تاکید کاخ سفید بر مذاکره چندجانبه اتمی با ایران

باراک اوباما
Image caption اوباما تاکید دارد که انتقادهای اخیر محمود احمدی نژاد را جدی نمی گیرد

علیرغم انتقادهای چند روز گذشته باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، و محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران از یکدیگر، مقام های ارشد دولت آمریکا تاکید دارند که سیاست مذاکره اتمی با ایران در یک چهارچوب چندجانبه تغییر نکرده است.

محمود احمدی نژاد در واکنش به محکومیت خشونت های جاری در ایران توسط باراک اوباما، این اقدام را "خارج از ادب" دانسته است. او همچنین از آمریکا و "قدرت های زورگو" خواسته است که ادبیات خود را اصلاح کنند.

باراک اوباما هم در مقابل، اقدامات دولت ایران علیه تظاهرکنندگان را وحشیانه و منزجر کننده توصیف و محکوم کرده است.

به گفته او، رئیس جمهوری ایران باید به خانواده افرادی که در جریان درگیری های اخیر مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند، کشته شده اند یا دستگیر شده اند، پاسخگو باشد.

با وجود این انتقادها، دیوید اکسلراد، بلندپایه ترین مشاور سیاسی باراک اوباما تاکید دارد که سیاست کاخ سفید برای مذاکره اتمی با ایران در چهارچوب گروه "پنج به علاوه یک" تغییر نکرده است و آغاز دور جدید این گفتگوها به ایران بستگی دارد.

مذاکرات اتمی

باراک اوباما پیشتر گفته بود که استراتژی وی برای مذاکره مستقیم آمریکا با ایران تحت تاثیر وقایع اخیر ایران قرار خواهد گرفت.

او هم تاکید کرده بود که مذاکره گروه "پنج به علاوه یک"، متشکل از پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد و آلمان، با ایران ادامه خواهد یافت.

مشاور سیاسی ارشد آقای اوباما، روز یکشنبه (28 ژوئن) تاکید کرد که نباید چندان انتقادهای اخیر محمود احمدی نژاد از آمریکا و غرب را جدی گرفت.

Image caption سفیر آمریکا در سازمان ملل مذاکره اتمی با ایران را به نفع آمریکا می داند

به گفته او: "احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، در مورد سیاست خارجی و دفاع کشور تصمیم گیر نهایی نیست. سخنان او اهداف سیاسی دارد و برای مخاطبان داخلیست."

او با رد انتقادهای رئیس جمهوری ایران، در مصاحبه اش با شبکه ان بی سی آمریکا تاکید کرد که دولت آمریکا در بحران انتخاباتی ایران دخالتی نداشته است، بحرانی به گفته وی، مناقشه ای بین جناح های مختلف در حکومت ایران است.

ارائه دو مسیر

مشاور سیاسی باراک اوباما در عین حال، به این سوال که آیا برخوردهای خشن با مردم معترض در ایران باید برای دولت ایران پیامدهایی در پی داشته باشد، پاسخ صریحی نداد.

وی همچنین از سیاست مذاکره چند جانبه با ایران در مورد برنامه اتمی این کشور دفاع کرد.

دیوید اکسلراد گفت: "ما قصد پاداش دادن به دولت ایران را نداریم. ما می خواهیم پای میز مذاکره با دولت ایران بنشینیم و دو مسیر را به آن پیشنهاد کنیم. یک مسیر بازگشت به جامعه بین المللیست. اما مسیر دیگر پیامدیی خواهد داشت."

دولت ایران از سیاست ارائه تشویق ها و مجازات ها از سوی آمریکا انتقاد کرده است، اما تاکید دارد که از تمایل آمریکا به مذاکره مستقیم با ایران استقبال می کند.

این در حالیست که سوزان رایس، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، نیز بر مذاکره اتمی گروه "پنج به علاوه یک" با ایران تاکید کرده است.

او در گفتگو با شبکه تلویزیونی ای بی سی آمریکا، جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی را از طریق دیپلماتیک به نفع آمریکا دانست.

ایران تاکید دارد که به دنبال تولید سلاح هسته ای نیست و تمام برنامه های اتمی این کشور صلح آمیز است.

خانم رایس نیز اتهام های رئیس جمهوری ایران در مورد دخالت کشورهای غربی در بحران انتخاباتی ایران را رد کرد.

به گفته سوزان رایس: "این مقطعی مهم برای تغییرات عمیق در ایران است. احمدی نژاد تلاش می کند که با مقصر دانستن آمریکا موضوع بحث را تغییر دهد. اما این شگرد موثر نخواهد بود، چرا که مردم ایران می دانند که آمریکا در وقایع اخیر این کشور دخالتی نداشته است."

از سوی دیگر، خاویر سولانا، مسوول سیاست خارجه اتحادیه اروپا نیز خواهان برگزار مذاکرات اتمی گروه "پنج به علاوه یک" با ایران شده است.

به دلیل بحران انتخاباتی ایران و موضع گیری های اخیر کشورهای غربی علیه دولت ایران، تنش بین اتحادیه اروپا و ایران افزایش یافته است.

اما آقای سولانا روز یکشنبه گفت که علاقه زیادی دارد مذاکرات اتمی از سر گرفته شود.

دولت آمریکا گفته است که برخلاف گذشته به طور فعال و کامل در این مذاکرات شرکت خواهد کرد.

هنوز روشن نیست که با توجه به وقایع اخیر در ایران، دولت این کشور تا چه حد به انجام مذاکره در مورد برنامه اتمی این کشور تمایل داشته باشد.

دولت ایران ادامه برنامه غنی سازی اورانیوم این کشور را حق مسلم خود می داند.

مطالب مرتبط