به روز شده:  20:40 گرينويچ - 28 ژوئن 2009 - 07 تیر 1388

هشدار اتحادیه اروپا به ایران: کارمندان سفارت بریتانیا را آزاد کنید

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

اتحادیه اروپا خواهان آزادی سریع کارکنان ایرانی سفارت بریتانیا در تهران شده که به اتهام داشتن نقش در ناآرامی های اخیر بازداشت شده اند.

وزرای اتحادیه اروپا در نشست خود در یونان هشدار دادند که "آزار و ارعاب" کارکنان سفارت بریتانیا با پاسخ شدید و جمعی این اتحادیه مواجه خواهد شد.

رسانه های ایرانی امروز گزارش دادند که هشت کارمند ایرانی سفارت بریتانیا که بازداشت شده اند در برپایی "آشوب های اخیر" نقش موثری داشته اند.

دیوید میلیبند وزیر خارجه بریتانیا این اقدام را محکوم کرده و خواستار آزادی فوری این افراد شده است. آقای میلیبند این اتهامات را بی اساس خوانده است.

غلامحسین محسنی اژه ای، وزیر اطلاعات ایران در مصاحبه با رسانه های دولتی گفت "سفارت انگلیس در ایران در جریانات و اغتشاشات اخیر هم از طریق رسانه ها و هم از طریق نیروهای محلی خود نقش مهمی داشته است."

آقای اژه ای از احضار برخی کارمندان محلی سفارت بریتانیا خبر داده و افزوده پس از تحقیقات اولیه، برخی آزاد و برخی هم نگهداری شده اند.

تنش در روابط بریتانیا و ایران

روابط ایران و بریتانیا طی دو هفته اخیر به وخامت گرویده است. پس از انتخابات اخیر در ایران و اعتراض به نتیجه آن از سوی گروهی از مردم، برخی مقام های ایرانی بریتانیا را به دست داشتن در این ناآرامی ها متهم کردند.

انتقاد کشورهای غربی از برخورد خشن دولت ایران با معترضان هم واکنش شدیدی را در پی داشت.

آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران در انتقاد از دولت های خارجی که به برخورد با معترضان انتقاد کرده بودند، دولت بریتانیا را "خبیث" خواند.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران نیز بریتانیا و آمریکا را به دخالت در ناآرامی ها متهم کرد.

صادق محصولی وزیر کشور ایران هم گفته است که "انگلیس، آمریکا و همچنین رژیم غاصب صهیونیستی از عوامل اصلی اغتشاشات اخیر تهران" هستند.

دولت های آمریکا و بریتانیا اتهام دخالت در امور ایران را رد کرده اند.

ایران همچنین دو دیپلمات بریتانیایی را از تهران اخراج کرده که در مقابل دولت بریتانیا نیز دستور اخراج دو دیپلمات ایرانی را صادر کرد.

گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا روز سه شنبه دوم تیر (۲۳ ژوئن) گفت که این اقدام پاسخی به اخراج دو دیپلمات بریتانیایی از ایران است.

آقای براون گفت از اینکه ایران کشورش را در چنین موقعیتی قرار داده بسیار متاسف است، اما بریتانیا همچنان علاقه مند است تا رابطه خوبی با این کشور داشته باشد و همچنان از حکومت ایران می خواهد تا به حقوق بشر و آزادی های دموکراتیک مردم ایران احترام بگذارد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.