بررسی روزنامه های صبح تهران؛ یکشنبه ۷ تیر

تیترهای اول

آفتاب یزد از بیانیه مجمع تشخیص مصلحت نظام "رسیدگی خداپسندانه به شکایات معترضان" را تیتر اول خود قرار داده، رسالت با تیتر "بهترین راه برای حل اختلافات تمكین در برابر قانون است" همین بیانیه را منعکس کرده و روزنامه جمهوری اسلامی در صدر اخبار خود از "توصیه های مجمع تشخیص مصلحت نظام به شورای نگهبان برای رسیدگی به شکایات انتخاباتی" خبر داده است.

روزنامه خبر "نامزدهای معترض همکاری نکردند" برای عنوان اصلی خود برگزیده، ابتکار از " واکنش به تشکیل هیات ویژه بررسی انتخابات" نوشته و ابرار از "نامه تعدادی از خانواده های قربانیان هفت تیر به رهبر جمهوری اسلامی" خبر داده است.

ایران از "پاسخ قاطع و پشیمان‌كننده مردم به بیگانگان" خبر داده است اما حیات نو از"شروط نامزدها برای هیات ویژه شورای نگهبان" نوشته، مردم سالاری "دیدگاه صاحب نظران را درباره حیطه اختیارات هیات ویژه" با اهمیت دیده است.

حزب الله با اشاره به اعترافات تلویزیونی دستگیر شدگان از " تشریح ابعاد مختلف اغتشاشات اخیر" نوشته، جوان همین خبر را با تیتر "افشاگری عضو ستاد میرحسین" منعکس کرده، کیهان تیتر بزرگ خود را به این جمله داده "القای تقلب و ایجاد آشوب از قبل برنامه ریزی شده بود".

"سایه روشن های دستگاه قضا بعد از ده سال" عنوان اصلی جام جم است و "دولت پاسخگوی دستگیری ها نیست" از زبان وزیر دادگستری تیتر صدای عدالت.

"ضوابط جدید برای ساخت‌وساز" عنوان بزرگ دنیای اقتصاد است و "تاثیر منفی قطع پیامک بر سهام مخابرات" تیتر اول سرمایه.

گزیده مقالات

نقش علما

اعتماد در گزارشی مراجع تقلید به تدریج سکوت خود را می شکنند و رسماً در حال ورود به مناقشه انتخابات ریاست جمهوری دهم هستند. به جز دیدارهای علمای قم با مسوولان دست اندرکار انتخابات، بیوت مراجع نیز محل نشست ها و رایزنی های پشت پرده برای حل مشکلات پیش آمده در پی انتخابات ۲۲ خردادماه شده اند. این روزنامه با توجه به بیانیه های اخیر علمای قم و تاکید تمامی آنها بر حل منطقی و به دور از هرگونه خشونت ورزی احتمال داده دیدارهای این چند روزه برای یافتن راهکاری عملی به منظور پایان دادن به غائله اخیر باشد چرا که مراجع تقلید و روحانیون بلندمرتبه قم در دو هفته گذشته از اتفاقاتی که در این انتخابات رخ داد ابراز نارضایتی و بر حل و فصل قضایا به صورت منطقی و مسالمت آمیز تاکید کردند.

نامه خیانت

مدیر روزنامه کیهان در سرمقاله این روزنامه بعد از مجرم دانستن رقیبان انتخاباتی احمدی نژاد پیشنهاد کرده که آن ها به دادگاه کشیده شوند و نوشته هیچكس نباید و حق ندارد از این پی گیری ناخرسند باشد.

حسین شریعتمداری در این مقاله بدون نام بردن از دو مرجع تقلید که در روزهای اخیر از حل بحران فعلی نام برده بودند، نوشته تبدیل توطئه شكست خورده اخیر به «آتش زیرخاكستر» و «دمل چركین نیشتر نخورده»! برای آتش افروزی و فتنه انگیزی در آینده و شرایط حساس بعدی است به همین دلیل دست اندركاران و طراحان این ترفند تاكنون با برخی از شخصیت های دینی و سیاسی تماس گرفته و به آنها پیشنهاد امضای نامه و درخواست از موسوی برای انصراف! را ارائه كرده اند كه خوشبختانه حیله آنان با درایت و هوشیاری شخصیت های دینی و سیاسی مورد اشاره ناكام مانده است.

