واکنش آمریکا به سخنان محمود احمدی نژاد

Image caption کاخ سفید بر عدم دخالت در سیاست داخلی ایران تاکید دارد

کاخ سفید آمریکا با رد سخنان اخیر محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، او را متهم کرده است که می خواهد آمریکا را موضوع بحران سیاسی این کشور بکند.

رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید، روز پنج شنبه (25 ژوئن) گفت در ایران گروهی هستند که می خواهند بحران جاری بحثی بین ایرانی ها نباشد بلکه غرب و آمریکا موضوع آن باشند.

او گفت:"من نام محمود احمدی نژاد را به لیست افرادی که می خواهند آمریکا را به موضوعی در بحران جاری ایران تبدیل کنند، اضافه می کنم."

محمود احمدی نژاد روز پنج شنبه (25 ژوئن) از رئیس جمهوری آمریکا خواست که از برخی کشورهای اروپایی برای موضع گیری در قبال ایران پیروی نکند.

کاخ سفید بر احترام به حاکمیت جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد، اما رئیس جمهوری آمریکا پیشتر گفته بود آمریکا و جامعه جهانی از خشونت به کار گرفته شده برای سرکوب معترضان در ایران "وحشت زده و منزجر" شده است.

او همچنین "ارعاب، ضرب و شتم و بازداشت های چند روز گذشته" در ایران را محکوم کرده است.

رئیس جمهوری ایران در واکنش به این اظهارت، گفت که "آقای اوباما اشتباه کرد که این حرف ها را بیان کرد."

او همچنین تاکید کرد که از دولت بریتانیا و برخی کشورهای اروپایی که "یک مشت عقب افتاده سیاسی هستند که در اداره کشور و مردم خود هم مانده اند" انتظار چنین سخنانی را داشته است اما نه از رئیس جمهوری آمریکا.

سخنان احمدی نژاد

رئیس جمهوری ایران در سخنانی در مراسم افتتاح یک طرح پتروشیمی، انتقاد کشورهای اروپایی از نحوه رسیدگی به اعتراضات به نتیجه انتخابات اخیر ایران و برخورد خشونت آمیز ماموران دولتی با معترضان را رد کرد و گفت که "به آمریکا و برخی کشورهای اروپایی توصیه و نصیحت می کنم رفتار خود را اصلاح کنند."

در پی انتشار نتایج انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری و برگزاری تظاهرات اعتراضی نسبت به آنچه که تقلب در این انتخابات خوانده شده، شماری از کشورهای جهان و سازمان های بین المللی، از جمله سازمان ملل، برخورد خشونت آمیز با گردهمایی های مسالمت آمیز مردم ایران را مورد انتقاد قرار دادند.

رهبران آلمان، فرانسه، ایتالیا، بریتانیا و کشور دیگر عضو اتحادیه اروپا از جمله منتقدین نحوه برخورد نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی با معترضان به نتیجه انتخابات بوده اند و از دولت خواسته اند به آرای مردم احترام بگذارند.

پس از اعلام نتایج بحث برانگیز انتخابات ریاست جمهوری ایران، باراک اوباما گفت که حل و فصل اختلاف نظر در مورد سلامت این انتخابات به مردم ایران بستگی دارد و افزود که برای دولت ایران، باید کسب مشروعیت از نظر مردم این کشور اهمیت داشته باشد.

در عین حال، آقای اوباما در سخنانی که بعدا ایراد کرد از خشونت ماموران دولتی علیه تظاهرکنندگان ایرانی و به خصوص کشته شدن شماری از معترضان ابراز تاثر کرد و آن را بی عدالتی خواند.

محمود احمدی نژاد خطاب به رئیس جمهوری آمریکا گفت "کشوری که دم از تغییر و تعامل می زند چرا وارد این میدان انحرافی و این دام شد" و هشدار داد که در صورتی که باراک اوباما از ایران انتقاد کند مردم او را فردی مانند جورج بوش تلقی خواهند کرد.

آقای احمدی نژاد با اشاره به شعار انتخاباتی باراک اوباما در مورد تغییر در سیاست های آمریکا و از جمله تمایل به گفتگوی مستقیم با ایران، گفت که "ملت ایران با بزرگواری و کرامت از پیشنهاد آمریکا برای گفتگو استقبال کرده است."

رئیس جمهوری آمریکا هدف از این مذاکرات را دستیابی به توافق بر سر برنامه های هسته ای جمهوری اسلامی و حمایت آن از گروه های مخالف صلح خاورمیانه اعلام کرده است.

مطالب مرتبط