اوباما برخورد 'خشن' دولت ایران با معترضین را محکوم کرد

باراک اوباما
Image caption اوباما مردم معترض در ایران را فوق العاده شجاع و رفتار دولت ایران با آن ها را وحشیانه خواند

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، ضمن محکوم کردن خشونت ها علیه معترضین به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ایران، گفته است که تحولات ایران بر گفتگوی مستقیم آمریکا با ایران تاثیر خواهد گذاشت، اما گفتگوهای چندجانبه با دولت ایران در مورد برنامه اتمی این کشور ادامه خواهد یافت.

باراک اوباما روز جمعه (26 ژوئن) با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، کنفرانس خبری مشترکی در کاخ سفید برگزار کرد.

رئیس جمهوری آمریکا در این نشست خبری گفت که آمریکا و آلمان در محکوم کردن خشونت های اخیر در ایران موضعی واحد دارند.

باراک اوباما گفت که رهبران ایران نمی توانند برخورد خشن با مردم معترض را پنهان کنند. او همچنین "شجاعت فوق العاده" معترضین در ایران را ستود.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفت: "علیرغم تلاش دولت ایران برای جلوگیری دنیا از مشاهده خشونت ها، ما آن را می بینیم و محکوم می کنیم."

دولت ایران در روزهای اخیر این انتقادها را رد کرده است و چنین اظهاراتی را دخالت در امور داخلی خود دانسته است.

محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران پیشتر انتقادهای دیگر باراک اوباما از برخورد خشن با معترضین را اشتباه خوانده و گفته بود که انتظار نداشت باراک اوباما چنین صحبت هایی بکند.

Image caption احمدی نژاد گفته بود انتظار نداشت اوباما مانند برخی از دولت های اروپایی ایران را محکوم کند

او گفته است: "کشوری که دم از تغییر و تعامل می زند چرا وارد این میدان انحرافی و این دام شد،" و هشدار داده بود که در صورتی که باراک اوباما از ایران انتقاد کند مردم او را فردی مانند جورج بوش تلقی خواهند کرد.

رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه تاکید کرد که این انتقاد محمود احمدی نژاد را جدی نمی گیرد. او همچنین تاکید کرد که آمریکا در امور داخلی ایران دخالتی نکرده است.

او به رئیس جمهوری ایران پیشنهاد کرد که بجای انتقاد از آمریکا به خانواده های افرادی که در جریان درگیری های اخیر مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند، کشته شده اند یا دستگیر شده اند، توجه کند و به آن ها پاسخگو باشد.

باراک اوباما همچنین درباره میرحسین موسوی، نامزد انتخاباتی معترض، گفت که دیدگاه این کاندیدا درباره جامعه ای آزاد، برای بسیاری در ایران الهام بخش بوده است.

رئیس جمهوری آمریکا در عین حال گفت تردیدی ندارد که حوادث اخیر ایران بر سیاست گفتگوی مستقیم آمریکا با ایران تاثیر خواهد گذاشت.

او جزئیاتی در این خصوص ارائه نکرد.

باراک اوباما در عین حال گفت که گفتگوهای غرب با ایران در چهارچوب چندجانبه گروه پنج به علاوه یک ادامه خواهد یافت.

گروه پنج به علاوه یک، شامل کشورهای پنج عضو دائم شورای امنیت و آلمان، هم اکنون در تلاش است دور تازه ای از مذاکرات اتمی با ایران را آغاز کند.

باراک اوباما پیشتر گفته بود که آمریکا برخلاف گذشته به طور فعال و مستقیم در هرگونه مذاکره چند جانبه با ایران شرکت خواهد کرد.

مطالب مرتبط