تلاش کالیفرنیا علیه سرمایه گذاری در ایران

Image caption کالیفرنیا تلاش می کند از ارتباط مالی شرکت های بیمه با شرکت های فعال در صنعت نفت ایران جلوگیری کند

ایالت کالیفرنیای آمریکا به شرکت های بیمه در این ایالت دستور داده است که مبادلات خود با کمپانی هایی که در ایران سرمایه گذاری کلانی کرده اند را گزارش دهند.

کالیفرنیا اولین ایالت آمریکاست که در مورد ارتباط غیرمستقیم شرکت های بیمه با ایران تحقیقاتی انجام می دهد.

استیو پویزنر، رئیس اداره بیمه کالیفرنیا که بر عملکرد شرکت های بیمه در کالیفرنیا نظارت دارد، این تحقیقات را آغاز کرده است.

او برآورد می کند که ارزش تقریبی صنعت بیمه در کالیفرنیا 160 میلیارد دلار است و حجم صنعت بیمه کالیفرنیا در جهان رتبه چهارم را دارد.

استیو پویزنر به بی بی سی فارسی گفت، شرکت های بیمه در کالیفرنیا ده ها میلیارد دلار در شرکت هایی مستقر در کشورهای آسیایی و اروپایی که با صنایع نفت و گاز ایران و نیز صنایع نظامی این کشور ارتباط دارند، سرمایه گذاری کرده اند.

استیو پویزنر که عضو حزب جمهویخواهست، بین سال های 2001 و 2002 میلادی از کارکنان شورای امنیت ملی آمریکا در کاخ سفید بوده است.

او دولت ایران را به حمایت از تروریسم متهم کرد و گفت که شرکت های بیمه آمریکا نباید میلیاردها دلار به طور غیرمستقیم در ایران سرمایه گذاری کنند. ایران اتهام حمایت از گروه های تروریستی را رد می کند.

صنعت نفت ایران

اما این مقام ایالتی با صدور بخش نامه ای شرکت های بیمه در کالیفرنیا را موظف کرده است که ظرف 90 روز روابط مالی خود با شرکت هایی که بیش از 20 میلیون دلار در صنایع نفت و گاز سرمایه گذاری کرده اند را گزارش دهند.

او همچنین از شرکت های بیمه خواسته است که میزان سرمایه گذاری های خود در شرکت های مرتبط با برنامه اتمی، نظامی و بانک های ایران را علنی کنند.

بر اساس قوانین کالیفرنیا یا قوانین فدرال آمریکا، این مقام ایالتی نمی تواند که شرکت بیمه ای را به خاطر طرف قرار دادن بودن با کمپانی هایی که در ایران سرمایه گذاری کرده اند، مجبور به قطع رابطه با آن کمپانی ها بکند.

اما او این اختیار را دارد که سرمایه گذاری خاصی را به هر دلیلی از جمله بی ثباتی کشوری که در آن سرمایه گذاری انجام شده است، ریسکی تشخیص بدهد و خواهان لغو آن شود.

کالیفرنیا شاید اولین ایالت آمریکا باشد که در مورد ارتباط غیرمستقیم شرکت های بیمه با ایران تحقیقاتی انجام می دهد، اما نخستین ایالتی نیست که به طور مستقل از دولت فدرال تلاش می کند که دامنه تحریم های آمریکا علیه ایران را گسترش دهد.

چند ایالت آمریکا مانند میسوری، نیوجرزی و مینسوتا در سال های اخیر قوانینی وضع کرده اند که به شرکت ها برای قطع رابطه با دیگر شرکت هایی که در ایران سرمایه گذاری های کلان می کنند مصونیت حقوقی می دهد.

کنگره آمریکا نیز در حال بررسی طرح مشابهی است، طرحی که باراک اوباما در سال 2008 میلادی زمانی که سناتور ایالت ایلینوی بود، در مجلس سنای کنگره مطرح کرده بود.

ایالت کالیفرنیا ژانویه امسال قانونی را به اجرا گذاشت که از شرکت های واقع در کالیفرنیا حق انجام معاملات با دولت یا شرکت های دولتی در ایران را سلب می کند.

مطالب مرتبط