به روز شده:  11:45 گرينويچ - دوشنبه 29 ژوئن 2009 - 08 تیر 1388

نگرانی بريتانيا و رفتار غير قابل پيش بينی ايران

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

وزارت امور خارجه بریتانیا تايید کرده است که دیوید میلیبند، وزیر امور خارجه این کشور روز یکشنبه (28 ژوئن)، با همتای ایرانی خود، منوچهر متکی، تلفنی گفت و گو کرده است.

آقای میلیبند در این تماس تلفنی روشن کرده است که بازداشت کارمندان محلی سفارت بریتانیا در ایران برای بريتانيا به هيچ عنوان قابل قبول نیست.

تماس مستقیم میان دو وزیر امری عادی نیست و نشان دهنده وخامت این بحران است.

با توجه به اینکه دولت ایران هر اقدام از سوی دولت بریتانیا برای آزادسازی این افراد را مداخله در مسائل داخلی کشور توصیف خواهد کرد، وضعیت کنونی بسیار حساس است.

بریتانیا همواره تاکید کرده است که به دنبال مداخله در امور داخلی ایران نیست، با این حال ایرانی ها پس از مشاجراتی که اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در این کشور ایجاد کرده، هیچ اظهار نظری را مجاز نمی دانند.

این واقعیت که پنج تن از 9 کارمند محلی بازداشت شده، آزاد شده اند شاید نشانه مثبتی باشد.

اما رفتار ایرانی ها غیرقابل پیش بینی است و هنوز نگرانی های زیادی در ارتباط با سرنوشت چهار کارمندی وجود دارد که همچنان در بازداشت به سر می برند.

به نظر می رسد بریتانیا در کل روی یک واکنش مشترک قوی از سوی اتحادیه اروپا حساب می کند تا از آن به عنوان سلاح اصلی خود در این دعوای دیپلماتیک استفاده کند.

آقای میلیبند در تماس تلفنی روز يکشنبه خود، جای شک و شبهه برای آقای متکی نگذاشته است که دولت های اتحادیه اروپا از رفتار دولت ایران یکه خورده اند و نمی توانند درک کنند چرا روش های متعارف دیپلماتیک توسط ایران رعایت نشده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.