گروه 8 در پی اتخاذ موضعی واحد در قبال ایران

وزیران امور خارجه هشت کشور بزرگ صنعتی جهان (گروه هشت) برای دستیابی به موضعی واحد در برابر بحران انتخاباتی ایران تلاش می کنند.

کشورهای عضو گروه هشت عبارتند از: آمریکا، کانادا، بریتانیا، آلمان، فرانسه، ایتالیا، روسیه و ژاپن.

نشست سه روزه وزیران امور خارجه این گروه در شهر تریست ایتالیا برگزار می شود.

انتظار می رود که گروه هشت روز جمعه (26 ژوئن) بیانیه ای در قبال ایران صادر کند.

دولت ایتالیا می خواهد که این گروه بیانیه ای جدی علیه دولت ایران صادر کند.

اکثر کشورهای اروپایی گروه هشت در کنار آمریکا تا کنون با صدور بیانیه هایی دولت ایران را به اتهام برخورد خشونت بار با معترضان به نتیجه انتخابات این کشور محکوم کرده اند.

اما سرگئی لاورف، وزیر امور خارجه روسیه هشدار داده است که انزوای بیشتر ایران اشتباه است. وزیر امور خارجه روسیه بر سیاست تعامل و مذاکره با ایران تاکید دارد.

گزارش ها از محل برگزاری نشست گروه هشت حاکی از ادامه گفتگوهای فشرده اعضای این گروه برای دستیابی به موضعی واحد در مقابل بحران انتخاباتی ایران است.

وزیر امور خارجه روسیه پس از دیدار با فرانکو فراتینی همتای ایتالیایی خود گفت که طرفین توافق کرده اند که در بیانیه گروه هشت در قبال ایران از واژگانی استفاده کنند که به آن ها اجازه دهد به سمت حل و فصل مناقشه اتمی ایران حرکت کنند.

سرگئی لاورف گفته است از شرکت کنندگان، کسی آماده محکوم کردن پروسه انتخاباتی ایران نیست چرا که به گفته وی این پروسه "تمرین دموکراسی" است.

اما فرانکو فراتینی، وزیر امور خارجه ایتالیا پیشتر هشدار داده بود که ایران به نقطه عطفی رسیده است و دولت این کشور باید بین باز نگاه داشتن یا مسدود کردن باب گفتگوها با جامعه بین المللی یکی را انتخاب کند.

وی گفت: "دستی که آمریکا به سمت ایران دراز کرده و ما هم از آن حمایت کرده ایم، نمی تواند آغشته به خون بازگردد."

برنارد کوشنر، وزیر امور خارجه فرانسه، هم مانند همتای ایتالیایی خود خواهان صدور بیانیه محکم گروه هشت علیه دولت ایران بوده است، هرچند معلوم نیست همه اعضای گروه هشت به ویژه ایتالیا از این موضع حمایت کنند.

وزیران امور خارجه گروه هشت در نشست تریست ایتالیا موضوع هایی از جمله امنیت جهانی، موضوع عدم گسترش تسلیحات هسته ای در دنیا و نیز مبارزه با پدیده دزدی دریایی را بررسی خواهند کرد.

یکی از موضوع های مهم مورد بحث در نشست گروه هشت، اوضاع افغانستان و تلاش برای کمک به برقراری ثبات در این کشور است.

ایران به عنوان همسایه افغانستان به این نشست گروه هشت دعوت شده بود، اما ایتالیا میزبان گروه هشت می گوید پس از آنکه ایران در موعد مقرر به دعوتنامه این گروه پاسخ نداد، ایتالیا دعوتنامه خود را پس گرفت.

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران، اعلام کرده است که برنامه ای برای سفر به ایتالیا و شرکت در اجلاس گروه هشت ندارد.

مطالب مرتبط