در ادامه این مقاله به شخصیت های دینی و سیاسی هشدار داده که امضای نامه مورد اشاره چه بخواهند و چه نخواهند، خیانت آشكار به اسلام و انقلاب، نادیده گرفتن خون های به ناحق ریخته در آشوب های اخیر و همراهی با دشمنان تابلودار اسلام و فرصت دادن به غائله آفرینان برای آشوب های بعدی تلقی خواهد شد.

ضرورت آشتی

شهریار ایزدپناه در یادداشت روز حیات نو با عنوان "در ضرورت آشتى ملى و اقناع مردم" نوشته آنچه که این روزها، کشور به شدت به آن نیاز دارد آرامش و دور شدن از هیجان و تنش است . اساسا در فضایى آکنده از هیجان طرفین مناقشه فرصت و امکانى براى شنیدن نظرات و احتمالا استدلالات طرف مقابل و یا اندیشه کردن به منافع حیاتى و ملى نخواهند داشت. و همین جاست که اهمیت سخنان برخى شخصیت‌هاى سیاسى و مذهبى که بر لزوم رسیدن به آشتى ملى و یافتن پاسخ براى پرسش‌هایى که در اذهان برخى از آحاد جامعه مطرح است تکیه دارند، پیدا مى‌شود. به نوشته سرمقاله این روزنامه نکته مهم آن است که دادن پاسخ مناسب و اقناع شهروندانى که دچار ابهام و یا سوال درخصوص روند برگزارى انتخابات و یا شمارش آرا هستند؛ جدا از آنکه اشکالى که این شهروندان به وزارت کشور و برگزارکنندگان آن دارند صحیح باشد یا نباشد؛ امرى حیاتى است. در مباحث روان‌شناسى اجتماعى گفته مى‌شود که احساسى که مردم یک جامعه از واقعیات بیرونى دارند بسیار مهم‌تر و تعیین‌کننده‌تر از واقعیاتى است که در عالم واقع جریان دارد.

اعترافات تلویزیونی

سرمایه به نقل از یک سایت وابسته به اصولگرایان نوشته ظاهرا قرار نیست صدا و سیما از اقدام‌های خویش در نمایش اقرارهای تلویزیونی دست بردارد. هفته گذشته اقرارهای تلویزیونی چند نفر از کسانی که از طرف صدا و سیما به عنوان "اغتشاش‌گر" معرفی شدند در رسانه به اصطلاح ملی پخش گردید. این در حالی بود که با توجه به زمان دستگیری این افراد و زمان پخش اقرارهای تلویزیونی به هیچ عنوان امکان رسیدگی قانونی به اتهام‌های افراد مزبور و صدور حکم قطعی درباره آنها وجود نداشته است.

صدای عدالت نیز مقاله جواد کارگزاری را در صدر مقالات خود گذاشته که در آن پرسیده شده روشن نیست صدا و سیمای - به قول یکی از دوستان میلی و نه ملی - بر اساس چه مجوز قانونی اقدام به پخش اعترافات زندانیان می کند.

به نوشته این نویسنده هیچ کس نمی‌پذیرد که یک فرد تحت بازداشت با میل و خواست خویش اقدام به بیان سخنانی علیه خود نماید که بعدتر به عنوان دلیل اثبات اتهام وی مورد استناد قرار بگیرد چه برسد به این که اندک رضایتی برای پخش تصویر خود در تلویزیون داشته باشد!

حزب الله هم در سرمقاله خود بر اساس اعترافات پخش شده زندانیان نوشته یک سال پیش از انتخابات شروع به برنامه ریزی و اقداماتی را طراحی کردند و به بیگانگان نیز سیگنال‌هایی ارسال داشتند. آنان از همان زمان اقدام به نزدیکی به افراد خاص و نفوذ در میان آنها كردند تا به اهداف پلید خود برسند و از ابتدا با زمینه سازی و طرح مباحث شبهه‌انگیز نسبت به انتخابات را در دستور کار خود قرار دادند و از جمله تصمیماتی که از قبل اتخاذ كرده بودند موضوع تصمیم به ابطال انتخابات در صورت عدم پیروزی .

