توطئه های اخیر کشف گردید که با توجه به اسناد و مدارک مکشوفه، مکان یاد شده در واقع به مرکز فرماندهی جنگ روانی علیه کشور تبدیل شده بود".

این در حالی است که پیش تر علیرضا حسینی بهشتی، یکی از مسئولان روزنامه کلمه سبز در گزارشی در سایت اینترنتی کلمه نوشته بود: "بعد از ظهر روز دوشنبه اول تیر ۸۸ بخشی از کارکنان روزنامه کلمه سبز برای دریافت دستمزد و نیز برنامه ریزی برای راه اندازی مجدد، در دفتر روزنامه واقع در میدان هفت تیر حضور یافتند که عده ای از افراد با لباس شخصی به نگهبانی دستور باز کردن درهای ساختمان را می دهند".

به نوشته آقای حسینی بهشتی، مراجعه کنندگان که خود را مأمور پلیس امنیت معرفی کرده اند از ارائه حکم ورود و بازرسی امتناع کرده اند و با شکستن حفاظ در ورودی، وارد ساختمان شده اند و با "حبس کارکنان در اتاق های کارشان" به بازرسی ساختمان مشغول شده اند.

آقای حسینی بهشتی نوشته که سرگروه مأموران به او گفته است که عده ای از بالای ساختمان مشغول عکس گرفتن از نیروهای امنیتی مستقر شده در میدان هفت تیر و جمعیت معترض بوده اند.

او نوشته است: "متوجه شدم که به علت وجود تصاویر آقای موسوی بر روی تابلوهای اعلانات که از روزهای قبل از تعطیلی روزنامه باقیمانده بود، [مأموران] دارای این تصور بودند که گویی مکان مذکور ستاد مخفی هدایت تظاهرات خیابانی است و افراد حاضر در آن هم از اعضای فعال آن ستاد هستند".

اما اطلاعیه پلیس امنیت می گوید که "توطئه گران در این ساختمان" بازداشت شده اند و تحت بازجویی هستند و بر مبنای اسناد به دست آمده در این ساختمان دو مرکز مشابه دیگر هم شناسایی شده است.

این در حالی است که سایت کلمه حمله به ساختمان روزنامه کلمه سبز و اعلام آن به عنوان "کشف یکی از ستادهای بحران ساز" را بخشی از "پروژه دیگر سازی منتقدان" دانسته است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.