کروبی: دلایل برای ابطال انتخابات کافی است

کروبی
Image caption کروبی: هرگز شمارش ده درصد صندوق ها مشکلی را حل نمی کند

در پی تشکیل هیات ویژه بررسی انتخابات، مهدی کروبی با ارسال نامه ای به شورای نگهبان اعلام کرده در صورتی که هیاتی مستقل تشکیل شود برای این هیات نماینده معرفی خواهد کرد.

آقای کروبی در نامه اش صلاحیت حضور برخی اعضای هیات ویژه بررسی انتخابات را که از سوی شورای نگهبان تعیین شده اند، زیر سئوال برده و نوشته:"برخی از آقایان هیات، پیش از این مواضع شدید و جانبدارانه ای داشته اند و طبعا از هم اکنون موضع مستقل آنان و نقشی که در این هیات ایفا خواهند کرد، روشن است."

پیشنهاد آقای کروبی این است که "موضوع به حکمیتی مستقل و مرضی الطرفین و با عضویت افراد معتدل تر واگذار شود."

این نامزد انتخابات بر نظرش مبنی بر ابطال انتخابات تاکید کرده و با اشاره به "تخلفات پیش از انتخابات، تخلفات روز انتخابات و تخلفات در نحوه اعلان نتایج" اعلام کرده که "هر یک از آنها به تنهایی برای ابطال انتخابات کافی است."

یکی دیگر از دلایلی که آقای کروبی برای ابطال انتخابات مطرح کرده "بررسی صلاحیت فردی و انطباق آن اصل 115 قانون اساسی" است. بر اساس این اصل قانون اساسی "رییس جمهور باید از میان رجال مذهبی و سیاسی که واجد شرایط زیر باشند انتخاب گردد: ایرانی ‏الاصل، تابع ایران، مدیر و مدبر، دارای حسن سابقه و امانت و تقوی، موُمن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور."

شورای نگهبان روز جمعه پنجم تیر اعلام کرد برای جلب اعتماد نامزدهای معترض انتخابات ریاست جمهوری، "هیأتی ویژه" را برای بررسی روند انتخابات و بازشماری ده درصد آرا تشکیل داده است و نامزدهای معترض برای این هیات یک نفر نماینده معرفی کنند.

آقای کروبی می گوید که "هرگز شمارش ده درصد صندوق ها مشکلی را حل نمی کند، مخصوصا این که معلوم نیست در این دو هفته چه تغییراتی درون صندوق ها برای توجیه آرا اعلان شده، به عمل آمده است."

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری شرح داده که بعد از اعلام صادق محصولی وزیر کشور برای ارائه اطلاعات صندوق ها به نامزدها، درخواستی به وزارت کشور داده تا این اطلاعات در اختیار وی قرار گیرد اما وزارت کشور از این کار خودداری کرده است.

آقای کروبی بعد از شرح این درخواست و عدم ارائه اطلاعات صندوق ها از سوی وزارت کشور می نویسد: "آیا این بدان مفهوم نیست که مجریان انتخابات در صدد تطبیق دادن محتویات صندوق ها با نتایج آرای اعلام شده بودند. در چنین شرایطی چگونه می توان با بازشماری چند صندوق ابهامات را برطرف نمود."

آقای کروبی تاکید دارد که "مسئله اصلی، اصالت آرا موجود در صندوق هاست که این کا با رسیدگی به اسامی رای دهندگان و تطبیق با سایت سازمان ثبت احوال و نیز رسیدگی کارشناسی به تکراری بودن خط در برگه های رای امکان پذیر است."

بالاتر بودن آرا در بسیاری از تعداد واجدین شرایط و مشارکت بالای 90 درصد به نظر این نامزد انتخابات" موضوع بسیاری شبهه انگیزی است که معرف خیلی از مسال است و قبلا هم شورای نگهبان با همین استدلال در مواردی انتخابات را باطل کرده است"

آقای کروبی می گوید که باید "مطالعات آماری متعدد و علمی که موید تقلبی بودن انتخابات و عدد سازی است" باید از سوی هیات ویژه مستقل مورد بررسی قرار گیرد.