به نوشته این روزنامه ، علاوه بر اینکه موضوع ابطال انتخابات از ماه های قبل نیز به ویژه توسط یکی از گروه های غیرقانونی مطرح شد. این مقام اطلاعاتی تصریح کرد: سازمان اردوکشی به خیابان‌ها با پوشش «سازمان رأی» با کارکرد دو وجهی قبل از انتخابات به وجود آمد و برای آمادگی روحی آنان کارهای ویژه‌ای صورت گرفته بود، حتی آن ستاد انتخاباتی از شب قبل از انتخابات، تبدیل به ستاد عملیاتی در جهت هدایت سازمان اردوکشی به خیابان‌ها شده بودند.

ویژگیهای نادیده مانده

فرهاد دادجو در سرمقاله ابتکار نوشته مروری بر شعارهای انتخاباتی دو قطب انتخابات ۲۲ خرداد نشان می دهد مشاوران رئیس جمهور منتخب شناخت واقعی تری از ویژگیها و مطلوب های رای دهندگان میانی داشتند. حتی رفتارهای بعضا خلاف اخلاق و مصلحتی که از این گروه سرزد به دلیل رفتارهای جذاب ایشان طی ۴ سال گذشته برای رای دهندگان میانی و حضور ملموس ایشان در تمام نقاط ایران، نتوانست صف آرایی شعارها را به صف آرایی رفتارها تبدیل کند.

به نوشته این مقاله اگر انتخابات ۳ تیر ۱۳۸۴ به دلیل دو قطبی در مقابل رئیس دولت سازندگی، شکست این گروه های مرجع تلقی نمی شد، انتخابات اخیر را می توان نشانه ای از ضعف طبقه متوسط مدرن و قدرت عامه در ایران امروز دانست.برای جامعه شناسانی که آشنایی عمیق و دقیقی با ویژگی رای دهندگان میانی ایرانی داشتند، نتیجه انتخابات چندان موجب شگفتی نبود.

در ادامه سرمقاله ابتکار آمده مشاوران واپسین نخست وزیر جمهوری اسلامی، به این نکته مهم توجه کافی نداشتند که "برخی رفتارهای غلط دیپلماتیک"، "انحلال سازمان برنامه"، "گشت ارشاد"، "انحلال شورای پول و اعتبار" و "ارائه آمارهای غلط" دغدغه ذهنی و خواست درصد اندکی از رای دهندگان میانی بود. در مقابل جذابیت شعارهایی چون پروژه های استانی، مبارزه با مافیای قدرت ، سهام عدالت، توزیع منابع بانکی و اشتغال و مجازات غارتگران بیت المال موجب شده بود، ذی نفعان این رویکرد بیشتر از رویکرد رقیب باشند.

نگاه غیرمتعصبانه و گشاینده به پیشنهادات مطرح شده همچون رسیدگی در مجمع تشخیص مصلحت نظام (که مطابق قانون اساسی مرجعی واسط با مصوبات الزام آور می باشد) یا تشکیل کمیته ای مستقل و دربرگیرنده همه طرف ها می تواند انسداد فعلی را برطرف کند و با جلب رضایت مردم، ابعاد تابناک مردم سالاری دینی کشورمان را بیش از پیش نمایان سازد. ضمن آنکه در این صورت همگان تابع قانون خواهند بود و حتی درصورت نرسیدن به خواسته خود، توجیهی برای تداوم انتقادات وجود نخواهد داشت و از همه مهمتر، دولت آینده با پشتوانه محکمتر و قوی تری به برنامه های کاری خود در جهت توسعه و آبادانی کشور خواهد پرداخت. به هر روی آنچه اولویت و ضرورت غیرقابل اجتناب کنونی را تشکیل می دهد، مدیریت هوشمندانه و سرافرازانه این تجربه جدید است و بازگرداندن شرایط عادی به کشور و آزادی بازداشت شدگان اخیر از ارکان اساسی این مدیریت است. از بزرگان کشور نیز توقع این است که در این شرایط نه خودشان بر طبل اختلافات بکوبند و نه اجازه بدهند تا دیگران مواضع دشوارساز کنونی را ادامه دهند و جایگاه میانجی گرایانه و مصالحه آمیز خود را پررنگ تر نمایند.

مطالب مرتبط