تحولات ایران در روزنامه های بریتانیا

روزنامه گاردین در شماره روز سه شنبه 30 ژوئن (نهم تیر ماه) در مقاله ای نوشته است که کشورهای عضو اتحادیه اروپا تهدید کرده اند که در صورت عدم آزادی تعدادی از کارکنان ایرانی سفارت بریتانیا در تهران، سفرای خود را از ایران فرا خواهند خواند.

گاردین می نویسد که از نه کارمند ایرانی دستگیر شده سفارت بریتانیا در تهران، پنچ نفر آزاد شده اند اما چهار نفر دیگر هنوز در بازداشت هستند.

این روزنامه می نویسد که سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر ایتالیا، گفته است در اجلاس هفته آینده سران هشت کشور بزرگ صنعتی در ایتالیا، مسئله ایران اولین موضوع در دستور مذاکرات خواهد بود و در خصوص اعمال تحریمهای بیشتر ایران صحبت خواهد شد.

گاردین در سایت اینترنتی خود نیز با تاکید بر بازداشت و کشته شدن "صدها و شاید هزارها نفر" در ایران با تشکیل یک جدول، اسامی و تصاویر تعدادی از افراد کشته شده یا بازداشت شده را که از آنها اطلاع دارد منتشر کرده و از کاربران خود خواسته است که با ارسال تصاویر و اطلاعات خود در تکمیل این جدول کمک کنند.

روزنامه تایمز در مقاله ای با اشاره به سرکوب راهپیمایی های معترضان، زندانی شدن هزاران نفر از مخالفان دولت و تعطیلی روزنامه ها، سایتها و وبلاگها نوشته است که سرکوب اجتماعی در ایران ادامه خواهد یافت.

این روزنامه می نویسد که با گزارشهای رسیده در خصوص حمله نیروهای بسیجی به کسانی که شبها در پشت بامهای خود فریاد الله اکبر سر می دهند، حتی الله اکبر گفتن و ستایش خداوند در ایران هم امری خطرناک خواهد شد.

به نوشته تایمز، با این "کودتا" توسط جناح تندرو و افراطی، حکومت تضعیف شده ایران تنها با افزایش سرکوب می تواند قدرت را در دستان خود حفظ کند.

این روزنامه می نویسد اعتبار آیت الله علی خامنه ای به عنوان رهبر از بین رفته است و حکومت او با کتک زدن، قتل و زندانی کردن مردم خود به دلیل اعتراض، آخرین رگه های مشروعیت خود را از دست داده است.

تایمز می نویسد خشم مردم ایران از بین نخواهد رفت. این خشم آنقدر زیاد خواهد شد تا جایی که یک روز منفجر شود.

روزنامه ایندیپندنت می نویسد که بازشماری تعدادی از صندوقهای آرا در یک منطقه تهران، به گفته منابع دولتی ایران، حاکی از آن بود که تعداد آرای محمود احمدی نژاد بیشتر از تعدادی بوده است که پس از انتخابات اعلام شد.

این روزنامه همچنین در تحلیل جداگانه ای از سیاست تکیه بر کارمندان محلی برای برخی کارهای سیاسی در سفارتخانه های بریتانیا انتقاد کرده و با اشاره به آنچه که در تهران اتفاق افتاده، گفته است که باید از مخاطرات استفاده از کارکنان محلی در امور سیاسی حتی المقدور کاست.

روزنامه دیلی تلگراف در تحلیلی نوشته است که یک زمانی بریتانیا آن قدر در ایران کم اهمیت بود که در مقابل "شیطان بزرگ" آمریکا تنها "شیطان کوچک" نامیده می شد، اما اکنون به نظر می رسد که بریتانیا به جای آمریکا در معرض خشم "آیت الله ها" قرار گرفته است.

دیلی تلگراف می نویسد که انتخاب باراک اوباما به عنوان رییس جمهور آمریکا و مواضع متفاوت او نسبت به جورج بوش، یکی از دلایل تغییر جهت عصبانیت حکومت ایران به سوی بریتانیا بوده است.

به نوشته دیلی تلگراف، خصومت ایران و آمریکا تنها چند دهه سابقه دارد ولی خصومت ایران نسبت به بریتانیا سابقه ای چند صد ساله داشته و نقطه اوج آن به کودتا علیه دولت مردمسالار محمد مصدق در سال 1953 (1332 شمسی) باز می گردد.

فایننشال تایمز در گزارشی از تهران می نویسد که پس از تایید "پیروزی انتخاباتی احمدی نژاد" تنش در ایران افزایش یافته است.

فایننشال تایمز می نویسد که اصلاح طلبان گفته اند به اعتراضهای خود ادامه خواهند داد ولی سرکوب امنیتی دو هفته گذشته سسب شده بسیاری از طرفداران میر حسین موسوی به خیبان ها نروند.