بررسی روزنامه های صبح؛ دوشنبه 8 تیر

تیترهای اول

از میان گفته های رهبر جمهوری اسلامی جام جم و ایران این تیتر را برگزیده اند "مردم را با تحریک احساسات در مقابل هم قرار ندهید"، جمهوری اسلامی این را انتخاب کرده "معیار عدل، عمل به قانون است"، جوان نوشته "باید در مقابل زورگویان ایستادگی کرد"، حیات نو این جمله را آورده "نباید سوء‌عملکردها موجب تشدید کینه و تفرقه بین مردم شود"، رسالت "از ایجاد خلل در یکپارچگی ملت پرهیز کنید" و کیهان در تیتر اول خود نوشته "خواص سیاسی مراقب رفتار خود باشند ملت با نظام مشکلی ندارند". صدای عدالت این جمله هاشمی رفسنجانی را در صدر گزارش های خود آورده "عوامل مرموز عامل ایجاد شکاف میان مردم و نظام" و مردم سالاری از قول همین مقام نوشته " عوامل مرموزی در پی ایجاد شکاف بین مردم و نظام هستند". اعتماد "زمزمه برای انحلال احزاب اصلاح طلب" را با اهمیت دیده و ابتکار از قول کارشناسان خارجی نوشته "چاره ای جز گفت وگو با ایران نداریم." "وضعیت قرمز در بازار راکد مسکن" تیتر اول روزنامه خبر است، " بانک بزرگ قرض‌الحسنه می‌آید" عنوان اصلی دنیای اقتصاد، و " روایتی غیرواقعی از خصوصی سازی" در صدر گزارش های سرمایه قرار گرفته است.

گزیده مقالات

نقش مراجع

رضا سماواتى در سرمقاله حیات نو با عنوان اهمیت نقش مراجع نوشته این روزها برخى خبرها حاکى از تحرک و فعالیت مراجع عظام و مدرسین عالى‌رتبه حوزه علمیه قم و رایزنى‌هاى فشرده آنها با یکدیگر و همچنین تماس و گفت‌وگوى مقامات سیاسى و نخبگان کشور با ایشان است. بدون شک حوزه‌هاى علمیه و مراجع محترم به عنوان کلان سرمایه‌هاى معنوى اجتماعى کشور از ظرفیت بالایى براى حل و فصل مسائل و مشکلات کشور برخوردارند.

به نوشته این مقاله اینکه برخى سایت‌هاى وابسته به یک جریان سیاسى بعضا فشارهایى را بر مراجع وارد کرده و خواستار صدور پیام تبریک از سوى ایشان خطاب به آقاى احمدى‌نژاد مى‌شوند حاکى از نوعى نگاه انحصارطلبانه نسبت به امور کشور است در حالی که اگر یک جناح سیاسى خود را اصولگرا و پایبند به ارزش‌هاى دینى معرفى مى‌کند باید بیش از سایرین حریم مرجعیت را پاس‌ داشته و از تلاش مسئولانه و متعهدانه ایشان براى بازگشت آرامش و تقویت اعتماد ملى استقبال کند.

توصیه به موسوی

امیر محبیان در سرمقاله رسالت با تاکید بر این که سرمایه سیاسی به دشواری به دست می آید ولی به آسانی از دست می رود نوشته رقابت انتخاباتی حتی در سطح انتخابات ریاست جمهوری، نزاع مرگ و زندگی نیست، پیروزی یا عدم پیروزی در این انتخابات نمی تواند نشانگر آن باشد که یک کاندیدا از قوت فکری یا عمق آرمانی بیشتری نسبت به طرف های غیر پیروز برخوردار است، بلکه این پیروزی فقط حاکی از آنست که فرد پیروز توانسته است بهتر با توده های مردم ارتباط برقرار کرده و برای کالای سیاسی یعنی برنامه ها و اندیشه های خود بازاریابی بهتری انجام داده است.

نویسنده سرمقاله رسالت با این مقدمه از میرحسین موسوی پرسیده گرچه وی از نتایج انتخابات ناراضی است، ولی آیا باید این عدم رضایت، سرمایه سیاسی ارزشمند موسوی را در معرض خطر قرار دهد؟ آیا نباید از موسوی انتظار داشت که نه برای پیروزی خود در این انتخابات بلکه برای پیروزی ایده هایی چون عدالت و آزادی و ارزش های انقلابی و اسلامی در آینده نگران باشد؟

اشتباه محاسبه غرب

کیهان در سرمقاله خود نوشته حوادث ۱۰روز گذشته تهران و ورود رسمی مقام های غربی به عنوان کمک کار آشوب طلبان به معرکه، قبل از هر چیز نشان داد دستگاه محاسباتی غربی ها در برابر پدیده هایی مانند ایران بسیار ابتدایی و پیش پا افتاده است و به همین دلیل خیلی زود گول می خورد و هیجان زده می شود. به طور مشخص ۳ عامل در شکل گیری این سوءتفاهم- که البته برای غرب گران تمام خواهد شد- نقش داشته است.

