احیای تلاش ها برای تحریم صادرات بنزین به ایران

ساختمان کنگره
Image caption کنگره پیش از کاخ سفید دولت ایران را به اتهام خشونت علیه مردم معترض محکوم کرد

بحران انتخاباتی ایران تلاش برخی از اعضای کنگره آمریکا را برای تحریم واردات بنزین ایران احیا کرده است.

کمیته بودجه مجلس نمایندگان کنگره هنگام تصویب طرح بودجه سالانه وزارت امور خارجه آمریکا، یک ماده الحاقی به این طرح ضمیمه کرده است که اعطای وام و اعتبار به شرکت های خارجی تامین کننده بنزین ایران را منع می کند.

بر اساس برخی از برآوردها، ایران حدود 40 درصد از بنزین مورد نیاز خود را از خارج وارد می کند.

به گفته مارک کرک، عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا، یکی از صادرکنندگان اصلی بنزین به ایران یعنی شرکت هندی ریلاینس، هدف اصلی این الحاقیه است.

بخش اعظم بنزین وارداتی ایران توسط شرکت ریلاینس، شرکت فرانسوی توتال، شرکت های سوییسی ویتول و گلنکور و شرکت بریتانیایی بریتیش پترولیوم تامین می شود.

شرکت بیمه لویدز لندن بیمه کننده بیشتر محموله های بنزین صادراتی به ایران است.

مارک کرک که الحاقیه یادشده را تهیه کرده است می گوید، "بانک صادرات و واردات آمریکا" در سال های گذشته وام هایی را به ارزش تقریبی 900 میلیون دلار در اختیار شرکت ریلاینس قرار داده است.

به گفته این سیاستمدار جمهوریخواه، در حالی که دانشجویان در خیابان های ایران کشته می شوند، پول مالیات دهندگان آمریکایی نباید صرف تقویت اقتصاد ایران شود.

Image caption شرکت هندی ریلاینس یکی از تامین کنندهای بنزین ایران است

او درصدد جلوگیری از تکرار اعطای وام های مشابه ای به شرکت ریلاینس در سال مالی 2010 که در ماه اکتبر امسال آغاز خواهد شد، است.

اما برخی از اعضای دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا مانند جیمز موران، نمانیده ایالت ویرجینیا، با اعمال محدودیت های مالی علیه تامین کنندگان بنزین ایران مخالفند و این اقدام را نوعی دخالت در امور داخلی ایران دانسته اند.

مجلس نمایندگان آمریکا به زودی طرح بودجه سالانه وزارت امور خارجه آمریکا که شامل الحاقیه وضع محدودیت ها علیه شرکت های تامین کننده بنزین ایران است را بررسی خواهد کرد و احتمال رد این الحاقیه هنوز وجود دارد.

مقام های دولت ایران بارها تاکید کرده اند که برای مقابله با هرگونه تحریم بنزین وارداتی به این کشور آماده اند و چنین تحریمی شکست خواهد خورد.

طرح تحریم بنزین

تلاش اصلی در کنگره آمریکا برای تحریم بنزین وارداتی ایران از ماه آوریل امسال آغاز شد.

مجالس سنا و نمایندگان کنگره در اواخر ماه آوریل طرح تحریم واردات مواد نفتی پالایش شده از جمله بنزین و گازوئیل ایران را تدوین کردند. این طرح به اختصار "ایرپسا" نام دارد.

Image caption هیلاری کلینتون در گذشته درباره وضع تحریم های فلج کننده علیه ایران صحبت کرده است

در صورت تصویب و اجرای این طرح، شرکت های تامین کننده نفت و گازوئیل ایران دسترسی به بازار آمریکا را از دست خواهند داد، مگر آن که ارتباط خود با ایران را قطع کنند.

طرح "ایرپسا" بنابر تصمیم مقام های ارشد حزب دموکرات که کنترل کنگره را در دست دارند، در عمل وارد پروسه قانونگذاری نشده است.

هاورد برمان، رئیس دموکرات کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان، در آن زمان تاکید کرده بود که به دلیل حمایت از استراتژی کاخ سفید برای مذاکره مستقیم با ایران، قصد ندارد آن طرح را در "آینده نزدیک" به تصویب برساند.

ولی در پی برخوردهای خشونت بار دولت ایران با مردم معترض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری، به نظر می رسد که دولت آمریکا در استراتژی مذاکره مستقیم با ایران تجدید نظر کند.

موضع اوباما

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، روز جمعه (26 ژوئن) اعلام کرد که برخورد به گفته او خشن دولت ایران با مردم معترض بر تلاش او برای گفتگوی مستقیم با ایران تاثیر خواهد گذاشت.

او جزئیاتی در این خصوص ارائه نکرد.

بسیاری از چهره های محافظه کار در واشنگتن واکنش های اولیه آقای اوباما به ناآرامی ها در ایران را ضعیف دانسته اند و از آن انتقاد کرده اند.

Image caption اوباما می گوید مذاکرات چندجانبه با ایران ادامه خواهد یافت

سه سناتور آمریکایی از جمله سناتور جمهوریخواه جان مک کین، هم اکنون درصدد تدوین طرحی برای آن چه آن ها مبارزه با سانسور خبری و افزایش دسترسی ایرانی ها به اطلاعات خوانده اند، هستند.

سناتور مک کین نتیجه انتخابات ایران را غیرمشروع خوانده و خواهان ابطال آن است، موضع تندی که هنوز باراک اوباما آن را بیان نکرده است.

با این همه، فشار بر رئیس جمهوری آمریکا برای تجدید نظر اساسی در سیاستش در قبال ایران نه فقط از سوی جناح محافظه کار بلکه از سوی برخی محافل لیبرال در حال افزایش است.

سردبیران روزنامه واشنگتن پست که تمایلات لیبرال دارد، روز شنبه (27 ژوئن) با انتشار مقاله ای برای اولین بار موضوع "تغییر رژیم" در ایران را مطرح کرده اند و این گزینه را "واقع گرایانه" خوانده اند.

این موضوع جنجالی پیشتر توسط محافل محافظه کار به ویژه نومحافظه کاران در واشنگتن مطرح می شد.

به نوشته سردبیران واشنگتن پست: "تنها راه ممکن به سمت پایان خطر ایران آن چیزیست که مردم معترض خواسته اند: تغییر رژیم."

ناظران بعید می دانند که تمام معترضین به نتیجه انتخابات ایران خواهان تغییر حکومت ایران باشند. از سوی دیگر، دولت باراک اوباما تاکنون بر رویکرد دیپلماتیک در برابر دولت ایران تاکید داشته، اما صراحتا گزینه نظامی را هم رد نکرده است.

به گفته باراک اوباما، مذاکرات بین المللی با دولت ایران در چهارچوب گروه "پنج به علاوه یک" ادامه خواهد یافت. دولت آقای اوباما پیشتر هشدار داده بود که در صورت شکست مذاکرات اتمی، ایران با تحریم های فلج کننده روبرو خواهد شد.

دولت ایران تاکید دارد که فشارهای آمریکا و تحریم های بین المللی بر سیاست اتمی این کشور اثری ندارد.

مطالب مرتبط