وقایع ایران در روزنامه های بریتانیا

روزنامه تایمز در شماره دوشنبه 29 ژوئن (هشتم تیر) در تیتر اول صفحه نخستین خود نوشته است که بریتانیا از بازداشت کارکنان سفارتخانه آن کشور در تهران خشمگین است.

این روزنامه نوشته هشت نفر از کارکنان ایرانی سفارت بریتانیا به نقش داشتن در تظاهرات علیه دولت ایران متهم هستند.

به نوشته تایمز، وزرای امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا به دولت ایران گفته اند که هر گونه مداخله در کار دیپلمتهای آنها در تهران با واکنش "محکم و دستجمعی" از سوی اروپا مواجه خواهد شد.

تایمز می نویسد از زمان انتخابات ایران تا کنون حدود 2000 نفر در آن کشور بازداشت شده و صدها نفر نیز ناپدید شده اند.

تایمز نوشته که چهار تن از کارمندان ایرانی دستگیر شده سفارت بریتانیا در تهران آزاد شده اند ولی چهار نفر دیگر همچنان در بازداشت به سر می برند.

این روزنامه می نویسد ایران اکنون تحت "حکومت رعب و وحشت" قرار دارد و مخالفان حکومت در خانه های خود توسط ماموران بازداشت می شوند.

روزنامه ایندیپندنت نیز به نقل از کارل بیلت وزیر امور خارجه سوئد می نویسد که "رژیم ایران سعی دارد با سرکوب خیلی خشن وضعیت خودش را حفظ کند. اما نمی تواند این واقعیت را پنهان کند که یک رزیم تضعیف شده است و مشروعیت خود را هم در داخل و هم در خارج از دست داده است."

ایندیپندنت در تحلیلی می نویسد که تاریخ گذشته و بخوصوص دخالت بریتانیا در کودتای نظامی علیه دولت محمد مصدق، نخست وزیر فقید ایران، در سال 1953 (1332 شمسی) نمی تواند به تنهایی عامل میزان بدبینی حکومت ایران نسبت به بریتانیا به عنوان "شیطان کوچک" باشد.

این روزنامه می نویسد که راه اندازی تلویزیون فارسی زبان بی بی سی و حضور گروه "مجاهدین خلق"، که چندی پیش از فهرست سازمانهای تروریستی اتحادیه اروپا خارج شده بود، در بریتانیا از دیگر موارد ناراحتی دولت ایران نسبت به بریتانیاست.

روزنامه گاردین به نقل از دیوید میلیبند وزیر امور خارجه بریتانیا می نویسد که سفارت بریتانیا در تهران هیچ نقشی در هدایت اعتراضات مردم ایران نداشته است و حتی وجود چنین تصوری کاملا بدون پایه و اساس است.

این روزنامه می نویسد که سفارت بریتانیا در تهران بیش از 70 کارمند ایرانی دارد و پنچ نفر از آنها در بازداشت به سر می برند.

روزنامه دیلی تلگراف در تحلیلی نوشته است که محمود احمدی نژاد، رییس جمهور ایران، از بحرانهای دیپلماتیک به نفع خود بهره برداری می کند و وزارت امور خارجه بریتانیا می داند که اختلاف دو کشور اکنون به شدت بغرنج شده است.

به نوشته دیلی تلگراف، دستگاه سیاست خارجی بریتانیا نیازمند شجاعت و خلاقیت بیشتری است تا بتواند با تحولات نگران کننده اخیر به نحو شایسته ای برخورد کند.

مطالب مرتبط