عفو بین الملل نگران 'شکنجه' فعالان سیاسی در ایران

Image caption عفو بین الملل از آیت الله خامنه ای خواسته که صراحتا شکنجه بازداشتی های وقایع اخیر را منع کند

سازمان عفو بین الملل در مورد احتمال شکنجه رهبران جناح مخالف دولت ایران و گرفتن اعتراف های تلویزیونی برای استفاده در دادگاه علیه آن ها، ابراز نگرانی کرده است.

عفو بین الملل روز دوشنبه (29 ژوئن) با انتشار یک بیانیه هشدار داد، احتمال این وجود دارد که این فعالان سیاسی در اثر شکنجه به انجام اعتراف های تلویزیونی نادرست مجبور شوند، تا از این اعتراف ها به عنوان مدرک جرم علیه متهمان استفاده شود.

عفو بین الملل به ویژه به بازداشت محسن امین زاده، رئیس ستاد ائتلاف اصلاح طلبان حامی میرحسین موسوی، مصطفی تاج زاده و عبدالله رمضان زاده، از اعضای شورای مرکزی جبهه مشارکت ایران اسلامی اشاره شده است.

جبهه مشارکت ایران اسلامی پیشتر درباره احتمال "تسویه حساب گسترده" با "مخالفان سیاسی قانونی" توسط جریان حاکم بر ایران هشدار داد و انتشار بعضی مطالب مربوط به "اعترافات" بازداشت شدگان را تقویت کننده این احتمال دانسته بود.

در بیانیه جبهه مشارکت که روز شنبه (۲۷ ژوئن) منتشر شد، آمده است: "آنها (جریان حاکم) در پی این هستند که حالا که اتهام کودتای انتخاباتی را به جان خریده اند، به سان بی آبرویی که دیگر چیزی برای از دست دادن ندارد، یکباره خود را از شر هرگونه رقیب و مخالف قانونی و دیده بان مدنی و هر شخص حقیقی و حقوقی دست و پاگیر دیگری راحت کنند".

عفو بین الملل در بیانیه روز دوشنبه خود درباره اظهارات احمد خاتمی امام جمعه موقت تهران که از قوه قضائیه ایران خواسته بود که با افرادی به گفته وی "سران اغشاشگران" با قاطعیت و "بی رحمانه" برخورد کند، ابراز نگرانی کرده است.

احمد خاتمی گفته بود: "از قوه قضائیه می خواهم که با سران اغتشاشگران که سر در آخور آمریکا و اسرائیل دارند، قاطعانه و بی رحمانه برخورد کند تا مایه عبرت برای همگان باشد"

عفو بین الملل از آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، نیز خواسته است که با صدور فرمان ویژه ای به نهادی های مسوول، صراحتا شکنجه بازداشتی های وقایع اخیر را منع کند.

مقام های قضایی ایران می گویند که با متهمان در چهارچوب قانون و بر اساس حقوق شهروندی آن ها رفتار خواهد شد.

عبدالکریم لاهیجی، نائب رئیس فدراسیون جوامع حقوق بشری، می گوید تعداد بازداشتی ها حدود دو هزار نفر است، اما دولت ایران شمار بازداشتی ها را 500 تن اعلام کرده است.

مطالب مرتبط