به نوشته این روزنامه عدم آشنایی کامل با سیستم کنترل بحران در نظام جمهوری اسلامی و عمق مهارت ها و توانایی های آن، اعتماد به گزارش های احساسی و عمدتا رویاپردازانه خبرنگاران غربی از داخل ایران که بیشتر بر مبنای رعایت خوشایند کارفرمایان تنظیم می شود تا وفاداری به متن واقعیت.

نویسنده سرمقاله کیهان بدون ارائه ماخذی سفارتخانه های غربی حاضر در تهران را متهم کرده که در چند هفته گذشته به محلی برای توطئه چینی ماموران این سرویس ها علیه نظام جمهوری اسلامی تبدیل شده بود اما گزارش های آنها به مقام های مافوقشان آنقدر پایین بود که نتوانست جلوی اشتباه محاسبه ای تا این حد بزرگ و پرهزینه را بگیرد و کار تا آنجا پیش رفت که غربی ها با کنار گذاشتن همه آنچه که ادبیات دیپلماتیک نامیده می شود با این توهم «کار جمهوری اسلامی تمام است» رسما در کنار آشوبگران ایرانی قرار گرفتند.

هیات بی طرف

آفتاب یزد در سرمقاله خود به بررسی این موضوع پرداخته که آیا اعضای هیات منتخب شورای نگهبان برای حکمیت در مساله شمارش آرا بی طرف هستند و مثال زده که غلامعلی حداد عادل و ادعاهای او نسبت به اصلاح‌طلبان در ۵‌‌‌‌‌‌ سال اخیر، یک نمونه است اما همین نمونه می‌تواند انگیزه‌ها و پیامدهای تشکیل هیئت ویژه را با تردیدهای اساسی مواجه سازد. تازه اظهارات کاملا جهت‌دار حداد عادل به صورت تکراری توسط صدا و سیما به سمع و نظر مردم می‌رسد تا مبادا مستمعان خبر تشکیل هیئت ویژه، دچار امیدواری کاذب نسبت به دستاوردهای احتمالی از بررسی‌های این هیئت شوند.

به نوشته سردبیر این روزنامه در شرایط فعلی، هیچ‌کس گمان نمی‌کرد از اصلاح‌طلبان کسی در ترکیب هیئت ویژه جای بگیرد. اما این توقع، چندان زیاده‌خواهانه نبود که اصولگرایانی موجه‌تر، پرسابقه‌تر و باتجربه‌تر برای به عهده گرفتن این مسئولیت، انتخاب شوند. در ادامه سرمقاله آفتاب یزد آمده در ترکیب هیئت ویژه حتی یک نفر حضور ندارد که دارای تجربه انتخاباتی باشد. در حالی که اصولگرایان، شخصیت‌هایی همچون ناطق‌‌‌نوری در میان خود دارند که علاوه بر تصدی ۲۰ ساله مسئولیت بازرسی ویژه رهبری، اجرا کننده انتخابات گوناگون در کسوت وزیر کشور بوده است. جای سایر وزرای کشور اصولگرا همچون علی محمد بشارتی نیز در این هیئت خالی است. اگر قرار بود از روسای اصولگرای برخی نهادهای انقلابی یا چهره‌های برجسته اصولگرا در مجلس نیز استفاده شود افراد زیادی وجود داشتند که به موضع‌گیری صریح علیه یک طرف ماجرای اخیر- اصلاح‌طلبان- مشهور نباشند. اصلاح طلبان گیج شده اند

ابتکار در سرمقاله خود وضعیت اصلاح طلبان را به مشت زنی تشبیه کرده که مشتی محکم خورده باشد، گیج شده و بی اختیار به هر طرف مشت می زند، آنها با وضعیتی روبرو بودند که اصلا انتظار آن را نداشتند. درست یا غلط، آقای میرحسین موسوی مصاحبه می کند و خود را پیروز این رقابت می نامد. عده ای از اصلاح طلبان دستگیر شده اند، فضای کشور کمی امنیتی شده است. نیروی انتظامی مانور اقتدار گذاشته و... اصلاح طلبان کاملا گیج شده اند. چه باید کرد؟

به نظر محمد حسین بار محمد در این مقاله بعیدست شورای نگبهان تجدید انتخابات را بپذیرد بلکه بیشتر ممکن است کمی از آرای آقای احمدی نژاد کم شود و چند صندوق باطل شود پس از آن اعتراضات مردمی به هر نحو که باشد آرام می شود، تنها تعداد نفرات دستگیر شده، مجروح و مضروب بیشتر می شود. این دستگیری ها و سایر اتفاقات موجب رد صلاحیت آنها در انتخابات های پیش رو هم خواهد شد. در پایان این مقاله آمده اصلاح طلبی ایرانی سردرگم است. اصلاح طلبان در انتخابات های بعد با رد صلاحیت گسترده نیروهای خود روبه رو خواهند بود و طرفداران آنها در انتخابات ها شرکت نخواهد کرد. شاید این پایان اصلاح طلبی و آغاز دگراندیشی باشد. رسانه میلی جعفر محمدی در مقاله ای در صدای عدالت به وضعیت صدا و سیما پرداخته و نوشته همین واژه سازی "رسانه میلی" به جای رسانه ملی که این روزها طرفداران زیادی دارد. اگر مدیران ارشد صدا و سیما ، فقط به این اندیشه کنند که چرا چنین تعبیری درباره رسانه ای که باید " ملی " باشد، شکل می گیرد و رواج می یابد ، حتماً به لزوم بازتعریف رفتار خود پی خواهند برد که فرموده اند "عاقلان را اشارتی کافی است!"‏

