به روز شده:  10:52 گرينويچ - دوشنبه 29 ژوئن 2009 - 08 تیر 1388

پنج کارمند ایرانی سفارت بریتانیا آزاد شدند

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

تعدادی از کارمندان بازداشت شده سفارت بریتانیا در تهران آزاد شده اند.

روز دوشنبه، 29 ژوئن (8 تیر)، حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در یک کنفرانس خبری در تهران گفت که پنج تن از 9 کارمند ایرانی سفارت بریتانیا در تهران که روز شنبه بازداشت شده بودند آزاد شده اند و "بقیه نیز در مرحله پرسش و پاسخ هستند."

آقای قشقاوی افزود که هیچیک از بازداشت شدگان از دیپلمات های سفارت بریتانیا در تهران نبوده و در نتیجه، "دستگیری کارمندان ایرانی در سفارت انگلیس ربطی به کنوانسیون حقوق دیپلماسی یا نقض عرف دیپلماتیک ندارد."

سخنگوی وزارت خارجه اظهار داشت که بازداشت شدگان اتباع ایرانی و کارمند محلی سفارت بودند و آنان را "به اقدامات خلاف قانون و مقررات" متهم کرد و گفت که طبیعی است که طبق مقررات با آنان رفتار خواهد شد.

آقای قشقاوی در مورد نوع اقدامات خلاف قانون و مقررات بازداشت شدگان توضیحی نداد و پیشتر، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی گفته بود که این افراد در محل تظاهرات اعتراضی نسبت به نتیجه انتخابات حضور داشتند و خبر گردآوری می کردند.

اژه ای

اژه ای مشاهده بازداشت شدگان در محل تظاهرات را دلیل بازداشت آنان دانسته است

بازداشت کارمندان ایرانی سفارت بریتانیا اعتراض شدید دولت این کشور و هشدار کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای آزادی فوری آنان و رعایت مقررات دیپلماتیک را در پی آورد.

حسن قشقاوی گفت که دو روز قبل، دیوید میلیبند، وزیر امور خارجه بریتانیا، در مورد این بازداشت ها نامه ای به منوچهر متکی وزیر خارجه ایران نوشت و شب گذشته نیز با او تماس تلفنی داشت که طی آن، تاکید کرد که بریتانیا قصد دخالت در امور داخلی ایران را ندارد.

پیشتر، آقای متکی گفته بود که دولت بریتانیا نباید "به بازی باخته" ادامه دهد و هشدار داده بود که چنین روشی، "نه به نفع مردم انگلیس و نه به نفع دو کشور است که به دلیل عملکرد دولت انگلیس به آن لطمات زیادی خورده است."

اتهام علیه دولتها و رسانه های خارجی

وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه با شبکه تلویزیون دولتی ا یران در مورد فعالیت کارمندان سفارت بریتانیا در تهران گفت "اگر آقای میلیبند مطلع است چه کارهایی صورت گرفت است که بالاخره یک حالت دارد و اگر مطلع نیست، جای تاسف دارد."

آقای متکی در مورد نوع فعالیت کارمندان سفارت بریتانیا توضیحی نداد.

پیشتر، غلامحسین محسنی اژه ای، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی، گفته بود که "سفارت انگلیس در جریانات و اغتشاشات اخیر، هم از طریق رسانه ها و هم از طریق نیروهای محلی خود نقش مهمی داشته است."

به گزارش خبرگزاری ایرنا، آقای اژه ای در توضیح این نظر خود گفته است که سفارت بریتانیا از جمله "تحت پوشش نیروهای محلی، افرادی را در بین اغتشاشگران می فرستاد و مطالب مورد نظر خود را هم به آنها و هم به جامعه القا می کرد."

حمله نیروهای دولتی به دانشگاه تهران

اخبار اعتراضات ایران در رسانه های جهانی انعکاس گسترده داشته است

وی به عنوان مدرکی برای اثبات مداخله سفارت بریتانیا در نا آرامی های سیاسی اخیر ایران گفته است که کارمندان بازداشت شده این سفارتخانه در محل برگزاری تظاهرات اعتراضی مشاهده شده اند.

پس از بروز اعتراضات داخلی نسبت به نتایج اعلام شده انتخابات، مقامات حکومتی ایران ، از جمله آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، دولت ها و رسانه های خارجی را عامل سازمان دادن گردهمایی های گسترده مردم در نقاط مختلف ایران و شماری از دیگر شهرهای جهان، معرفی کرده اند.

آیت الله خامنه ای در سخنانی که پس از آغاز اعتراضات به نتیجه انتخابات ایراد کرده به خصوص بریتانیا را هدف اتهامات تند قرار داده در صورتیکه معمولا مقامات جمهوری اسلامی دولت آمریکا را مسئول دشواری های خود می دانسته اند.

اعتراض مردمی که به شکل های مختلف در خلال بیش از دو هفته گذشته و با وجود درخواست آیت الله خامنه ای برای پایان این اعتراضات ادامه داشته و در این مدت، از جمله عناوین اصلی خبری رسانه های همگانی جهان بوده است.

ساعات پیش از آغاز رای گیری در انتخابات ریاست جمهوری، دولت شبکه ارتباط پیامک را از کار انداخت و در خلال روزهای بعد از انتخابات نیز، شبکه ارتباطات را مختل کرده است.

همچنین، در تلاش برای متوقف کردن خبررسانی در مورد تحولات ایران، که واکنش وسیعی را در سطح جهانی در پی آورده، محدودیت های شدیدی علیه فعالیت رسانه های خبری خارجی در ایران وضع شده و رسانه های داخلی تحت سانسور شدید قرار گرفته اند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.