هیات ویژه شورای نگهبان

در هیاتی که شورای نگهبان برای بررسی انتخابات تشکیل داده است علی اکبر ولایتی وزیر خارجه سابق ایران، غلامعلی حدادعادل رئیس پیشین مجلس ، گودرز افتخارجهرمی، قربانعلی دری نجف آبادی دادستان کل کشور و وزیر سابق اطلاعات، محمد حسن ابوترابی فرد نایب رئیس مجلس و محمد حسن رحیمیان نماینده آیت الله خامنه ای در بنیاد شهید در آن عضویت دارند.

قرار است این هیات با حضور نمایندگان معترض گزارشی از روند برگزاری انتخابات تهیه کند و ۱۰ درصد از صندوق ها نیز با حضور همین هیأت بازشماری شود.

پیش از این، محسن رضایی نامزد دیگر انتخابات ریاست جمهوری نیز از تشکیل هیات بررسی انتخابات استقبال کرده ولی گفته است که در صورت حضور نمایندگان نامزدهای دیگر، برای این هیات نماینده می فرستد.

آقای رضایی در نامه ای به احمد جنتی دبیر شورای نگهبان تشکیل هیات ویژه را دیرهنگام توصیف کرده و گفته است: "(تشکیل این هیات) اقدامی پسندیده است که این جانب از آن استقبال کرده و نماینده خود را مشروط به حضور دیگران در آن شرکت می دهم."

آقای رضایی ابراز امیدواری کرده که آقایان کروبی و موسوی "با مشارکت و معرفی نماینده خود به هیات ویژه در جهت ابهامات و شبهات انتخابات و ایفای حقوق ملت، فرصت بوجود آمده را مغتنم شمارند."

واکنش به ترکیب هیات

انتخاب هیات ویژه بررسی انتخابات از سوی شورای نگهبان با واکنش هایی رو به رو شده است و برخی بی طرفی این هیات را زیر سئوال برده اند .

حسین موسوی تبریزی دبیر مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم به خبرگزاری کار ایران گفته است: "برخی افراد معرفی شده برای هیات ویژه، بی طرف نیستند."

به گفته آقای موسوی تبریزی، پیشنهاد مجمع محققین و مدرسین هم این بود که "یک گروه بیطرف عادل باید وارد قضیه شود و امکان دارد که آقای موسوی با پیشنهاد اضافه کردن چند نفر به ترکیب هیات فعلی هم با همکاری با این هیات موافقت کند."

محمد رضا تابش نمایده مجلس و دبیر کل فراکسیون خط امام نیز ترکیب هیات ویژه شورای نگهبان را یک طرفه می داند و می گوید:" کاندیداها بر اساس احساس عمومی غالب بر جامعه مبنی بر بروز تقلب در انتخابات، اعتراض حامیانشان را پیگیری می کنند و به دنبال اقناع افکار عمومی هستند.

اعضای انتخاب شده برای این هیأت عمدتا به جناح اصولگرا گرایش دارند و برخی از آنها در روزهای اخیر در برابر وقایع بعد از انتخابات ریاست جمهوری موضع گرفته اند.

علی اکبر ولایتی، وزیر امور خارجه پیشین ایران و مشاور رهبر این کشور است. او یک روز پیش تر از پیشنهاد آقای موسوی و آقای کروبی برای ابطال انتخابات انتقاد کرده و تلویحا آنها را متهم کرده بود که خلاف تعهدی که در خصوص پایبندی به ولایت فقیه داده اند، عمل می کنند.

غلامعلی حدادعادل، رئیس پیشین مجلس و رئیس فعلی کمیسیون فرهنگی مجلس از حامیان نامزدی محمود احمدی نژاد در انتخابات بود.

گودرز افتخار جهرمی، حقوقدان و استاد دانشگاه و عضو پیشین حقوقدانان شورای نگهبان است.

قربانعلی دری نجف آبادی دادستان کل کشور و وزیر پیشین اطلاعات است. ستاد آقای موسوی هم در پیشنهاد خود برای تشکیل کمیته حقیقت یاب، حضور دادستان کل کشور را پیشنهاد کرده بود.

محمدحسن ابوترابی فرد، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی است. او دو روز پس از انتخابات گفته بود که "سلامت انتخابات برای اهل نظر غیر قابل تردید است".

محمد حسن رحیمیان نماینده آیت الله خامنه ای در بنیاد شهید و امور ایثارگران است. او روز ۳۰ خرداد گفته بود: "افرادی که در انتخابات رأی نیاوردند به جای تمکین به راهکارهای قانونی، راهکارهای دیگری را مطرح کردند که موجب سوءاستفاده دشمنان شد".