نویسنده مقاله صدای عدالت تاکید کرده مدیران رسانه ملی ، حق ندارند آن را از ملی بودن ساقط کنند زیرا صدا و سیما ، متعلق به بخش خصوصی نیست که صاحبانش هرگونه که اراده کردند آن را اداره کنند و به هر سمت و سویی که خواستند ببرندش و در بازی های جناحی ، حراج اش کنند.

به نوشته این مقاله این رسانه ، با روزنامه ها حزبی ، تفاوت فراوان دارد. مثلاً روزنامه های رسالت ، وطن امروز ،هفته نامه "شما" و ... به عنوان رسانه های حزبی و بخش خصوصی ، از دولت و طیف هایی از اصولگرایان حمایت می کنند و تریبون تبلیغاتی آنها هستند و هیچ نقدی هم بر این رویکرد نیست چرا که نشریه خودشان هست و طبیعتاً هر مالکی حق دارد از ملک خود هر گونه استقاده مشروعی داشته باشد ولی صدا و سیما ، متعلق به فرد خاصی مانند عزت الله ضرغامی نیست و مدیران این رسانه ، نه مالک که استخدام شده های ملت اند برای اداره "مردم محور" رسانه ملی .‏ به راستی آیا درک این نکته ساده ، کار سختی است؟!‏ بانک قرض الحسنه

دنیای اقتصاد در تیتر اول خود خبر داده که تاسیس بانک قرض الحسنه از مجموع صدها صندوق قرض الحسنه مراحل نهائی خود را طی می کند و بانک ملی نیز هم‌اکنون در حال تبدیل صندوق پس انداز ملی به صندوق پس‌انداز قرض‌الحسنه ملی است تا از این طریق کلیه عملیات قرض‌الحسنه را به آنجا منتقل کند.

به نوشته این روزنامه برخی کارشناسان اقتصادی اعتقاد دارند اگر امسال اقدامات مناسبی برای بهبود عملکرد فعالیت‌های قرض‌الحسنه صورت گیرد، می‌توان تا ۲۰درصد از منابع بانکی را به بخش قرض‌الحسنه هدایت کرد و برخی از آنان معتقدند تفکیک حساب‌های قرض‌الحسنه بانک‌ها و تمرکز آنها در بانک قرض‌‌الحسنه منابع بانک‌ها را دچار عدم تعادل و مشکل خواهد کرد.

جذب سرمایه گذاری ها

علیرضا کدیور در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید روز گذشته با تصویب یک فوریت لایحه ارسالی از سوی دولت به مجلس کلید خورد. لایحه ای که مشوق های تازه ای برای سرمایه گذاران و فعالان بازار تلقی خواهد شد.

در این مقاله آمده راه‌اندازی ابزارها و بازارها در تسهیل ورود سرمایه‌گذاران خارجی می‌تواند اقتصاد ایران را که سال‌ها است با تکیه صرف بر ابزارها و سیاست‌های پولی مدیریت و برنامه‌ریزی شده، به بازوی سیاست‌های مالی تجهیز نماید. در واقع استفاده یک‌سویه از ابزارهای پولی تاکنون نتوانسته است گره کور اقتصاد ایران را که تورم ذاتی توام با رکود بوده، باز کند؛ در حالی که گسترش ابزارهای مالی و سیاست‌گذاری دولت با استفاده از این ابزارها می‌تواند از یک‌سو دولت را در نیل به اهداف اقتصادی خود برساند و از سوی دیگر سرمایه‌گذاران نیز با استفاده از طیف گسترده ابزارهای سرمایه‌گذاری می‌توانند نسبت به افزایش ارزش دارایی خود اقدام نمایند.

قطع پیامک ها

حامد شفیعی در گزارش اصلی سرمایه نوشته در پی قطع شدن سیستم خدمات ارزش افزوده پیامک تلفن همراه، شایعاتی مبنی بر دخالت برخی نهادها در این زمنیه قوت گرفت. این در حالی است که پیش از برگزاری انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری برخی از احتمال قطعی سیستم پیامک خبر داده بودند اما شرکت مخابرات ایران بروز هرگونه مشکلی را رد کرده بود. به نوشته این گزارش به فاصله کمتر از ۹ ساعت به زمان برگزاری انتخابات سیستم پیامک قطع شد تا اظهارات برخی در این زمینه به واقعیت تبدیل شود و نظارت دقیق مسوولان شرکت مخابرات ایران نیز زیر سوال برود. در این زمان بود که داوود زارعیان اعلام کرد کارشناسان مخابرات درصدد پیدا کردن و حل مشکل هستند و مدیرعامل این شرکت نیز گفت مشکل پیش آمده به اطلاع شرکت ارتباطات سیار رسیده تا در این خصوص اقدام کند

.